Új "DRM-mentes" logó az FSF-től

Címkék

DRM-Free Az FSF szerint az egyénekben, vállalkozásokban, szervezetekben kezd tudatosulni, hogy a DRM a szabadság teljesen szükségtelen korlátozása, amely elriasztja az embereket. Az FSF bemutatott egy DRM-Free logót. A logó mögött álló ötlet a következő: a logóval megjelölhetők azok a termékek, amelyek nem tartalmaznak DRM-et. Ha a forgalmazók, kereskedők megjelölik DRM-mentes termékeiket a logóval, az emberek könnyen megtalálják azokat az üzletek - akár virtuális - polcain.

Az FSF egy példát is említ. Ha az emberek olyan helyeken, mint például az Amazon, ebookokat keresnek, gyakran szembesülnek azzal a problémával, hogy nem tudják, melyik ebook van ellátva DRM-mel és melyik nincs, mivel az Amazon nem tünteti fel ezt az információt. Ugyan az Amazon nincs a logó kezdeti támogatói közt, de más cégek már részesei a programnak, vagy jelezték, hogy részt vennének a logó programban. Ezek listája megtalálható az FSF weboldalán.

Hozzászólások

Beletelhetett némi időbe, míg ezt a bonyolult logót összehozták. :D Kicsit MNB-logós jellege van a dolognak.
"no video codec le a win32vel", de "Gentoohoz lehet meg tul fiatal vagy"

Ha jól látom, csak annyi szerepel az SVG-ben, hogy Sans betűcsaládot használjon, nem pedig azt, hogy valamilyen nyílt, DRM-mentes betűt használjon. Meg sok minden más sem szerepel egyértelműen a forrásban, így nem lehet 100% pontosan reprodukálni a logót. Nálam a Chrome alapértelmezetten nem ligatúrával jeleníti meg a files-ban a fi-t.
Így előfordulhat, hogy pl. az Amazon egy jogvédett betűtípussal rendereli ezt a logót majd és pont szembeköpi a célokat. :)

elsőre ránéztem, huhh, volt vagy 2 perc...aztán rájöttem, hogy erre aztán elég is volt, mivel a célja az olvashatóság, és a print-elhetőség, arra pont jó.

és a DRM ünnepélyesen bekerült a buzzword-ök közé, mint negatív tulajdonság (nem mintha nem lenne az, csak nem volt ennyire ismert)

Azt vártam az egész cikkben, hogy legalább egy helyen zárójelesen meg lesz említve, hogy minek a rövidítése a DRM :) De nem találtam ilyet, ezért most is csak találgatok, hogy egyáltalán miről van szó :)

Ez nem képesség kérdése :) Ez tájékoztatás kérdése csak :) Az out-of-the-box -ot sem tudom honnan kellene tudnom, ha sehol sem magyarázzák meg, csak kifejezésként használják, mint mások az "és", "izé", "őőőő", "hogyishíjják"-ot. én is emlegethetném 500x "CDVC"-t és leócsárolom azt, aki nem tudja miről beszélek, pedig sokszor szakmabeliek sem tudják. Nem vagyok rosszmájú, csak az out-of-the-box-jelenség hozta ki belőlem, amit azóta sem magyaráztak meg még egyetlen oldalon sem :) és úgy érzem, hogy elértem már annyi dolgot az életben, hogy ne kételkedjek a képességeimben és ugyanígy más képességeiben sem.

Gondolom, azóta már utánanéztél, de ha mégsem, akkor Captain Obvious újra megmenti a világot:
DRM: Digital Rights Management, nekem eddig úgy tűnt, minden olyan technológiára használják, aminek a célja az, hogy csak a szellemi termékért fizető emberke élvezhesse azt, mások - például másolás útján - ne.
Out of the box: nem köll' piszkálni, csak megveszed, oszt' működik.

igen, azóta már utánanéztem :) Köszönöm a magyarázatot :) én már csak ilyen vagyok, szeretem a szájbarágós (vagy legalábbis ha a rövidítés ki van fejtve egy zárójelben, hogy ne egy esetleges másik DRM rövidítéssel tévesszem össze :))
Így már értem :)
Most már akkor az out-of-the-boxot is értem :) Eddig azt hittem, hogy valami olyan dolog lehet, amit nem találunk meg a termék dobozában, hanem külön kell beszereznünk, legyen az hardver vagy szoftver.
Köszönöm még1x gergov! :)

tudok jól angolul :) de te is tudod, hogy lehetetlenség olykor szó szerint lefordítani egy kifejezést. Egyébként meg.... Out of the box az akárhogyan nézem, úgy fordítanám le, hogy "a dobozon kívül". Ezt te mikor fordítanád csípőből "a dobozból kikerülvére"? Akkor nem "comed out from the box" :)

tudok jól angolul :) vs. Akkor nem "comed out from the box" :-)

ha te mondod, mindenesetre jol titkolod. FYI: minden teruletnek megvan a maga szakszokincse. Igy az "out of the box" kifejezest csipobol ugy forditanam, hogy ahogy kivetted a dobozbol.

