( bucko | 2020. 11. 29., v – 00:04 )

Két féle típus létezik.

1) Az "eredeti" Microchip adc-t tartalmaz. Több példányt bemértek (talán németek?) mérőlaborban és legalább olyan pontos, mint a specifikáció. Szóval megdöbbentek a fiúk. ;)

2) A másik verzió kínai csippel készült. Van benne egy finombeállító potméter. Ilyenjeim is vannak, de még nem értem rá foglalkozni velük.

Az lutri, hogy melyiket kapod.

A cégnél készült műszereket az 1 típussal "hitelesítjük". Magyarázat: Ezek a műszerek nem hitelesek a szó szabványügy értelmében. A hitelesített műszer annyit tud, hogy bármely két eladott példánya ~0,1% pontossággal méri mondjuk az akkufeszültséget 23 fokon, és 0..40 fok között is a hiba <1%.

Ezeknek a kis műszereknek hasonló lehet a hitelesítési módszere ahhoz, amit mi használunk.

A csip tartalmaz egy referenciát, aminek pl. 1% tűrése. Ezt a referenciát egy etalon referenciához hasonlítva (értékét megmérve), és a továbbiakban a pontos értéket használva közel az etalon pontosságával megegyező lesz a műszer is.

Ha a bemeneten osztó is van, mint ebben a kis műszerben, akkor az osztó méretezéskor keletkezett hibáját és tűrését egy szorzóval lehet korrigálni.

Végezetül, ha a hőfokfüggést és a stabilitást is szeretnéd hegyezni, akkor jóval pontosabb és kisebb hőfokfüggésű ellenállások kellenek az osztóba. A következő lépcső a referencia stabilizálása.

Az általad linkelt műszernél is érdemes elolvasni a következő hozzászólást: 10th October 2016 at 10:14 pm