( asch | 2020. 10. 19., h – 20:39 )

Én úgy tudom,hogy a tüzet régészeti leletek alapján félmillió éve ismeri az ember. Az már evolúciós skálán is jelentős, 1-2 nagyságrenddel több, mint a kb 20000 év amióta van földművelés.

Vannak videók yt-n, hogy emberek puszta kézzel őz méretű állatokat elkapnak csapdába csalással. Amit régen láttam, ott sárral kente be magát egy fickó, az itatónál mozdulatlanul bevárta az állatot, és egy hirtelen mozdulattal elcsípte. Meg lehet csinálni, bár nyilván nem könnyű.

Fárasztásos módszerrel is el lehet kapni nagytestű legelő állatokat: meglepő módon a zsíranyagcsere és az izzadással hűtés miatt hosszútávon az ember a kitartóbb futó, és képes kifárasztani annyira egy legelő állatot, hogy elkaphassa. De ha ezt még nem is akarnánk elhinni, akkor ugyanezt együttműködve pláne meg lehet csinálni két csapat között űzve a vadat.

Az eszközhasználat is igen régi, ami szintén változatos csapdázásra vagy íjjal vadászásra ad lehetőséget.

Az meg, hogy mire képes egy ember egyedül meztelenül az erdőben,  az kb annyira releváns, mint hogy mire képes egy hangya egyedül: semennyire. Hiszen az ember összes emberszerű elődje is mind csapatban élt, egyáltalán nem volt sosem jellemző a magányos vadász toposza. "We live in a society!"