Helyzetjelentés: Ubuntu konvergencia tableten, telefonon

Címkék

Régóta lehet tudni, hogy a fejlesztők szeretnék, ha a közeljövőben egy közös Ubuntu futhatna a személyi számítógépeken, a tableteken és a telefonokon. A kódbázis közel azonos lenne, viszont az eszköztől, illetve annak kijelzőjétől függően módosulna a felület. Ennek a megvalósítására kezdték a Unity felület új, 8-as verziójának, illetve a megjelenést megvalósító Mir ablakkezelőnek a fejlesztését.

Will Cooke, a Canonical mérnöke egy videós helyzetjelentést osztott meg a tegnapi nap folyamán a Google+ profilján, ahol bemutatja, hogy hol tartanak jelenleg a munkálatok. Míg korai szakaszában jár a fejlesztés, viszont már most nagyon biztató amit látunk. Az alábbi videón mindenki meggyőződhet róla miképpen is képzeli el a Canonical az Ubuntu konvergenciáját, azaz a különböző eszközök közötti átjárást.

A videó elején bemutatja miképpen fut a fejlesztés alatt álló Ubuntu egy hétköznapi Intel alapú tableten. A Mir ablakkezelővel meghajtott Unity8 egyelőre azt jelenti, hogy csak a kompatibilis alkalmazások futtathatóak az új Ubuntuval, viszont a videón is jól látszik, hogy a Canonical már dolgozik a megoldáson, és az X11-re írt alkalmazások futtatására is lesz lehetőség. Ennek megvalósításáról az XMir gondoskodik, ezt láthatjuk működés közben a LibreOffice alkalmazás futtatásakor. 42 másodperc elteltével jön az igazán érdekes és látványos dolog, mikor bekapcsolja a Bluetooth segítségével csatlakoztatott egeret, és az Ubuntu automatikusan átvált „ablakos” módba, ezzel oly módon alakítva a felületet, hogy az kényelmesebb legyen az egérrel való navigáláshoz. Természetesen az egér eltávolítás után a felület visszaáll a megszokott érintős vezérlésre. Ezt később szemlélteti még egy Nexus 7 tableten, illetve egy Nexus 4 telefonon is.

Hozzászólások

állat, de az miért nem jó, hogy van egy tabletem meg egy laptopom meg egy mobilom mindre saját optimális felhasználói felület? Időpocséklás ezek a fejlesztések. A Microsoft is felsült a kockáival. Amire azok rákerültek be is buktak.

--
honlapom http://dyra.eu/

Nekem van egy Asus T100-am amire ez pont tökéletes lesz.
Most winnel marha idegesítő, hogy akkor is felugrik a billentyűzet a képernyőn, ha rá van csatolva a fizikai is.

"...handing C++ to the average programmer seems roughly comparable to handing a loaded .45 to a chimpanzee." -- Ted Ts'o

Attól még baromság. És ezt mindenki látja aki többet használta 15 percnél, főleg a T100-at aminek elég szar a touchpad-je.

(Egyébként nincs desktop-metro eltérés).

"...handing C++ to the average programmer seems roughly comparable to handing a loaded .45 to a chimpanzee." -- Ted Ts'o

Ez pont a csempe ellentete. A csempe tortenet lenyege az volt hogy ugyanaz a ui, ugyanazzal a logikaval, kulonbozo eszkozokon, pl telefon, tablet, desktop-laptop. Ez pedig arrol szol, hogy ugyan az a device, kulonbozo ui-al, mindig olyannal, ami az adott eszkoz hasznalataho leginkabb alkalmas, lehetoleg minel kevesbe fajdalmas valtassal (ne kelljen reboot, re login masik ablakkezelovel, stb...), mivel manapsag egy jobb mobiltelefon teljesitmenye elegendo az atlag otthoni hasznalatra.

Persze, de errol az os mar nem sokat tehet. Nyilvan nem a legjobb pelda :) A netflix mar inkabb. De nem is az a lenyeg, hogy ugyanazokat az alkalmazasokat hasznalhassam. Legyenek kulon telefon meg tablet meg desktop appok, a lenyeg, hogy az os alkalmazkodjon jol, pl ne kelljen egerrel fel kepernyonyi gombokat nyomogatni desktopon, vagy epp telefonon ablakok bezarasaval szorakoznom, amik fedik egymast.

Bár én szkeptikus vagyok ezekkel a mindent egybe dolgokkal, de ez most meggyőző. Hirtelen az ugrott be egyébként, hogy kicsit elkéstek vele, de aztán rájöttem hogy pont időben vannak. A mobil eszközök teljesítménye most kezd el azon a szinten lenni, ahol már ilyen komplex, nagyon összetett feladatokat is képesek olajozottan elvégezni.
És állítólag egy hét múlva hivatalos bejelentés.

Kicsit trollkodok is: csak a gúgli/mikrofos meg ne lássa. Egyből fölvesznek még vagy 1000 programozót hogy 2 hét múlva kész legyen a saját megoldásuk. :)

Már csak egy kérdésem van: Mi a zene alatta. Qrva jó.

---------------------------------------------------------------
Ritkán szólok hozzá dolgokhoz. Így ne várj tőlem interakciót.

Biztos csak a Canonical-szkeptikusság beszél belőlem, de ez első ránézésre nem tűnik többnek, mint egy KDE4 plasma-desktop és plasma-netbook váltogatósdi (utóbbi a nevével ellentétben - legalább ahogy én használtam, VNC-n keresztül - kifejezetten kényelmes tablet használatot ad), ami nagyjából egy három soros udev rule :)

BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)

Off: a LibreOffice desktopon is a default GTK-val jelenik meg? Vagy csak ezen a demon nem volt még optimalizálva? Fedoran tök jól integrálódik az egész.

El tudom képzelni, hogy anyám vesz egy telefont 1ft-ért (előfizetéssel), mellé jár dokkoló, amihez vesz egy monitort, egeret és billentyűzetet (esetleg USB-s HDD-t) plussz ráköti a TV-t ami második képernyőként viselkedik. Ezzel ki is lenne szolgálva a háztartás igénye: böngészés, emailezés, chat (PC), youtube/torrent filmek és képek nézegetése (TV) és persze a mobil.

Megszabadulnának a mostani rendszer minden nyűgjétől: a PC mérete, zaja, frissítése, a médialejátszó relatív ostobasága, a tartalom másolgatásának terhe, a mobil kamerájából származó anyagok szinkronizálása a többi kütyüvel.

Persze okosan összeválogatott elemekkel mindez megoldható most is, de most azokra gondolok, akik nincsenek otthon az interneten, épp csak belecsöppentek. Én látok ebben fantáziát.

Tetszik. Egy izmosabb telóval, BT billentyűzettel, egérrel, valami monitorral ki is szolgálná a hétköznapi gépigényt.

Ez így videón elég csalóka. Egy hete próbáltam az ubuntu-desktop-next -et desktopon. Gyakorlatilag teljesen használhatatlan volt. Egy év múlva ezt szeretnék defaultnak, ha nem szedik össze magukat ez is csak egy olyan dátum lesz mint a többi.