( Ritter | 2021. 01. 25., h – 01:37 )

"Nem a marketingen múlik. Az "Apple way", a hardware és a szoftver egy kézben tartása évtizedekre visszavezethető stratégia. A Microsoft, a Google próbálkozott a közelmúltban másolni a sikeres receptet, több-kevesebb (inkább kevesebb) sikerrel."

Fanatikus Apple hívőként sikerült idézned egy semmitmondó cikket a hitéleti lapotokból. És? Qualcomm nélkül az iPhone csak egy PDA a 2000-es évek elejéről. Saját mobilkommunikáció tervben sincs az Applenél. Annyi játéktere van, hogy Qualcommtól vagy Inteltől vesz LTE modemet az Apple. Ezek tesztek, amikor még menő volt ilyeneket olvasni a gamereken kívül senkit nem érdekeltek. Hardcore gaming viszont nem az Apple világa. Az Andry Birds ugyanolyan jól meg Qualcomm chipen mint Apple arm chipen. 

A Hardver és szoftver egy kézben tartása egy másik szektás mantra. Nyilván ezért használunk ma is kizárólag IBM AIX/Power gépeket meg mellette IBM i-t mindenre. Ja nem is mert mindenki asztalán ezért van Solaris/UltraSPARC. Azaz akarom mondani az a forradalmi 3D gép Irix/MIPS a Silicon Grapghicstól. :) 

Ejj úgy tűnik mégsem akkora tuti sikerrecept az a hardware szoftver egy kézben! 

A problémák már ott kezdődnek, hogy azok programozók meg hardveres mókusok gondolkodó lények, akik nem igazán kedvelik a "mi dolgozunk az Apple meg gazdagodik a mi munkánkon" modellt. Ez a korábbi walled-garden-ekben  sem működött. Pedig azon kertek körül nem is volt annyira magas az a fal. Számtalan méret és típus-kategória van, ahol nem nyújt annyit az Apple walled garden mint amennyit a szabad világ. Volt ugye némi nézeteltérés az EPIC és az Apple között. Meg korábban a Valve és a még Ballmer vezette Microsoft között. Azután indultak a Linuxos gaming fejlesztések, amire a trollok addig azt fújták, hogy never-ever Linuxon. Ezeket a cégeket nem jámbor hívők vezetik, teljesen másként gondolkoznak mint például te. Soha nem fognak elfogadni egy függő viszonyt, vagy zsíros jutalékokat áldozni az Apple pápa egy áldásáért és kedves mosolyáért.  

Most, hogy kijavítják végre a Cyberpunk 2077 bugjait szeretnék játszani vele az új Apple M1 gépeken. Ja, hogy az még diavetítő módban sem megy! Vagy

A munkámhoz kellene Xilinx a Macbookomon. Hát az macOS-en nem fog menni, de bootolj be egy Ubuntut! ... oops! Az csak az inteles MBP-kon működött. Hát ez is szívóka. 

Elég sok ilyen fal van és most még több lesz az M1-gyel még jobban körbefalazott zárt Apple világban. 

Na most egy Jehova tanúja máris látja démont aki beszél belőlem, ahogy a fanatikus Apple hívő is. Pedig egyáltalán nem útálom az Applet. Sőt realistán örülök az ARM-re váltásnak Macintoshoknál. Végre jól megkavarta az állóvizet az Apple. Az Intelnek már nemcsak az AMD miatt kell csipkednie magát. És várhatóan így vagy úgy a Linux desktop fog profitálni az ARM klasszikus desktop világba való beemeléséből. Ahogy az iPhone-ból is a Linux profitált a Google Androidjának köszönhetően. Vagy Intel - IBM Red Hat  - Canonical együttműködésből összehoznak egy nagy közös Linux desktopot, vagy ami esélyesebb maga a Microsoft fogja Linux alapúra cserélni a következő Windowsát. ARM-on ugyanis elvész az eddigi Windowsok nagy előnye a nagy-nagy visszafele komapatibilitás. Van viszont egy rakat probléma az ARM Windows hardveres kompatibilitásával. A Linux ezt remekül megoldja, ráadásul gazdaságosan a Microsoftnak. Az ARM Linux desktop már jó ideje üzembiztosan működik bármely erre hardveresen alkalmas random ARM chipen, szemben az ARM Windowszal, ami csak néhány Qualcommon indul el, aminek utána varázslatos módon magasan tartja az árát a Qualcomm. Így vagy úgy, a Linux világ csak nyer ezzel. 

Az Apple vezetése tisztán lát, ők nem szopják be a marihuánaszagú mantrákat amivel a híveiket etetik. Nagyon jól tudják, soha nem lesz domináns az Apple. De ez nem is ez a cél, hanem a profit maximalizálása. Éppen ezért nem is akarják megvenni az ARM-et, pedig annyi pénze talán az Applenek is lenne rá mint az Nvidia-nak. Nyilván megérné ha ARM hátán vezetne az út az Apple világdominancia világába. De hát ilyen soha nem lesz.