"Kipróbáltuk: Acer Aspire One netbook"

Címkék

Társosztályunk kipróbálta azt az Acer Aspire One-t, amelyről nemrég ejtettünk néhány szót itt a HUP-on:

"Külsőre az Aspire One talán a legszexibb az eddig nálunk járt mini notebookok közül. A fényes tejszínű burkolat és a zsanérok melletti metálpiros gyűrű már-már nőiessé varázsolják a gépet."

"A gépet gyárilag Linux operációs rendszerrel kaptuk, a Linpus Linux Lite disztribúciót kimonttan az ilyen és ehhez hasonló gépekhez fejlesztették ki. A felület egyszerű, mégis mutatós, egyértelműen használható és kellően gyors is. Az előre telepített alkalmazások között megtaláljuk a Firefoxot, az OpenOffice.org-ot, e-mail klienst naptárral és címtárral, Skype-klienst, Pidgin-alapú azonnali üzenetküldőt, alapszintű fotószerkesztőt, médialejátszót, egyszóval a legszükségesebb szoftvereket, amelyeket egy ilyen gépen valószínűleg amúgy is használnánk."

Acer Aspire One - Linpus

"Érdekes, hogy a kezdőképernyőn túljutva, az alkalmazásokat megnyitva egy teljesen Windows XP-ízű kezelőfelület tárul elénk, a tervezők, fejlesztők láthatóan kínosan ügyeltek arra, hogy a Microsoft nyugdíjba vonuló operációs rendszerét mindenben utánozzák: ugyanaz a kék ablakkeret, ugyanazok a grafikai elemek köszönnek vissza, amelyeket a hét éve kiadott Windowsban megszoktunk, csak a start menü hiányzik, a programokat az asztalon levő óriási ikonokkal indíthatjuk.

A hasonló nevű tajvani cég által karbantartott Linpus legnagyobb problémája azonban nem ez, hanem az, hogy gyakorlatilag egy „konzervet” kap a vásárló. A Fedorán alapuló disztribúcióban nincs csomagkezelő, ezért a további szoftverek telepítése vagy a meglevőek frissítése komoly kihívás lehet az átlagfelhasználónak, de valószínűleg még a tapasztalt linuxosoknak is, mivel a kezelőfelületről a parancssorhoz sem lehet hozzáférni. A menüben ugyan elérhető egy automatikus frissítés menüpont, de nálunk nem működött. Fekete mágia kell tehát, hogy a Firefoxot a legújabb, 3.0 verzióra cseréljük, vagy a 2.3-as OpenOffice az újabb, 2.4-esre frissítsük.

Linux alatt a gép egyébként kiválóan működik, az SSD-nek köszönhetően bekapcsolás után néhány másodperccel már be is bootol, gyors, reszponzív, viszont az operációs rendszer a telepített programokkal a 8 gigabájtos háttértár több mint felét elfoglalja, csak 4,7 gigabájt marad szabadon a felhasználói adatoknak. Ezért is van két memóriakártya-foglalat a gépen, az Acer elképzelései szerint a baloldali aljzatba helyezett kártya afféle második háttértárként működhet, és még mindig marad egy kártyahely, ha például fotókat szeretnénk a One-ra menteni."

A teljes cikk itt olvasható.

Hozzászólások

"reszponzív" - pfuj

Csodalom, hogy nem lett kiemelve: Intel Atom processzor van a gepben.

Ez a magyar ikszpes desktop kisse igenytelenul lett rafotosoppolva a kepre.

"az SSD-nek köszönhetően bekapcsolás után néhány másodperccel már be is bootol, gyors"
vs.
"a lassú SSD miatt ez kínszenvedés"

Most akkor melyik?
--
"my mind had skipped town and left me behind to pay the rent"

felteszem lassan írható, de gyorsan olvasható — ha swappelni akar rá a windows, arra nem jó, ha gyorsan be akarunk tölteni talán rögtön egy kész ram image-et, lehet gyors.
—-—-—

int getRandomNumber() {
return 4;	//szabályos kockadobással választva.
	       //garantáltan véletlenszerű.
}	      //xkcd

WTF társosztály?
_______________________________________________________________
"Good news everyone! Those asinine morons who canceled us were themselves fired for incompotence!" Hubert J. Farnsworth

Én is egy magas röptű hozzászólással szeretnék segíteni:

"az operációs rendszer a telepített programokkal a 8 gigabájtos háttértár több mint felét elfoglalja, csak 4,7 gigabájt marad szabadon"

megint megbuktam matekból, én azt hittem a 4,7G több, mint a 8G fele.

jogos, javítva... (meleg van kissé)

egyébként érdekes módon Windows XP alatt több hely marad, 5,3 gigabájt teljes telepítés után, bár ugye akkor az Office még nincs fent. emlékeim szerint az Office 2003 megelégszik 2-300 gigabájttal, vagyis a Windows még így is karcsúbb mint a Linpus

"a kezelőfelületről a parancssorhoz sem lehet hozzáférni."

A nagyobb fiaméknál már 6-ban tudták, h pl. a böngészőben xterm-et is be lehet állítani nyomtatónak, így az ilyesmik nem zavarták őket

Nem vagom.. ugyis aki "power user", felrak valami lightosabb , lecsonkitott OS-t, kicsontozott kernellel, stb, es nem lesz ilyen problema hogy ~4,7gb (ami ugye a fele hiszen ennyit mindenki tud matekbol :)) foglalt lesz.
--------
"キャアア!" > The girls scream when you do something ecchi to them. :)

Ja, de ha fedórában az összes csomagot feltelepíted, akkor apacstól my postgre és lájt sql szerveren át vegasztrájkig, openofisztól blenderig minden lesz rajta. Kétlem, hogy csak a töredéke rajta van azon a zseblaptopon. Azért én is kíváncsi lennék egy csomaglistára, hogy mi lehet az a 4,7 gigatavu....
Csaba

Az Ubuntu Netbook Remix-et nem teszitek fel rá? Azt már állítólag Intel Atomra optimalizálták, talán érdekes lenne, hogy mit tud ehhez a Linpushoz képest.

Társosztály???????????????????,
Trey, ittas vagy?