Mobil számítógép a zsebben

Címkék

Régi vágya a számítógépesített emberiségnek egy olyan kicsi, okos kütyü, ami mindent tud mint a nagy asztali számítógépek, mégis elfér egy zsebben. Ezt az igényt kielégítendő, az idei CES-en a Motorola előállt egy figyelemre méltó mobil & notebook-dock konstrukcióval: az Atrix 4G-vel.

Természetesen egy újabb Android-os telefonról van szó, amit a hozzá tartozó Laptop Dock-ba helyezve notebookká alakíthatunk. A notebook közeli számítási teljesítményét dual-core, 1GHz-es processzor biztosítja 1GB RAM társaságában. A kijelző felbontása: 540x960, az alap háttértár mérete 16GB, ami microSD kártyával tovább bővíthető.

A Laptop dock képernyője: 11,6" hagyományos notebook billentyűzet és touchpad kíséretében első ránézésre csak vékonyságával különbözik egy átlagos notebook-tól. A dock-nak külön akkumulátora van, ami 8 órás használatot tesz lehetővé, miközben tölti is a dokkolt mobiltelefont. Az össztömegük nem éri el az egy kilogrammot. Érdekes, hogy dokkolt állapotban Firefox az alap böngésző.

Az Engadget cikk és videó itt látható.

Hozzászólások

Végre egy normális ötlet, hogy lehetne a "telefonok" egyre erősebb hardverét kihasználni...

Az igazi okosság a rendes (asztali felhasználású, de gyakorlatilag egy telefontartó csak) dokkoló ÉS a laptop dokkoló együtt. A rendes dokkolón 3 USB + HDMI van és így jó eséllyel könnyen külső merevlemez is ráakasztható.

A laptop dokkolóban jobban is eltüntethették volna a telefont, de így sem rossz.
Végre valaki rájött, hogy mi a jövő...(szerintem ez)

Sokéves állóvíz után végre igazi tech kütyüket kapunk, ha kijönnek egyszer az Nvidia
ARM chipjei, meg az AMD egybetokozott rendszere is elterjed, az majd biztosan hoz még ehhez
hasonló érdekes cuccokat..(azért én remélem, hogy az AMD nem hagyja szó nélkül az Nvidia terveit)
(lol)
Lehet, hogy hamarosan eljöhet a Linux Desktop/Portable/Phone éve?!? :-D
(/lol)

http://taklertamas.deviantart.com/ || registered Linux User #518773 || Dell Studio 1537 #! Statler Alpha2

en remelem azert ebben a "csunya" nem annyira elrejtos megoldasba csinaltak, mert kesobbi telefonokat is tamogatni akarnak, igy a telefon merete nem fix

ha viszont csak 1 telefon lenne tamogatva, legjobb megoldas szerintem az lenne, ha a telefont dockolas utan a touchpad helyere lehetne beilleszteni, majd touchpadnak hasznalhato a kijelzo :)

[blog]
amugy orulok a dolognak nagyon, par eve pont ugyanezt a koncepciot mondogatom mindenhol, hogy milyen jo lenne. nehany helyen volt is rola szo, hogy lesz ilyen (meg talan bemutatva is volt, de sose adtak ki a gyartok); remelem elterjed a technika
milyen szep allom lenne, egyseges telefon dockolo lenne es mindenki csak telefont es dockot gyartana; barhova megyek tudnam hasznalni a telefont gepnek.
[/blog]

Go to uspto! :-) Komolyan, ez valóban jó ötlet.

Szerintem ha rápattannak a tajvani gyártók, akkor akár a többi hdmi kimenettel rendelkező telefonhoz is készülhet third party megoldásként valami hasonló. Hdmi-n kapcsolódik a notebook-dock monitora blue-tooth-on vagy akár usb-n a billentyűzet. A külön taskban működő desktop felület szoftveresen megoldható, akár xorg-al is. Amit így nem lehetne megoldani: a nagyobb felbontás és a lényegében dual-head videó-kimenetből következő két képernyő. És természetesen azokba nem lehetne ilyen elegánsan dokkolni a mobilt, mert a hdmi és usb kimenetek helye modellenként különböző.
Remélem ezzel új kategóriát teremt a Motorola. A céglogójukba belekerülhetne a főnix madár. A szakadék széléről jöttek vissza, és ma újra sikeres mobilgyártók.

Mikor szokik már le a Motorola a FEKETÉRŐL? Egyszerűen nyomasztó ránézni...

[...] notebookká alakíthatunk. A notebook közeli számítási teljesítmény [...] 540x960 [...]

többünkben felmerült, hogy vajon milyen notebookra gondolsz...

