Decemberben jöhet az Ubuntu-s Meizu MX4

Ubuntu a Meizu MX4-en

A meizu.it friss blogbejegyzése szerint decemberben érkezik az Ubuntu Touch-ot futtató Meizu MX4.

Hozzászólások

Végre! Már féltem, hogy idő előtt elhal ez a dolog. A következő telefonom ezek fényében biztos, hogy Ubuntut fog futtatni (gyárilag)!

---
Útirány.hu

Magunk között szólva :) szerintem ez az instrukció feleslgesen bonyolult.

Egyszerűen

$ sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-sdk-team/ppa
$ sudo apt-get update && sudo apt-get install ubuntu-sdk
$ ubuntu-sdk

Innentől a wizard forgja az ember kis kezét... next-next-finish és ott az emulátor. Érdemes a devel-proposed csatornát használni.

Azert vicces, hogy az amazon logo ott virit a fokepernyon...

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Mindenesetre nagyonis hulyen veszi ki magat egy kereskedelmi ceg (raadasul konkurrens telefongyarto) reklamja a fokepernyo legprominensebb helyen.

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Miért is?

Egyébként a tévedés elkerülése véget a Canonical nem telefongyártó, ahogy az ubuntu sem telefon márka. Az Ubuntu egy operációs rendszer, patform ha úgy tetszik. Vagyis az Amazon nem konkurenciája sem a Canonicalnak sem az Ubuntunak. Az Amazon konkrétan amúgy üzleti partnere a Canonicalnak. Az Amazon az egyik jelentős forgamazója az Ubuntu szerverteknek és a Canonical szolgáltatásainak. Az Ubuntu pedig felületet ad az Amazonnak. Ilyen a biznisz.

De te nyilván azon is megdöbbensz, hogy a Samsung pedig olyan telefonokat gyárt amiket a Google szogáltatási az alapértelmezettek. A Microsoft pedig olyan telefon OS-t készít amiben a térkép szolgáltatást a Nokia adja.

Amazon -- sajat mobiltelefonjat tolja
Google -- sajat mobiltelefonon (nexus termekvonal) demozik. Egy uj android verziot se latsz Samsung telefonon demozni
Nokia -- Megvette szorostul borostul a Microsoft, ezzel nem tudom mit akarsz.

Mindosszesen annyit mondtam, hogy igenis at kellene gondolni a Canonicalnak, hogy milyen photoshoppolt/gimppelt kepernyokeppel demozza a telefonjat.
---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Amazon - Igen sajáttelefont tol, elentétben a Canonicallal ami _NEM_. Vagyis nem konkurencia
Google - Tévedés, a Google-nek gyárt az LG és a Samsung is demo telefonokat. Cseles módon az Ubuntut is azokon fejlesztjük. Galaxy Nexus és a Nexus 4.
Nokia - Tévedsz, nem vette meg szőröstül bőröstül. A Nokia továbbra is egy teljesen önálló részvénytársaság amely a veszteséges mobil részlegét adta el a Microsoftnak. A Nokia továbbra is a világ egyik egnagyobb telkó cége amelynek soktízezer alkalmazottja van világszerte és sokmilliárd eurós éves árbevétele van.

De értem amit mondasz, csak nincsen igazad. Konkrét tárgyi tévedésekre kár véleményt alapozni.

A kép amit átsz amúgy nem fotosoppolt és nem is gimplet. Régebben volt egy ilyen verziója is a rendszernek, ma már nagyon nem így néz ki. Az amazon persze továbbra is benne van... de mondo, benne lehet akár a HUP is, akár a főoldalon :)

> Amazon - Igen sajáttelefont tol,
> elentétben a Canonicallal ami _NEM_.
> Vagyis nem konkurencia

Az amazonnak van sajat android platformja marketplace-szel. Meg mindig nem konkurrencia?

Google - Tévedés, a Google-nek gyárt az LG és a Samsung is demo telefonokat. Cseles módon az Ubuntut is azokon fejlesztjük. Galaxy Nexus és a Nexus 4.

Egy stock androidban nincsen samsung logos ikon. Sehol. A demo nexusban sincs.
A nexust persze bergyartjak de max a hatlapjan van apro betukkel, hogy LG. Az elejen nincs (szerintem nem is lehet), a kepernyon belul meg kizart dolog.


Nokia - Tévedsz, nem vette meg szőröstül bőröstül. A Nokia továbbra is egy teljesen önálló részvénytársaság amely a veszteséges mobil részlegét adta el a Microsoftnak.

