( malcolm | 2020. 11. 24., k – 08:11 )

"Egy zsír új hardware-nél a legelső lépés a Windows 10 telepítése."

A topiknyitó szerintem itt arról beszél, amikor egy olyan gépet veszel, aminek a hardver-elemeiről nagyon kevés információ van, vagy akár nincs is. Így nem tudod biztosra, hogy minden menni fog. Vagy hányan futottunk már bele abba, hogy megvettük a tuti Dell notebookot, aztán az ujjlenyomat-olvasó nem ment linux alatt? Ide helyettesítse be mindenki a saját márkáját a saját nem támogatott hardverével.

Elmosolyodtam, rögtön magamra ismertem. És akkor jöjjön az aktuális példám: "Már amikor megrendeli a gépet remeg és számolja a perceket, mikor hozza már a futár azt a kurva gépet." :-D

A napokban rendeltem új notebookot. Még nem érkezett meg, de már tervezgetem, hogyan fogok minél gyorsabban megbizonyosodni róla, hogy 100%-osan jó lesz nekem. És hogy miért merül ez fel problémaként?

  • Mivel online vásárlóként élhetek a 14 napos elállási jogommal, van 2 hetem, hogy kiderítsem azokat a hibákat, ami garanciába már nem fér bele. Az aktuális gép AMD apu-val és NVIDIA gpu-val jön. Ezzel kapcsolatban elsőként arra leszek kiváncsi, hogy tudok-e kényelmesen váltani a két videovezérlő között. Egyáltalán működik-e mindkettő tökéletesen linux alatt. Ha nem, már küldöm is vissza, és másikat választok.
  • A notebook nálam munkaeszköz, így nem tudok hetekig-hónapokig tesztelgetni, finomítani.
  • Ha bizonyos dolgokban (pl. webkamera, ami most nem annyira létszükséglet) csak tudom, hogy működni fog, de egyelőre halogatom a tökéletes beállítását, akkor könnyen lehet hogy 14 nap után veszem észre, hogy egyáltalán nem működik. Onnantól meg már a garanciális ügyintézést veszem a nyakamba.

Szóval teljes mértékben egyetértek gentoojedi-vel. És igen, leginkább azért, mert zsír új hardware-ről ír, és gentoo (vagy lfs) használatáról, aminél azért nem annyira gyorsak ezek a dolgok.

Nálam a sorrend a következő lesz:

  1. Fullos windows install. Minden komponensnek tökéletesen kell működnie, ezzel kizárom(?) a hardverhibákat.
  2. Ubuntu (vagy tetszés szerinti felhasználóbarát disztribúció), amivel a linux kompatibilitást tesztelem. Innen begyűjtök minden információt (lsmod, lsblk, hwinfo, /etc/ mappa).
  3. Jelenlegi gentoo kernelemet (megfelelően átkonfigurálva beüzemelem az ubuntu-n). Hosszú munka lesz, de kell tudnom saját kernel configot csinálnom az új géphez.
  4. Az új géphez legyártott kernelt visszateszem gentoo-ba, és az egész rendszer megy az új gépre. Ez esetben átklónozom a régi ssd-ről az újra.