( Hiena | 2020. 10. 18., v – 21:52 )

Nyers szték, Tatárbifsztek, sushi, soroljam még a nyers húsos kajákat? Ettem, éltem mindegyiken, nem pusztultam meg. Ettem nyers halat, kagylót, polipot, rovarokat, lisztbogár lárvát. A nyers fóka még nem volt meg, de ami késik... A húz főzésnek/sütésének jól felfogott okai vannak. A jobb rághatóság és emészthetőség, plusz a kórokozók elpusztítása, de nem nélkülönözhetetlen. További, gyakran figyelmen kívül hagyott szempont, hogy ez utóbbi kitolja a táplálék fogyaszthatóságának az idejét.
Az emésztőrendszer hosszának abban van szerepe, hogy a húsból könnyebb felvenni a táplálékokat és az abból bevitt kórokozóknak kevesebb ideje van szaporodni abban. A savasságnak is ugyanez a szerepe. A cellulóz hasznosításához kellenek a bélbaktériumok, azok meg nem mindig komálják a savas környezetet.
Amennyiben a számokkal ph értéket akartál kifejezni, úgy ki kell ábrándítsalak. Az ember gyomra erősen savas 1.5-2.8-as ph-val rendekezik. De pl. a csirkénk 2.5 ph, a pulykakeselyűnek 1.5, sőt a házinyúlnak is 1.5  a gyomor ph-ja. (További részletek, itt.)

Amúgy a táplálkozás evolúció jól megfigyelhető egyes esetekben. A földifarkas tisztán rovarevő, a csíkos hiéna dögevő, a barna hiéna opportunista dögevő, a foltos hiéna ragadozó. Ha megnézed a koponyáját és testfelépítését ezeknek az állatoknak, látható, hogy ahogy áttértek a vadászatra úgy lett egyre robosztusabb. De még a bundázat mintája is szépen követte a táplálkozási szokásokat.

Ha elcseszett táplálkozási felépítést akarsz, ott a panda. Gyakorlatilag táplálkozásra alkalmatlan növényt eszik, nullára lassult metabolizmussal, növényevésre alkalmatlan emésztőrendszerrel. Miért marad mégis életben? Mert nem eszi más a táplálékát és a mérete miatt nicns ami megegye. A gorilla dettóra ugyanez. Minek küzdjön vadászattal, bogárvadászattal, ha végtelen mennyiségű növényi táplálék áll rendelkezésére? A többit elintézte az evolúció. Nem a növényetől lett gyúrós alkata, hanem azért, mert ezzel tudta megvédeni magát és az utódait a ragadozóktól. Zárójelben, főemlősként csak a gyúrás vagy az eszközhasználatz a járható út, mert a fogazat és a végtagok felépítése elég kevés természetes védekezési eszközt hagyott.

Szóval, nem egyszerű téma, inkább hagynám ezt a biológusokra meg a paleontológusokra.