Most itt per pillanat minket a mobiltelefon erdekel. Az, hogy gyart meg ezen kivul pelenkat, az nem annyira relevans.

A kerdes mindosszesen annyi, hogy a nokia terkep maradt-e az eredeti nokianal, vagy a nokia mobilreszleg felvasarlasaval megkapta azt is a microsoft. (szerintem megkapta, de ennek utana kellene nezni.

Az amazon persze továbbra is benne van...

En nem latok itt targyi tevedest a reszemrol.
Szerintem az Amazon egy negativ reklam a canonicalnak. Az, hogy a demo foton kitettek konkretan a hivasindito ikon helyere, az pedig csak egy rossz elojel, aminek mar volt elozmenye a canonical reszerol (privacy citromdij).

Az, hogy tenylegesen nem igy van, es az egy sima weblink kiteve a fokepernyore, egy sima apt-gettel leveheto, az a marketingfotora nincs rairva.

A kép amit átsz amúgy nem fotosoppolt és nem is gimplet. Régebben volt egy ilyen verziója is a rendszernek, ma már nagyon nem így néz ki.

Ennek nagyon orulok, bar en vagy 2 hete neztem ra, es meg dogfootra sem alkalmas.

Alapveto dolgok nem mentek.
(alapveto dolgok: telefonalas, kamera, gps, wifi (hotspot), mobilinternet, email, bongeszo)

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

A kerdes mindosszesen annyi, hogy a nokia terkep maradt-e az eredeti nokianal, vagy a nokia mobilreszleg felvasarlasaval megkapta azt is a microsoft. (szerintem megkapta, de ennek utana kellene nezni.

Nem kapta meg, a Nokia Here maradt a Nokiánál. De fogalom nélkül kár osztani az észt.

Szerintem az Amazon egy negativ reklam a canonicalnak.

Az Amazon a nyugati világ egyik legnagyobb online boltja, mi is a baj vele? Az ebookjait nem csak az általa gyártott olvasókon lehet olvasni, nem csak telefont és tabletet árul, és nem csak az Amazontól vásárolhatsz rajta, hanem magánemberektől is.

> Az amazonnak van sajat android platformja marketplace-szel. Meg mindig nem konkurrencia?

A Canonicalnak pedig nincsen android platformja sem pedig andoid marketplace-e. Az Androidot a Googe gyártja, az Amazon csk használja, ahogy sokan mások is. Szóval miért is konkurencia? De kár ezen rágódni. Az Amazon nem konkurenciája a Amazonnak. Az Amazon nem gyárt operációs rendszert és nem nyújt karbantartási, testreszabási szolgáltatásokat.

> Egy stock androidban nincsen samsung logos ikon. Sehol. A demo nexusban sincs.

Mivel a Samsung nem kínál univerzális szolgáltatást. Az Amazon pedig igen. Szerintem te kevered a dolgokat.

> Most itt per pillanat minket a mobiltelefon erdekel. Az, hogy gyart meg ezen kivul pelenkat, az nem annyira relevans.

Speciel a Nokia sokmindent gyárt. Mobil telefont éppen nem :)

> A kerdes mindosszesen annyi, hogy a nokia terkep maradt-e az eredeti nokianal, vagy a nokia mobilreszleg felvasarlasaval megkapta azt is a microsoft. (szerintem megkapta, de ennek utana kellene nezni.

Nem kell utána nézni. Ez olyan alapvető doog amit illik tudnia mindenkinek aki a témában hozzászól. A Nokia a HERE szolgáltatásokat és termékeket nem adta el.

> En nem latok itt targyi tevedest a reszemrol.

Én viszont elég sokat. De nem baj, azért vagyunk itt, hogy helyére tegyük a tévedéseket.

> Szerintem az Amazon egy negativ reklam a canonicalnak.

Ez a te véleményed. Az én véleményem pedig az, hogy az Amazon egy korrekt és globálisan ismert kereskedő akinek az oldalára mutató webapp ikont csinálni tejesen jó dolog.

> a demo foton kitettek konkretan a hivasindito ikon helyere

Az honnan gondolod, hogy a hívásindító ikon helyére? Az nem jön le, hogy egy gridview van a képernyőn Applications néven? Ha az Images lenne ott és egy Ron Jeremy kép lenne a ba alsó sarokban akkor azt hinnéd, hogy a nagy Ron van a hívásindítás helyén? :)

> Ennek nagyon orulok, bar en vagy 2 hete neztem ra, es meg dogfootra sem alkalmas.

Mármint dogfoodra... de attó függ, hogy mire néztél rá? Én simán használom napi dolgokra.