Királyi többes? Skizofrénia? Vagy a tiszti kaszinóban már hup-ot olvastok tablet-ről nyomtatott országos napilapok helyett? :-)

Az Eee gépek jó része nem áll messze ettől számítási képességeiben. Természetesen mondhatod, hogy ebben nincs FPU. De itt nem a windows Arm-ra portolásáról van szó. Az átlagember igényeit (HD videózás és 3D) kielégíti az Nvidia Tegra. Böngészésre és a többire pedig elég az 1Ghz dual-core Arm.
A notebook dock felbontásáról külön nem írnak. Lehet, hogy ugyanannyi mint a mobil saját képernyőjén. De semmi akadálya annak, hogy a következő kiadásnál már 1920x1080 felbontást toljon a mobil hdmi kimenetén. A dual-head különböző felbontással már régi találmány különösen Nvidia-nál.

Attól valóban nem. De attól, hogy: - csak a Laptop dock 8 óra aksiidőt bír, a mobil természetesen még többet
- a kis zsebméret miatt mindig nálad lehet az "asztali géped" a fontos fájljaiddal
- multimédiában minden igényt kielégít, zenehallgatástól a Hd videózásig
ezek miatt már előbbre van.

no meg a dokkolót ha bennhagyod a kocsiba és mondjuk ellopják akkor is a mobilod -amin az adatok vannak-... nálad van.
Remélem a másik környezet titkosított tárolón lesz a jövőben... ha mondjuk a mobilod tűnik el ne férjenek hozzá a PC részhez... (mondjuk ujjlenyomat vagy arcfelismerő vagy stb segítségével... esetleg aláírásanalizátor :-) )

Kezdetben subnotebook néven futott a kicsi notebook. Kisebb mérete ellenére jóval többe került, mint egy azonos konfigurációjú normál méretű notebook. Majd az Asus berobbant az Eee sorozattal, és gondolom a jóval alacsonyabb árcédula miatt adtak új kategória-nevet neki a netbook-al. Nyilván így kívánták megóvni az akkor még létező drága subnotebook-ok piacát. Ennek ellenére azokat mára teljesen kiszorította a netbook.

Van egy lényeges különbség: a netbook egy kis teljesítményű processzorral és videókártyával, kis méretű és felbontású kijelzővel szerelt valami. Ami lényeges, hogy az egész az olpc-ből designjából indult ki, és ott az olcsóság miatt áldozták be a teljesítményt és a kijelzőt is. Ne felejtsük el, hogy az első netbookok 7"-os kijelzővel, 512MB memóriával, 4-8GB-os ssd-vel és intel celeronnal jöttek. A subnotebook viszont teljesítményben ugyanazt hozza mint egy közönséges noti, csak a kijelző mérete kisebb valamivel (mivel csak így lehet az egész gép kisebb), de a felbontása nem.

--
Don't be an Ubuntard!

Kisebb teljesítményű a processzor, vga subnotebook-okban is általában csak integrált inteles. Elég hamar elérték a netbookok is az 1Gb ram-ot. A fő különbség így csak a gyengébb cpu és kisebb felbontás ami szerintem nem hátrány. A kicsi képernyő nagy felbontással (desktop alkalmazások mellett) eléggé szemkifolyató szerintem. Mostanában már alig látni új subnotebook-ot. Ebből az vonható le, hogy a többségnek bőven elég a netbook táska-számítógépnek. Jövő ilyenkor talán már tablet-ek lesznek a helyükön.
Az olpc display-e olvasásra az egyik legjobb. Egyesíti az e-papír és a klasszikus lcd előnyeit. Van olyan netbook amiben olpc display van?

Az átlag notebookoknál nem voltak rosszabb VGA chippel szerelve a subnotebookok akkoriban, mikor voltak, csak azóta fejlődött annyit a technika és változtak annyit az igények, hogy a notikba is raknak erősebb VGA chipeket.

Az 1 gb ram meg már lóf..., lassan minden értelmes kütyüben 4G van. de min 2.

----------------
Lvl86 Troll

Ezt senki nem mondta. Az x86-nak megvan a maga helye. De az nem a netbookokban és hordozható eszközökben van elsősorban. Utazás közben, ágyban fekve, vécén vagy repülőn ülve zenét hallgatni, filmet nézni, böngészni sokkal jobb egy ARM alapú kütyü. Egy tengerentúli repülőút során a régi EeePC-mből már valahol Európa szélénél kifogyott a nafta, manapság meg majdnem az egész utat végig lehet nyomni az iPaddel.
Azért az nagyon nem ugyanaz...

