( bazso | 2020. 09. 20., v – 23:17 )

Akkor általánosítsunk. Nem tud vagy nem akar tanulni. Kortól független a kérdés. Lehet hogy évekkel ezelőtt zseniális fejlesztő volt, és valószínűleg ebéd vagy kávé mellett innám a sztorijait, de az informatika K gyorsan változik. Ha nem követed, lemaradsz, és ha lemaradsz, akkor már csak voltál jó. Nem kell mindent is megtanulni, az lehetetlen lenne. De a saját kis munkakörnyezete aktuális jó gyakorlataival és eszközeivel legyen már mindenki tisztában, aki nem csak a kora miatt senior. 

Kedvenc idevágó mondásom, ami akkor született, amikor némi zúgolódás után elfogadták a döntést hogy legyen a sztenderd a 11-es Java:

"Végülis nyolcasban is úgy fejlesztünk mint hatosban, azt meg tizenegyesben is lehet, így oké..."

Szerencsére azóta sokat javult a helyzet, de azért lássuk be, az ilyen gondolkodás kárt okoz. Nem véletlen fejlődnek a szoftverfejlesztés eszközei, legyen szó akár a nyelvről. Egyre kevesebb befektetett munkával egyre bolondbiztosabb szoftvert tudj készíteni egyre olcsóbb munkaerő bevonásával. Igen, szarul hangzik, hogy ha kóder vagy akkor előbb kiváltanak egy ázsiai kóderrel, majd őt egy automata vagy low code eszköz bevonásával, mert már az üzlet össze tudja kattintani a neki kellő támogató folyamatot. Ugyanakkor ez termel a leghamarabb üzleti értéket, mire elmagyarázná mit akart, már működik. Persze azért kevés üzlet tudja jól megfogalmazni az informatikai igényeit, pláne megtanulni algoritmikusan gondolkodni = hosszú még az út. A fejlesztő meg mindig is kelteni fog, hisz valaki gyártja ezeket az eszközöket, és valaki optimalizálja amikor már beáll a működés (lásd 5 fős cégben a pénzügy elvan egy Excel segítségével, próbáld ugyanezt egy 1000 fős esetén).

De ez nem változtat azon, hogy tanulni és alkalmazkodni kell. Aki már nem akar, az nem jó pályát választott. De egyre kevesebb az olyan szakma ahol egy életen át elég az a tudás amivel fiatalon belekezdtél.