> (alapveto dolgok: telefonalas, kamera, gps, wifi (hotspot), mobilinternet, email, bongeszo)

Valamit nagyon elnéztél. Telefonálni lehet vele, szoktam is. A kameare is kivállóan működik. A mobilnet is működik. A böngésző is midnent tud amit kell. A wlan-t is érti, én legalábbis azon használom a legtbbet.

A gps a drájver miatt nyűgös, de a napokban az is érkezik. Én már egy éve is demóztam a QtLocation API-kat. Működött, de a drájver még nem százas.
A wifi hotspot az inkább egy alkalazás és kevésbé a platform része. De tudom, hogy ezen is dolgoznak páran. Szerintem ez is meglesz heteken belül.

Email kliensnek a trojitát láttam már működni. De az email is egy olyan dolog ami inkább app és kevésbé a platform része. Amúgy meg a böngészőből megy mindegyik webes mail. A natív email kliensek napja sokak szerint leáldozóban van. Ezért platfor szinten erre költeni nem biztos, hogy bölcs dolog.

De ha elmondod, hogy milyen hardevren és milyen image verziót próbáltál ki akkor szívesen segítek.

Nem teljesen mindegy, hogy egy weblinkel a gmail-t nyitod meg egy mozdulattal vagy a natív email kliensedet? Ha a user experience ugyanaz, teljesítmény ugyanaz akkor a felhasználók 99.99% észre sem venné a különbséget.
A hálózati technológia pedig abba az irányba halad, hogy a mobilok pont úgy lesznek data online mint gsm online. Pár év múlva azt sem fogják érteni a felhasználók, hogy mi a különbség aközött, hogy ők most online vannak vagy nem.

De ez nem a mai nap, hanem egy kilátás. De a technológiai befektetésekbe úgy érdemes belevágni, hogy tisztában vagyunk a trendekkel és a kilátásokkal. Egy jó mobil email kliens elkészítése párszázezer eurós projekt (nem, a szomszéd ferike jávában összecsapja áfa nélkül nem játszik), ekkora összegeket pedig értelmes cég nem tapsol el egy olyan doogra aminek nem sok jövője van.

Amúgy sajnos, mert én magam is az offline megoldások híve vagyok... de kisebbségben vagyok ezzel.

Kívánom, hogy minden platformon az legyen a legnagyobb privacy aggodalma mindenkinek, hogy egy `apt-get remove` paranccsak eltávolítható _NYÍLT_ forráskódú szoftver adatbányászik.

Miközben az NSA-hoz bedrótozott Google szerverein tartja a teljes levelézését, céges dokumentációját és minden egyes online keresését cirka 500 millió ember. Valamint az ugyancsak NSA-hoz és minden pár dollárt fizető céghez bekötött Facebookon tartja minden személyes kapcsolatát, családi fotóit, személyes preferenciáját úgy 700 millió ember :)

Az Ubuntu telefonon amúgy ez a "probléma" már nem probléma. Ellenben az Android/iOS/Win telefonok mindegyike rendszeresen jelenti a gazdinak azt, hogy mit csinál a júzer. Egyszer nyerhetne ilyen kretén díjat valamelyik mamutvállalat... Ja, lehet, hogy tíz perc alatt egy hadsereg jogász perelné le a a veséjét? Nehéz az élet :)

Érdekes lenne ez a készülék, de én magamnak csak akkor venném meg ha tényleges előnyöket tud felmutatni az Android-os telefonhoz képest. Pl.:

- Hardver-dekódolásos videólejátszó (mint a BSPlayer az Androidon), ami minden létező szart lejátszik, legrosszabb esetben csak visszavált szoftver-dekódolásra. Megy neki legalább a DLNA és a Samba megosztásról a lejátszás.

- Desktop mód, ami futtatja az összes tipikus asztali Linux szoftvert elfogadható sebességgel. Alsó hangon fusson rajta a LibreOffice, ideálisan a KingSoft is.

- Kényelmes PIM alkalmazások, mind a 4 fő PIM területre (Contact, Calendar, Tasks, Notes) Félig működő, kényelmetlen alkalmazások Android-ra is vannak, de ezek a Blackberry/Treo szinvonalához képest sehol sincsenek.

- Desktop szinkronizálás valamilyen használható asztali PIM klienssel (Kontakt vagy Evolution vagy Thunderbird+Lightning). Ez nagy előny lenne a felhős szinkronizálás mellett és a Palm Treo-m óta nem láttam semmilyen készülékhez Linuxos desktop klienshez.