Miert kell nekem sajnalnom a Klubradiot?

nem is kell tudnod a helyes magyar kifejezest, merthogy angol nyelvtanrol van szo :-) mondjuk ez a 'nem vagyok nyelvesz' arra emlekeztett, amikor reges-regen megkertem egy usert, hogy megmutatna-e az autoexec.bat-ot a gepen, mire o: 'Nem vagyok programozo'...

Miert kell nekem sajnalnom a Klubradiot?

De, ez az internet használatának alapvető képessége. Ált. isk. 4 osztály. Továbbra sem lesznek itt elmagyarázva az alapvető számítástechnikai fogalmak. Az olvasótól pedig elvárt lesz továbbra is, hogy számára ismeretlen szám. tech. alapfogalmaknak nézzen utána a kedvenc keresőjének használatával.

--
trey @ gépház

De rengeteg itt megtalálható cikkben van legalább egy zárójel és akkor nem kell 3rd party oldalakat böngészni, ahhoz, hogy legalább fogalmam legyen, hogy miről szól a cikk :) Bocsi, nem akarok kötözködni :) (ígérem többet nem teszem, de legalább az életben 1x ki akartam próbálni :D) Akkor szerintem a CDVC is ugyanolyan alapvető számítástechnikai fogalom, mint a DRM (hiszen én minden nap használom a CDVC-t, bár ha tudom, konvertálom MSDVC-be, de olykor ADVC-t is használok és a végeredmény olykor M2V, de néha HQX :)) és most azért sem írom ide zárójelbe, hogy mit jelent :D (Szerencsétlenségemre a Gugli első találatként kidobja :D) Csak azt akarom elérni, hogy legalább egy "(Digital Rights Management)" kerüljön egy cikkbe :) Semmi más extra célom nincsen az életben, még fizetésemelést sem kérek a rengeteg plusz munkaóráimért a melóhelyen (bár azt azért nem, mert úgysem adnak senkinek :D)

szerk.: és itt az ADVC-nél nem a "Grass Valley ADVC-HD50" hardverre gondoltam, mint ahogy a Gugli dobta ki, habár szorosan kapcsolódik ez is a munkámhoz de nem ez a jó válasz jelen esetben :) Ezért jó, ha legalább a rövidítés ki van fejtve.

Gondolom viccnek szántad a sok rövidítést és kifejezést. Szintén a vicc kedvéért írd le ugyanezt úgy, hogy az adott területhez nem értő személy is tudja miről beszélsz. Utána nézd meg, hogy hány karakterrel lett hosszabb a szöveg, és mennyi időbe került az eredeti hozzászólás kiegészítése. Valószínűleg sejted mire gondolok, de az egyértelműség okán egy lista:
- 3rd party
- CDVC (pedig már másodszor hozod fel)
- MSDVC
- ADVC
- M2V
- HQX

Mielőtt nekikezdenél, olvasd át még egyszer a saját hozzászólásodat, és ott megtalálod a helyes megfejtést:
„Szerencsétlenségemre a Gugli első találatként kidobja”

-----
A kockás zakók és a mellészabások tekintetében kérdezze meg úri szabóját.

persze, csak viccnek szántam a sok rövidítést :) Nekem csak annyi volt a kívánságom, hogy legalább 1 dolognál legyen zárójel, hogy legalább beazonosítani tudjam a témát, amiről szó van és így akkor nem szükséges a cikkben a többi rövidítés mellé zárójelezni :) A DRM lehetne bármi, mondjuk egy másik technológia neve is, amit mondjuk nem az első oldalon dobna ki a Kugli. Csak a félreértések elkerülése végett lenne hasznos :) Hát Kuglizz rá a rövidítésekre :) Az ADVC-t megfejtését várom, mert szerintem alapfogalom :) (nálam legalábbis, mert minden nap használom, de remélem érted, hogy mit akarok ezzel mondani :)) Az, meg hogy sok idő...... a cikket leírni nem az? Minden sok idő, ami nem telik el hasznosan, pl. a metró is már régen elkészülhetett volna, ha mindenki internetezés helyett oda megy és szerszámot ragad :D Ez vonatkozik rám is :) De ha már internetezek akkor már szeretem tudni, hogy miről van szó :) Egy linket is be lehetett volna szúrni a zárójelezés helyett, nem vagyok lusta, így általában meg is szoktam tenni :)

