( gee | 2021. 01. 16., szo – 00:47 )

Ha viszont "csak" arra elég, hogy annyira elnyomja a vírust, hogy az illető a fertőzést tünetmentesen vészeli át, de közben fertőz, akkor nem vagyunk sokkal előrébb.

Ezen elgondolkodtam.

Nekem három dolog jut eszembe, ami miatt általában emberek, kormányok, egészségügyi szervezetek félnek a covid vírus terjedésétől:
- halálos áldozatok - Itt, Angliában, van már 80 ezer áldozat. Vannak napok, amikor olyan 1200-1300 ember hal meg a covid miatt.
- maradandó károsodás - tüdő, idegrendszer, mittudomén, hogy van-e más is
- egészségügyi ellátó rendszer túlterhelése - egy hete jelentette be London főpolgármestere hivatalosan, hogy kritikus a helyzet, az előtt pár nappal az NHS egyik belső megbeszéléséről kiszivárgott, hogy jelentős esélye van annak, hogy 2 héten belül elfogy Londonban a kapacitás, és akkor ugye választani kell, hogy két ember közül ki kerüljön az intenzívre és ki az, akit betolnak az elfekvőbe, hogy hátha a megfelelő kezelés nélkül is túléli. Egészen márciustól arról volt szó, hogy azért vannak lezárások, maszk viselés, stb. hogy a fertőzési görbét ellaposítsuk, hogy ne áprilisban omoljon össze az ellátórendszer. Akkoriban az volt a becslés, hogy lezárás nélkül, ha durván végigsöpör mindenkin a járvány, 250 ezer halott lesz, a lezárásokkal remélték, hogy 50 ezer körüli áldozatnál nem lesz több.

Ha egy oltás csak arra elég, hogy a beoltott illető a fertőzést tünetmentesen vészeli át, akkor nem hal meg, nem alakul ki maradandó károsodás (ha jól értettem, ez a komoly esetek után jellemző, pl. gyullad a tüdő és hegesedik. Túléli, de a tüdő szövet egy észrevehetően nagy része hegesedett és nem működik), és nem szükséges kórházi kezelés, tehát se az ágyak, se a lélegeztetőgépek, se az orvosok/nővérek nem fogynak el.

Szerintem ez azért nem rossz. Persze, frankó lenne, ha az oltás után nem kapnánk el, de ha elkapjuk és észrevétlenül megy át rajtunk, az elég jó kompromisszumnak tűnik. Főleg, ha így is kialakul a fertőzés után egy teljesen védő immunválasz, és a mindenkin áthaladó tünetmentes fertőzés után a nyáj immunitás miatt idővel leáll a vírus terjedése.