- Korlátozás-mentes USB mass storage mód. Ez mostanság már nincs meg az Android-os telefonokon, aminél zavaróbb dolgot el sem tudok képzelni.

- Értelmes fájl böngésző, amivel tudja az ember rendezgetni a fájlokat, amiket korábban odatöltött.

- Futtatja az Androidos progikat is vagy az összes fontosabb alkalmazásnak megvan a jól működő párja (térképes navigáció és társai) Nekem nem kell facebook és a többi social hulladék, de az nagyon zavar ha alapszintű szolgáltatásokhoz/programokhoz nincs hozzáférés (youtube, ebook olvasó progi...stb)

1. Az alapértelmezett videólejátszó egy Qt5.3/QtMultimedia alapú alkalmazás, ez pedig használja a gstreamer plugint, aminek viszont van VAAPI témogatása. Szóval elvi akadálya nincsen a dolognak. Nyilván a HW ls a meghajtó is befolyásolja a dolgot. De magában az Ubuntuban mint platformban értelem szerűen van VAAPI támogatás. Ha konkrétan érdekel a dolog akkor megkérdezem a mediaplayer-app fejlesztőit.

2. A teljesítmény értelem szerűen elsősorban a vason múlik. Én már évekkel ezelőtt is kényelmesen futtattam 12.04 Ubuntu alatt LibeOffice-ot és Firefox-ot egy sima dual core 1GB RAM PandaBoard ES vason. A Mieziu és BQ vasak ennél lényegesen erősebbek. Szóval maga a teljesítmény adott. Az, hogy egy Ubuntu telefon tudjon mondjuk HDMI-n keresztül egy Desktop PC felületet adni megintcsak lehetséges. Már most is összerakhatók olyan csomagok amikkel ezt tudják. Az érintőképernyős telefon felület és az egér-biló desktop PC felület konvergenciája szerintem jövőre fog érkezni. De az fix, hogy ez egy sima software update lesz. Architektúrálisan és a szoftveres megvalósítás szempontból ez már most is adott.

3. Contact, Calendar, Tasks, Notes. Mindezek az alkalmazások már most elérhetőek. Az utolsó simítások és hibajavítások folynak. Aztán, hogy kinek tetszik és kinek nem az gusztus kérdése. Szerintem jók.

4. A desktop szinkronizálás pont ott tart ahol a linux világ tart a desktop-desktop szinkronizálásban. Platform szinten minden adott, CLI eszközök tucatjai vannak készen. A lelkes és kreatív alkalmazás fejlesztők majd csinálnak ezekre szép appokat :) Nem hinném, hogy nagy mágia lenne. Én magam az rsync-bnen és a crontab-ban hiszek :)

5. A korlátozás-mentes USB mass storage mód a legelső kiadástól alapértelmezett. Egyszerűen bedugom az Ubuntu telefont a gépbe és hip-hopp ott van a mount point.

6. Értelmes fájl böngésző alkalmazás is van: https://wiki.ubuntu.com/Touch/CoreApps Bár szerintem 2014-ben a fájl böködés és a könyvtárfában való lépkedés egy kicsit már túlhaladott dolog. Szerintem nagyobb jelentősége van a tartalom fogyasztásnak. Engem nem érdekel, hogy hol van ez vagy az az .mp3 vagy .jpg fájl. Az a fontos, hogy az erre dedikált alkalmazások ezeket megtalálják és használni tudják.

7. Az Android appok futtathatósága szerintem minden nem Android platformnak a saját lábon lövése. Egy kicsit büszke vagyok arra :) hogy az Ubuntuban az Android appok futtathatóságáról sikerült lebeszélnek a döntéshozókat. Az érvek egyszerűek... egy Ubuntun, Sailfishen, MeeGo platformon soha nem fog úgy kinézni és úgy működni egy androidos app mint abban a környezetben azokkal az interfészekkel amikre alapvetően készítették. Vagyis egy összehasonlításban mindig eleve vesztesen indul az ami olyan _mint_ és nem _az_. Egy ilyen eleve vesztes összehasonlításba belemenni felér a brand gyilkossággal. Nem az a kunszt, hogy fusson mint a húszezer fingó alkalmazás, hanem az, hogy a top 50 alkalmazásnak legyen natív megfelelője. Az meg vagy már van, vagy majd lesz.

Ha

2. Lehet változtak azóta a dolgok (?) vagy én emlékszem rosszul, de nem úgy volt, hogy az lesz az egyik kiemelkedő dolog az ubuntu phone-ban, hogy ha dokkolod, akkor desktop lesz belőle?

