( _Franko_ | 2020. 09. 22., k – 08:12 )

Szerintem az nagyon elgondolkodtató, hogy Európa minden országában kb. ugyanakkorra sikerült megfékezni a járványt, nyár elejére, majd nyáron szinte sehol sem tombolt, ősszel meg szintén "tombol" mindenhol varázsütésre.

Ja, mert nem került maszk a legtöbb ember arcára, nem ürültek ki a tömegközlekedési járművek, nem került fertőtlenítő random helyekre, nem voltak korlátozások olyan helyeken, ahol könnyen el lehet kapni egy cseppfertőzéssel terjedő vírust... ja, de. És mindez nem lazult fel júliusra és augusztusra, aztán jött az iskolakezdés? Ja, de. Csodák nincsenek, ha blokkolod egy cseppfertőzéssel terjedő vírus elsődleges terjedési útvonalait, akkor nem terjed.

Mivel a hideg időszakban nálunk 70% körüli a lakosságnál a D vitamin hiány, ami nyárra enyhül 50%-ra, így még az az őrült gondolata is támadhat az embernek, hogy talán pont olyan, mint a többi influenza szerű vírus, amelyek tél végén előjönnek és tombolnak, majd nyárra lecsillapodnak és alig fertőznek.

USA mitől másabb ebben? Ahol még az első hullám tombol, mert a fél banda a szabadságjogainak csorbításaként éli meg, hogy maszkot kell viselnie és távolságot kellene tartania. Másrészt még bőven tele kell lennie mindenkinek D vitaminnal, aztán már hetek óta megy felfelé az esetszám.

A "tombol"-t azért tettem idézőjelbe, mert igazából csak a teszttel kimutatott fertőzés terjed nagyon, de még alig betegít meg tavaszhoz képest.

Sajnos arányaiban nagyrészt ugyanannyian halnak meg, mint tavasszal, ez a görbe 2-3 héttel későbbi felfutással követi az aktív eseteket.