Megjelent a Gnash első beta-ja

A Gnash egy nyílt forrású, a GPL feltételei szerint terjesztett SWF (Flash) lejátszó és böngésző plugin, amely a nyílt forrású böngészők széles skáláját - Firefox, Mozilla, and Konqueror - támogatja. A Gnash számos SWF v7 szolgáltatást és ActionScript 2 osztályt támogat, de egyre nagyobb számban támogatja az SWF v8 és v9 szolgáltatásokat is. A Gnash számos nyílt forrású operációs rendszer platformon - GNU/Linux disztribúciókon, beágyazott GNU/Linux-on, FreeBSD-n, NetBSD-n, OpenBSD-n fut. Támogat (egyes) !x86 processzorokat és a 64 bites architektúrákat is. A Gnash a legjobbat a Mozilla Firefox 1.0.4 vagy újabb FF kiadásokkal nyújtja, de működnie kell a Mozilla böngészőkben is. Készül a Darwin és a Windows portja is. A Gnash önmagában álló SWF lejátszót kínál a GNOME és KDE desktop környezetek alá.

Március 5-én Rob Savoye bejelentette a Gnash 0.8.2-es verzióját, amely egyben fejlesztési mérföldkő is, hiszen ez a verzió a projekt első beta kiadása. A kiadás forrása letölthető innen vagy kinyerhető CVS-ből a "release_0_8_2_final" tag-et használva. Bináris csomagok hamarosan felbukkanhatnak a getgnash.org oldalon. A 0.8.1-es verzióhoz képest bekövetkezett változásokat a bejelentésben olvashatod.

(Felmerülhet a kérdés, hogy mennyire használható? A YouTube megy-e vele? A 0.8.1-es kiadás célja volt a YouTube támogatása. A visszajelzések szerint a 0.8.1-es verzió ezt hozta is, így hacsak valami komolyabb regresszió nem következett be a 0.8.2-ben, a YouTube támogatásnak elvileg működnie kell.)

Hozzászólások

Bízom benne, hogy hamarosan eléri az "eredeti" flash szintjét, bár az ilyen kergetőzős történetek nem mindig járnak sikerrel (a moonlight esetén is megvan ez a veszély rendesen), de jobb híján mi mást tehet az ember..

Egyébként már elég sokat tud valóban, pl. az ilyen oldalakat is tűrhetően viszi.

A YouTube-hoz pedig nem is kell 9-es verziószint, tapasztalatom alapján a 7-es "Macromedia Flash" is tökéletesen elég hozzá.

Fontos ez a GNASH, évek óta követem, hiszen nincs más (viszonylag modern) natív flash megoldás a ritka rendszerekre (64b, BSD stb.). És sajnos az Adobe valahogy még mindig nem nyitja ki az "igazit", pedig nagyon kellene (ld. Silverlight).

Lehet, hogy mire mégis kinyitja, már több nyílt megoldás lesz (mint a Java esetén, ld. gij / gcj, kaffe / jikes, vagy az icedtea a Sun-féle mellett stb.).

Lassan elérkezik ez is. A napokban tette open source-szá a Sun a Java3D core-t. Tényleg komolyan veszik a full Java stack megnyitását, úgyhogy ez már csak idő kérdése, nem szándéké.
--
- Miért jó a mazochistának?
- Mert ha rossz, akkor jó. Ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

YouTube = mission critical service, ez tetszik. :)

-----
"Egy jó kapcsolatban a társunkat az ő dolgában kell támogatni, nem a miénkben."

E mögött iszonyú sok munka lehet, kitartó csapat. Az volna az igazi, ha kiadnának hozzá (persze nem tudom, hogy ez mennyire váltaná meg a dolgot) egy jó kis fejlesztőeszközt, kifejezetten a saját formátumukhoz. Én tuti használnám azt az IDE-t, feltéve ha írnék flasht, de én maradok a C/C++-nál.

"A YouTube megy-e vele? A 0.8.1-es kiadás célja volt a YouTube támogatása. A visszajelzések szerint a 0.8.1-es verzió ezt hozta is,"

Nekem sehogy se ment vele a youtube. Se mas. Ezen kivul megette a CPUt is, meg befagyott minden egy ido utan. Swfdec meg "jo" volt.

Software is like sex, it's better with a penguin. :D (r)(tm)(c) آكوش

A YouTube mar a 0.8.0-val is mukodott, nekem ment, raadasul nem is x86-on, hanem PowerPC-n. Azota is az van fent, mer az ujabbakat (0.8.1, meg kulonbozo SVN reviziok) nem birtam leforditani... :) (Az uj verziot meg meg nem probaltam.)

-=- Mire a programozó: "Na és szerintetek ki csinálta a káoszt?" -=-

Nem t'om, a Gentoosok nagyon tudnak valamit. A Adobe Flash teljes instabilitasa utan udito volt a Gnash sokkalta jobb mukodese. Amiken nem volt adblock, azok tokeletesen mentek vele, 64 bit alatt. A NSPluginWrapperes borzadallyal csak szivas volt, tabok kozti valtas neha halalos volt, akkor csak egy ffox restart segitett, volt hogy mar a gorgetes, vagy a fokuszvesztes is eletveszelyes dolog volt - kellemetlen egy jo youtube mozi kozepen.

portol6na mar valaki iPhone-ra is...

A'rpi