5. Ezt hogy valósítják meg? Android esetében az MTP mellett többek közt azzal érveltek, hogy addig a telefonon le kell választani az sd kártyát, amíg a gép használja.

6. Ezzel nem értek egyet. Pl számomra kínos, hogy a telefonomon lévő zenelejátszó alkalmazás az összes mp3 fájlt kezeli, holott nem minden mp3 zene. (vannak előadásanyagok, tananyagok, ilyesmi, ezeknek nincs helye a zenelejátszómban).

7. Ha az elvet nézzük igazad van. Ha a gyakorlatot, akkor viszont erősen félő, hogy az Ubuntu Phone ilyen hozzáállással évekig fog ott tartani, ahol az Android tartott a kezdetekben. A legtöbb népszerű alkalmazás szimplán nem volt elérhető, vagy ha igen, akkor vagy funkciócsökkentett változatot, vagy 3rd party gagyi utánzatot lehetett csak találni. És lehet, hogy a top 50 alkalmazásnak volt androidos portja, de amint az 51.-et akartad használni már megszívtad. Ellenpéldaképp ott van a Blackberry működő Android támogatással, és emiatt el is tudják adni (volt ismerősöm aki kifejezetten ezért vett)

2. De úgy volt és úgy is van. Az Ubuntu Phone egyik legnagyobb kunsztja pont a konvergencia aminek az egyik megvalósítása az a dokkolhatóság. Az más kérdés, hogy a szoftver az nem fészbúk lájktól készül el, hanem munka által :) Ez pedig idő és pénz igényes dolog. De halad azért a történet.

5. Sajnos erről nem tudok részleteket. Azt tudom, hogy amikor bedugom a telefont a gépbe akkor ott van a mount point.

6. A tartalomközpontúságnak sok megoldása van. Lehet rosszul és jól csinálni ezt is. Nem azt mondtam, hogy egy bazi nagy `find / -name *mp3` kimenetet kell tolni.

7. Nem vagyok jós. Nem tudom, hogy mi lesz az Ubuntu Phone jövője. Én személy szerint nem tartom olyan nagy kérdésnek azt, hogy 50 vagy 50 ezer app van egy platformra. Szerintem akkor sem ezen múlik egy platform sikere ha minden tech portálon ezt pumpálják. A BB-nek és a Jollának is van Android támogatása, de a mellékelt ábra szerint mégsem szárnyal egyik sem. Az Ubuntu nem azt ígéri és nem is azt tűzte ki első célnak, hogy letarolja az Android vagy iOS piacot, hanem azt, hogy egy korrekt és használható alternatívával lesz jelen a piacon. Van a mobil felhasználóknak egy olyan szegmense ahol az alapvető 10-15 funkció megléte bőven elegendő. Például én is ilyen vagyok. Engem nem hoz lázba az enpluszegyedik gyertya alkalmazás, de megvagyok a britishairway helyfoglaló appja és a mérges madarak nélkül is. Engem az érdekel, hogy egy megbízható és korrekt kommunikációs eszköz legyen a zsebemben. Ezt pedig hozza az Ubuntu Phone.

A Canonicalon belü eléggé need-to-know alapon folyik egy csomó információ. Szóval az, hogy valaki nem tud valamit az nem jelenti azt, hogy az a valami nincsen :) Az én munkámnak nincsen köze a Meizuhoz így nem is tudok róla többet mint mondjuk te. Úgy általában a biznisszel kapcsolatos munkákhoz nekem semmi közöm nincsen és így nem is tudok rólul semmit :)

De az elmúlt pár év során áttam négy gyártónak hat divájszán gond nélkül futni az Ubuntu touch kiadását, szóval nagyon csodákoznék ha komoly kihívás enne az adaptáció bármire ami megfelel a tech specnek.

A Canonical az nem azonos az Ubuntu-val. Az Ubuntu az OS, az opensource. A Canonical pedig egy vállalat amelyiknek vannak üzleti tervei, stratégiája, szerződései.

A Canonica az szigorúan az üzleti vonalat toja, a kérdés is inkább erre vonatkozott. Arról sincsen publikus információ, hogy a HP, vagy a Dell hol tartanak egyes gépeiken az Ubuntu validációval. Így arról sincs pubikus információ, hogy a bq és a Meizu hol tartanak.

" nem tartom olyan nagy kérdésnek azt, hogy 50 vagy 50 ezer app van egy platformra"

Engem sem érdekel 50 ezer app, de ha abból az 50-ből hiányzik minden, amit használni szeretnék, akkor számomra nem jó az ubuntu touch. Ez akkor tud igazán fájó lenni, ha minden más szempont miatt pedig pont hogy azt választanám.