"Senki ne gondolja, hogy elérték zéró hűtéssel azt a számítási teljesítményt, amit egy netbook nyújt normális rammal és chipsettel, 20x akkora helyen, ventillátorral, úgy, hogy közben még így is melegszik."

attól még, hogy Magyarországon hozzászokatták az embereket az informatikai ipari hulladékhoz, még léteznek normális notebookok is, amiken nincs semmiféle hűtőventilátor. siralmas, hogy hypermarketekben már olyan kötelező kellékként árulják a notebook hűtőpadokat, mint az egeret. ebből jól látszik, hogy az átlag magyarnak fos minőségű notebookja van:(

Tavaly mikor ilyesmit csinaltam nemi barkacsolas es patcheles utan a 3gs-bol tobben kirohogtek, h ez mekkora hulyeseg mar. Hova fajul a vilag... :)

---
pontscho / fresh!mindworkz

Ha 100$-ért lehetne kapni egy ilyet, lehet, hogy meg is venném...

Ez már nekem is eszembe jutott pár évvel ezelőtt. Persze abban az időben még nem volt "erőmű" építve minden második telefonba, szóval csak fikció volt, arról nem is beszélve, hogy volt egy másik irány is, miszerint a telefonok idővel alacsony teljesítményű klienssé válnak, amik felhővel dolgoztatják a nagy szervereket.

androbit.org - Informatikai portál és könyvtár

Ááááá! Szerintem ez így nem igazán jó megoldás.

Azt viszont el tudnám képzelni, hogy a kis kütyü otthon vezeték nélkül(!), kiadja a képet a sokkal nagyobb felbontású monitorra vagy TV-re olyan képfrissítéssel amivel mondjuk HD filmet is le lehet játszani, böngészni, stb. Egy vezeték nélküli billentyűzetet meg akár most is rá lehetne kötni. Akár töltés közben is. Telefonként pedig alacsony teljesítményű, alacsony fogyasztású módban működne.

Kérdés létezik-e ilyen processzor amelyik ezt meg tudja valósítani. Azzal együtt, hogy nagy-teljesítményű módban nem igényelne +hűtést.

Persze ez sem új dolog. Van már jó pár éve amikor az m$ valami hasonló koncepcióval állt elő. Arra már nem emlékszem, hogy egy hardverrel akarták-e lekezelni ezt az egészet, vagy csak a tartalomra és megosztásra koncentráltak.

Ha a telo kepes lejatszani a a HD filmet a sajat kepernyojen, ahhoz is eleg eros (sot), hogy DLNA segitsegevel vezetek nelkul megossza a tartalmat a TV-vel es TV pedig mar gyonyoruen le fogja jatszani olyan frissitessel amit szeretnel. Ez a konstrukcio valoszinleg a telefon aksijat is kevesbe fogja enni.

Nem vezeték nélkül ugyan de tudja ezt is. A cikkben nem tértem ki rá, de videón és a linkelt engadget cikkben is bemutatják a másik, asztali dockolót ehhez a telefonhoz laptop dock melett. Azt lehet kötni lcd tv-re vagy monitorra és természetesen lehet billentyűzetet és egeret is csatlakoztatni az asztali dokkolóra. Az igazán nagy ötlet itt az, hogy nem a mobil desktop-ja jelenik meg ilyenkor nagyobb képernyőn hanem egy külön asztali felület asztali Firefox-al és más asztali programokkal. Arról nem találtan infót, hogy a képernyő-felbontás is nagyobb-e? De úgy veszem ki, hogy az nem nagyobb. De semmi akadálya annak, hogy a következő kiadásnál már full-hd felbontást toljon a dokkolt mobil. Erre az Nvidia kiválóan alkalmas.

Már csak szabványosítani kellene a dokkolást.

Muhaha.

A Google nagy okos válasza a kérdésre, hogy minek csinálnak két OS-t (Android meg ChromeOS), ugye az volt, hogy az előbbi érintőképernyős készülékekre van kitalálva, utóbbi meg hagyományos bill+egér beviteli eszközökkel rendelkezőkre. Hát kíváncsi vagyok, miként fognak majd vélekedni a témáról, ha ez lesz a trend.

Aminek személy szerint örülök, ez a kézenfekvő és ergonomikus fejlődési irány, mér kell nekem efféle workaroUndok után kajtatnom (ráadásul hiába, lekerült a piacról az Androidos komponens valamiért).

Ez valószínűleg nem az a Firefox, hanem a rendes Debian Arm Firefox. Nyilvánt feltoltak egy komplett Debian környezetet x.org-al mindennel, de a felesleges csomagok kiszedése mellett. Az egyik videón mondja a fickó, hogy ez nem mobil böngésző hanem rendes asztali böngésző és nem mobil programok hanem asztaliak.

sőt első indításkor hogy sokáig tölt be következik, hogy valszínű bebootol egy imagedisk-et és azon van rajta minden... majd ha deattacholod akkor suspendeli és amikor vissza dugod újra akkor csak wake... gondolom energiatakarékosság miatt.

Szóval tuti az van, hogy gyakorlatilag openvz szerűen futtat egy másik környezetet.