( end | 2020. 10. 30., p – 09:16 )

Szerkesztve: 2020. 10. 30., p – 09:21

A szkeptikus hozzáállás nem ok a követés és lehallgatás elkerülését célzó és őszinte vágyak letörésére-kifigurázására. Ha van konkrét megvalósítható ötlet, - a "barlangba húzódás", vagy "fóliasapkázás" javaslatán kívül is, - akkor azt mindannyian örömmel vesszük..!

(Sajnos a szükséges döntések, a mai "a globális hálózatba kötött társadalmak" világában egyáltalán nem könnyűek. - Sajnos az sem biztos, hogy racionális igényt fogalmaznak meg. - De a terménypiacon is megpróbáljuk kiszűrni a csaló eladókat, és csak az egészséges portékát kínálóktól vásárolni. Az internetre kötött társadalomban igénybe vett internetes szolgáltatások világában is ezt kell tennünk. Akinek van hiteles információja ehhez, na.., az először is büszke lehet rá és utána arra is, ha azt közzé teszi. :) )

Nagy vonalakban amit biztosan megtehetünk, - a teljesség igénye nélkül, - és valamelyest használ is a topiknyitó által felvetett igényekre:

1. Az internetre kötött eszközeinket akkor helyezzük áram alá, ha valóban ilyen szolgáltatást veszünk igénybe, (pl. ha éjjel alszunk, miért kellene az eszközeinknek dolgozni.)

(A mobilok esetén ez ugye úgy módosul, hogy nem fizetünk internetes adatkeretért és így a Wi-Fi kapcsolatot, az az, a mobil interneten keresztüli elérhetőségét már a kikapcsolás szintjén lehet kezelni. - Természetesen mobilfizetés, v. rajta keresztül igénybevett bank-szolgáltatás szóba sem jöhet!!!)

2. Reklámok blokkolása első körbeni célkitűzés, még a legkönnyebben megoldható dolog,

3. A böngészőnk minden modern fejlesztésű, "kétirányú" funkcióját tiltanunk kell, szkriptek, újabb keletű hálózati protokollok futását a lehető legteljesebb mértékig blokkolnunk kell. (Ha egy portál így nem olvasható, vagy szolgáltatását csak részben használhatjuk, arról le kell mondanunk vagy meg kell elégednünk ennyivel )

4. Nincs közösségi médiahasználat, vagy annak csak reg. és javascript nélkül olvasható részével kell megelégednünk. (Korlátozottan azért van ilyen lehetőség is.)

5. A közösségi "chat"-programok használatát lehetőleg limitálni a valóban fontos, családi-baráti körben lényeges kommunikációra, a kiválasztott chatprogram használóinak nagy száma már elrettentő tényező kell legyen...!

6. Az oprendszerünk megválasztásával, tűzfalazással sok lehetőségünk van a személyes adataink gyűjtésének korlátozására, igazából a kommunikációs irányok szűkített sávban történő megvalósítása majdnem mindent megoldhat. (Nem véletlenül éppen a tűzfalbeállítások szorgalmazása, felhasználóbarát megoldása tűnik az IT leghanyagoltabb területének. - Nem fűződik általános közösségi érdek hozzá, különben a csapból is az folyna...)

7. Nem istentől való vétek, ha számtech használatunk olyan részét, amely offline is elvégezhető, hálózat nélkül tesszük. (saját képek feldolgozása, digitalizálás, videó-vágás, home-nyilvántartások kezelése, "konzerv" média-tartalom gyűjtés-fogyasztás, - (kiváltképp ha "torrentboltból" beszerzett anyagokról van szó!!!) - Tudom, "kívülről" hatalmas a nyomás arra, hogy ezekre is internetes kapcsolatot igénylő szoftvereket vegyünk igénybe, szinkronizáljunk a felhőkkel, stb., és azért.., csakis azért, hogy erről is a globál-techcégeknek naprakész információja legyen. Tegyünk ellene, legalább a naprakészséget illetően.)

Egyenlőre nagyjából ennyi jut eszembe, az itt felsorolt lehetőségek mutatják, hogy kényelmi megoldások nincsenek, "dióhéjban" inkább vállalható kényelmetlenségekről lehet beszélni. Ez minden felhasználónál mást jelent...