Ez olyan mint a vendéglátás. Olyan étterem nincsen ahol mindenkinek megfelelő ételt kínálnak. Ha pedig egy étterem minél nagyobb rétegnek akar étet kínálni, akkor az uniformizált, olcsósított tömegzaba lesz. Én úgy látom ezt, hogy van sok étterem, midnenki kinálja a saját főztjét a piac egy szegmensének. Ha húsimádó vagy akkor nyilván nem egy vegetáriánus étterembe fogsz járni. De ettől még a világ vegetáriánusai örömmel jóllakhatnak a vegás étteremben.

A lényeg az az, hogy ez az app mizéria egy marhaság. Mindannyian tudjuk, hogy istenigazábó nincsen szükség sokezer app-ra, mégis minden tech portál az appok száma alapján mér. Én biztosan tudom, hogy van egy cirka 50 app ami a fehasználók masszív többségének az igényeit lefedik. Tény, sok olyan app van ezen az 50-es listán amit az Ubuntu nem kínál. Még... aztán majd fog. De ha a piac 1%-nak elég mondjuk az a 10 app ami az első hónapokban lesz az is több mint egymillió potenciális fehasználó. A feladat nem az, hogy siránkozzunk a hiányzó 40 felett vagy, hogy százmilliókat tapsoljunk el arra, hogy kilóra megvegyünk ezeket az appokat, hanem az, hogy ezt az 1%-ot megtaláljuk.

Az appoknak ugyanis ez és csakis ez a titka. A Twitter, Whatsapp és hasonlók még pénzért sem írnak natív appot a zárt vagy instabil API-jaikra... de ha azt mondod nekik, hogy van 2-3 millió divájsz a piacon akkor rámozdulnak. Nem oyan nagy mágia ez, csak időbe kerül.

Lehet, hogy 2-3millio user/device meg csak akkor lesz, ha lesznek ra kulturalt appok, mint offline navigacio, spotify stb. Mert ki fog megvenni egy telefont amin x-ed annyi funckiot tud csak hasznalni mint masikon azzal a szoveggel, hogy lehet, hogy egyszer majd lesz rajta. Talan akkor, ha x-ed annyiba kerul mint a masik, de ez meg szerintem nem valoszinu. Minden esetre sok sikert kivanok, remelem befog jonni az uzlet!

Az a heyzet, hogy az offline navigáció és a spotify bármennyire is valóban jó fícsörök ezek sok felhasználónak nem fontosak. Neked lehet, meg nekem is, de nagyon sokaknak nem. Amúgy az ingyenes és alapértelmezett turn-by navigáció offline térképpel még a konkurenciánál sem adott.

AzUbuntu telefonok árai szerintem és tudtommal versenyképesek lesznek. A bq mint az egyik publikus partner árai is ismertek: http://www.bqreaders.com/smartphones.html

De mondom, a key selling point az Ubuntu phone esetében nyilván nem az lesz, hogy hány százezer app van hozzá a polcra kerülés napján :) Akinek ez számít annak nem jó választás még az Ubuntu.

Az appok száma és választéka csak azon múlik, hogy mikor éri el globálisan a 2-3 milliós aktív felhasználói bázist egy platform.

"Az a heyzet, hogy az offline navigáció és a spotify bármennyire is valóban jó fícsörök ezek sok felhasználónak nem fontosak. "

Egy fenét nem fontosak. Lehet hogy nem pont ez a kettő amit írtál, hanem egy harmadik, negyedik, ötödik réteg-feature.

Hiába vannak meg a népszerű alkalmazások (az általad említett 50), szerintem a felhasználók (akik közül ezt az ötvenet szinte mindenki használja) nagy részének szüksége lesz ezen túl plusz alkalmazásokra, ami mindenkinél más területi, szakmai, érdeklődésbeli okokból. Van akinek a Spotify-re, van akinek a navigációra, van akinek a BKK alkalmazásra, van akinek másra.

És ezek az emberek szépen látják, hogy az alap dolgok megvannak (az ötven alkalmazás), de az ő egyéni érdeklődésükhöz tartozó alkalmazás hiányzik, és inkább olyan platformot választanak, ahol ez megvan.

Szerintem.

"Szerintem."

Korrekt és elismerésre méltó, hogy a véleményedet így fogamazod meg. Komolyan. Sokan megkérdőjeezheteten tényként írjék le a megérzéseiket.