3rd party = A gyártón és a felhasználón kívüli harmadik cég vagy személy.
CDVC = Canopus DV Codec
MSDVC = Microsoft DV Codec (szélesebb körben támogatott DV codec, megeszi a Final Cut Pro és az Avid Media Composer is)
ADVC = Avid DV codec, ha konverterről van szó, akkor érdemes ismerni: ADVC-110 (http://www.grassvalley.com/products/advc110)
M2V = MPEG2 formátumú videó képsávja, ami egy különálló fájlkiterjesztés is.
HQX = A Canopus cég (Most már Grass Valley) nagy felbontású, saját termékeire optimalizált videó formátuma.
Avid Media Composer és Final Cut Pro = Professzionális videó vágó (editáló) szoftverek.

(Nagy jából 2 perccel több munkámba került leírni a kiegészítéseket, ami nem a világ :D, nem haltam bele :))
Ha a fenti cikk csak egy sima topic lenne, akkor kb. nem érdekelne, hogy nincsen benne megmagyarázva semmi, mert csak a hozzáértők kommentjeit várja a topic indító. De mivel ez elméletileg egy cikk, így, mint olvasó szerintem jogosan várom el, hogy értsem is. Egy cikk alapvető tulajdonsága, hogy informatív legyen, ne kódszavakban íródjon. Bocsi, túl sokat dolgozom szerkesztők mellett munkahelyi ártalom, éjszaka pedig developerkedem és így nem vagyok elég kipihent :D

szerk.: Upsz... elárultam az ADVC jelentését :D... na mind1 :) De gondolom nem ártott meg senkinek sem, hogy most már ezt is tudják, anélkül, hogy újabb böngészőfület kellene nyitnia a Kuglinak, ha már ez egy cikk és nem topic :)

szerk2.: "Az FSF szerint az egyénekben, vállalkozásokban, szervezetekben kezd tudatosulni, hogy a DRM (Digital Rights Management) a szabadság teljesen szükségtelen korlátozása, [...]"
Csak egy ilyen zárójelet szerettem volna és nem lett volna gond :) Ha valaki cikket küld be, akkor igenis és vegye a fáradtságot és egészítse ki ilyesmikkel a cikkét, ha már egyszer vette arra is a fáradtságot, neki kezdjen a cikknek (még ha az Trey is :) (Amúgy semmi bajom veled, Trey :) ) ). Mindent az olvasóért/hallgatóért/nézőért elvet vallom, amiért ne kövezzetek meg :)

Csak hogy beléd kössek: nem írtad le a DV és a codek jelentését. :)

Egyrészt megszokhattad már, hogy a hupon megjelenő cikkek és más híroldalakon megjelenő cikkek között minőségbeli különbségek vannak, a hup hírek sokkal inkább egy blogra emlékeztetnek, mint híroldalra. Másrészt az se jó, amikor egy cikk nagyobb részét magyarázattal töltik ki, hogy a témában járatlanok is megértsék (lásd index tech. cikkek). Főleg, ha egy adott témáról rövid idő alatt több hír is érkezik, és a cikkekben a lényegi tartalom után mindig összefoglalják, mi történt addig.

Csak halvány megjegyzés (bár nagyrészt egyetértek):
A rövidítések ismerete, és tartalmi mondanivalója nem alapvető számítástechnikai fogalom. Sokszor a rövidítés kifejtett szövege sem árulja el pontosan miről szól. Igaz, az alapján már hatékonyabb a "bányászat", de az nem a 4. osztályosok képessége.
---
Why use Windows, if you have open doors… to Linux

Akinek a DRM abban a szövegkörnyezetben nem egyértelmű, hogy Amazon, ebook, annak ez az oldal erős. Vannak biztos kezdőknek szóló oldalak is.

" de az nem a 4. osztályosok képessége."

Kérlek ne lovagolj a hülyeségen. Nyilvánvalóan sarkítottam egy kicsit.

--
trey @ gépház

nekem nincs ebook-om, igy eddig nem merult fel szmomra ennek a fontossaga. az azonban erdekes, hogy eddig senkinek nem merult fel, hogy elkezdjen ahsznalni egy ilyen logot, jelolest.

az viszont teny, hogy egy icipicit frappansabb, sematikusabb logo jobban megfogna az emberek szemet, aprobb meretben tobb helyre oda lehetne biggyeszteni. ertem en, hogy az fsf nem a hatalmasnagy fantaziajarol, es grafikus talentumarol hires, de azert picit ennel ok is tobbet tudtak volna kihozni a logo reszrol. a koncepcio viszont 10 pontos.