Chromebook Pixel támogatás érkezik a Linux kernelhez

Címkék

Alig jelentette be a Google zászlóshajó Chromebookját, a Google alkalmazott Benson Leung máris patcheket küldött be a vas támogatásához az LKML-re. Leung a Google+ oldalán arról írt, hogy az általa beküldött patchek több hardverelem - ambient light sensor, touchpad, touchscreen - használatát teszik lehetővé. Jó hír lehet ez azoknak, akik a Google nagy pixelsűrűségű gépén Chrome OS helyett majd valamilyen más Linux disztribúciót futtatnának.

Hozzászólások

Hát igen, ezt így is lehet. Talán mások is példát vehetnének..
Ráadásul a Google így elesik a valódi haszontól, mert nem hardvergyártó (és a szolgáltatásokból sem tud feltétlen pénzt csiholni, ha nem saját rendszere fut). Bár ki az manapság, aki például más keresőt használ? A Bing még egy normális lokalizációig sem jutott el..

Egy szerény hardware-s képességekkel rendelkező, rendkívül túlárazott, használhatatlan képaránnyal rendelkező gépről beszélünk, aminek a default OS-e szinte nulla piaci részesedéssel bír. Valószínüleg rájöttek, hogy ennek így nem sok jövője lesz, így megpróbálják azzal vásárlásra ösztönözni az embereket, hogy tehetnek rá más OS-t is, ezzel legalább a vasat reklámozva.

Multitaskra szvsz alkalmatlan. Vertikálisan nem lehet egymás alá rendezni az ablakokat, mert használhatatlanul kicsik lesznek az ablakok. Horizontálisan nem lehet egymás mellé rendezni az ablakokat, mert használhatatlanul kicsik lesznek az ablakok. 16:9, 16:10-nél van lehetőség egymás mellé rakni egy normál és egy kevésbé helyigényes programot még használhatóan.

Szvsz a honlapokat/programokat 4:3-ra tervezik (hagyomány, ergonómia). Ergo egy 4:3-as monitoron normálisan csak egy program használható. 16:9, 16:10 esetén a 4:3-as monitorod mellett még van egy elég széles sáv, amit szintén használhatsz. Persze az egész egy bizonyos (pl 1200px) szélesség felett értelmezhető, alatta mindenképp egyablakos üzemmód van.

Dokumentumok szerkesztesere meg alkalmasabb: tobbet latsz a papirbol/weboldalbol/tablazatbol MS/LibreOffice alatt, ezek ugyanis altalaban fuggolegesen nonek. Split screen-nel egy file-nak tobb reszet is tudod egymas folott, egyszerre nezni, kodolashoz jo lehet.

--
"Never trust a computer you can't lift."

A "használhatatlan képarány" megfogalmazás még abban az esetben sem állja meg a helyét, ha valaki kizárólag HD-s filmek nézésére "használja" a számítógépét. (Hiszen ebben az esetben is együtt lehet élni az alsó és felső fekete csíkkal.) Fordítva viszont igaz az, hogy a 16:9-es képarány a HD-s filmek nézésén kívül semmi másra nem optimális.

Ez megint egy olyan dolog, hogy kinek mi a jó. Én például 150-200%-al zoom-olok minden weboldalt (a hup elrendezésnél például odáig, hogy legalább az egyik oldalsó oszlop nem látszik) mert bár szemüveggel jól látok, fárasztja a szemem a sok kicsi betű és nehéz a hosszú sorokat is követni. Ilyenkor minél szélesebb a képernyő, annál később kezdi el torzítani a középső oszlopot amit olvasni akarok. Ugyanannyi pixelnél nekem a széles képarány a jó.

Blendernél, gimpnél is jobb a széles, mert két oldalső oszlopban elférnek a beállítások meg a tool-ok, középen meg ott marad egy nagyjából négyszögletes terület a szerkesztőterületnek.

A fentiek alapján az összes oldalsó oszlopokat használó alkalmazásnál jobb a széles képernyő. Gmail-nél is jobban elfér az oldalsó oszlop.

Ne legy naiv! Miutan a ChromeOS Linuxra epul kvazi muszaj kiadniuk a drivereket (csak kvazi, hiszen az nvidia is megoldja binaris driver-rel, de a Google nem akar bajlodni a karbantartassal es jol teszi!). En pont azt erzem, hogy ezeket talan visszatarthattak eddig, hiszen a gep mar kesz lehetett korabban is, velhetoleg driverekkel egyutt. De ez mar csak rosszindulat tolem. Es mindezek mellett persze csak orulok, ha tobb es tobb gep lesz teljes ertekuen hasznalhato Linux-szal.