Na, az igazság az az, hogy már 2008-2009 tájékán megvoltak azok az iparági felmérések amelyek a location alapú szolgálttások nyújtotta felhasználói élményt a webes élmény mögé helyezték. Akkoriban a Nokiánál dolgoztam és első képzből láttam ezeket a felméréseket. Egyszerűen az elmúlt 4-6 évben a location jelentősége viszonylag csökkent. Azért viszonyag, mert azt nem tudjuk, hogy abszolut csökkent-e vagy csak a bővülő piacot már jobban érdekli más. Szerintem ezen utóbbi a helyzet.

Vagyis manapság már nem mission critical feature az offline térkép és a turn-by navigáció.Kúlság, nem mondom, de nem ez az amin áll vagy bukik a dolog. A felhasználók nagy része megelégszik az online Google maps-szel vagy a Here szolgáltatásaival. Akinek életbevágóa fontos az offline turn-by navigáció annak vagy van céleszköze vagy tényleg olyan telefont vesz amihez van ilyen app.

"És ezek az emberek szépen látják, hogy az alap dolgok megvannak (az ötven alkalmazás), de az ő egyéni érdeklődésükhöz tartozó alkalmazás hiányzik, és inkább olyan platformot választanak, ahol ez megvan."

Pont az a lényeg, hogy a felhasználók bő többsége nem használ ezen 50 appon kívül mást. De legalábbis nem létkérdés nekik. Ne magadból indulj ki, én sem magamból indulok ki. Látom a nővéremet, hugomat, anyukámat, édesapámat, a feleségemet, sógoraimat, anyóst, apóst...ha egy deka app nem lenne a telefonjukban akkor is vígan elvanak. Nekik a telefon fícsörök, kamera, brózer, ébresztőóra, naptár, jegyzet és pár hasonló app az ami fontos.

Amugy a Jollan eleg jol mennek az Androidos appok, mar amiket hasznalok, spotify, endomondo, navigator.

Meg a whatsapp és a telegraf is jól megy a Jollán.

De ugyanakkor a Jolla saját natív alkalmazás kínálata továbbra is gyenge és mostanában alig van mozgás a store környékén. Szerintem a Jolla pont az Android támogatással lőtte magát lábon. Senki nem fejleszt rájuk, mert minek ha úgyis van valami trehány androidos app. A saját app fejlesztőinek tett keresztbe a Jolla ezze.

Na, meg arra se fogadjál komoyabb összeggel, hogy 2-3 év múlva lesz még olyan cég, hogy Jolla...

És miért is kellene valamit natívan Jollára kifejleszteni, ha androidon elérhető és használható hozzá?

Én a Jollát szívesen kipróbálnám, de nem azért, ami pluszt kapok a Jolla saját natív alkalmazásaival, hanem azért, ami plusz kapok a Jollával, mint rendszerrel.

Nem az a fontos hogy készül el egy alkalmazás egy platformra, hanem az, hogy ott legyen, és használható legyen. A fejlesztőnek nem érdeke még egy platformra megírni ugyanazt, fölösleges fejlesztési időt és pénzt pocsékolva rá. A felhasználónak pedig nem számít, hogy ő egy Androidos vagy egy Jolla alkalmazást tölt le a telefonjára amíg az jól működik.

Tehát akkor kinek is fontos az, hogy a Jolla saját komoly alkalmazásbázissal rendelkezzen?

"És miért is kellene valamit natívan Jollára kifejleszteni, ha androidon elérhető és használható hozzá?"

Nem is kell. De sajnos egy n+1. andorid app futtató kliens annyirra nem nagy kunszt. Amúgy eg Android appokat egy Androidnél jobban semmi nem fog futtatni.

Nekem volt Jollám, tényleg jópofa rendszer, vannak benne okosságok. De továbadtam, mert trehánynak találtam, hogy én mindenféle szedettvedett andoird app repókat buheráljak be alá, hogy az andoirdra szánt aztán vagy működő vagy nem, vagy integrálódó vagy nem ki tudja honnan származó, potenciálisa adathalás appokat használjak.

"A felhasználónak pedig nem számít, hogy ő egy Androidos vagy egy Jolla alkalmazást tölt le a telefonjára amíg az jól működik."

Pont az a baj, hogy gyakran nem működik jó. Olyan érzése ez mint 95-ben amikor innen-onnan másolgatott szoftverrel nyolmult mindenki a vindózán... vagy működik, vagy nem. Szerintem ez diletanizmus.

Nekem egy platformnak legyen saját arcuata, az appok illeszkedjenek vizuálisan és felhasználási minták szerint is a rendszerhez. Legyen a platformnak saját app boltja, legyen az operátoromnak egy app boltja és legyen egy open source app "bolt".

"Tehát akkor kinek is fontos az, hogy a Jolla saját komoly alkalmazásbázissal rendelkezzen?"

Leginkább a Jollának. De ez bonyolult kérdés, nem biztos, hogy ide kifér a magyarázat.

A lényeg az az, hogy minden platform fennmaradásának az az egyik kulcsa, hogy a használat során mennyire tudja megőrizni az identitását. Ha 1-2 év használat után egy Jollára rá sem ehet ismerni, mert átmegy egy Android app futtatókörnyezetbe akkor abba a Jolla bele fog pusztulni (már rajta van ezen az úton)

A platformnak fontos, hogy a fehasználók folyamatosan érezzék, hogy ők Jollát, Ubuntut, Andoridot, iOS-t, Windows-t használnak. Öngyilkosság egy konkurens platform ekoszisztémáját beenedni a saját platformunkra. Egy Androidos app sosem a Jollás szogáltatásokat fogja propagálni. Egy Andoridos app sosem lesz Jollás kinézetű, egy Andoridos app sosem fog Jollás user interaction-t használni. Egyszerűen minél több Andoridos appot raksz a Jolládra, annál kevésbé lesz Jolla a telefonod.

Ugyanez pedig igaz minden más patformra is.

Sose feledd, hogy az Andorid az a Google trójai falova. A biznisz manapság _NEM_ a telefon eladás és még csak nem is az OS gyártás. A biznisz a hozadék szolgáltatásokban van. Az appok pedig kivétel nélkül mind ilyen szogáltatásoknak a potenciális portájai.

"A lényeg az az, hogy minden platform fennmaradásának az az egyik kulcsa, hogy a használat során mennyire tudja megőrizni az identitását. Ha 1-2 év használat után egy Jollára rá sem ehet ismerni, mert átmegy egy Android app futtatókörnyezetbe akkor abba a Jolla bele fog pusztulni (már rajta van ezen az úton)"

Kicsi ellenpélda: Cyanogenmod. A CM pont az a rendszer, ami az átalad leírtak szerint nem több, mint egy android futtatókörnyezet. Mégis mennyien használják és szeretik. Mekkora a népszerűsége. Pedig neki tényleg nincs saját app platformja.

Vicces :) Előszőr az jutott az eszembe, hogy nocsak :) van egy cég amelyik spyware-t rak a rendszerre ami default be van kapcsolva? Díjat nekik és flamewar-t indítani azonnal! :)

Másodszor a kérdés az volt hogy melyik _gyártó_ szállít CM-mel flashelt eszközt?

Nem értem min lovagolsz? Tudom mi volt a kérdés, válaszoltam is rá, hogy igen, egyvalaki szállít. Az imént meg is írtam, hogy erre válaszoltam.

Egyébként parancsolj: http://oneplus.net/ nem tudom hogy sikerült elmenni az ezzel kapcsolatos hírek mellett :)

De még mindig nem értem hol fontos ez? Most az Ubuntunak mi a fontos? Ott legyen sok készüléken, vagy hogy elmondhassa, hogy van saját szállítója?

Nézd, én eleve nem tartoma CM-et másnak mint egy natúr Android klónnak. Minthogy az is. A OnePlus One egy jópofa eszköz, szép is okos is és olcsó is. De ez is csak yet-en-other Android eszköz.

Vagyis ez is csak a Google által uralt ökoszisztémát tudja használni. A szolgáltatások oda vannak bedrótozva és az appok alapvetően abból az irányból jönnek.

A Jolla kapcsán azzal kezdtem, hogy ma 2014-ben fenntartható platform és hardver gyártás csak úgy képzelhető el, ha sikeres ökoszisztémát tud valaki építeni. Pusztán egy okos OS (Sailfish) vagy egy dögös divájsz (One+1) szép villanás, de ez nem fogja egyik céget sem életben tartani.

Neked a CM volt a példád arra, hogy lehet sikeres egy platform saját natív app feljesztés nélkül. Nos, a CM üzleti sikeressége szerintem legalábbis megkérdőjelezhető, a Oneplus1-é nemkülönben. A Jolla alatt rezeg a léc.

Na, ezért fontos ez. Mert a gazdasági siker alapja ma a saját szolgáltatás platform és a Google-tól való függetlenség.

Az Ubuntunak az a fontos, hogy legyenek hardver gyártó cégek amelyek nagy mennyiségben és nyereségesen tudnak telefont/tabletet/bármit kitolni a piacra.