( Hevi | 2020. 08. 17., h – 23:51 )

Köszi a linket, erre próbáltam utalni az egész szálban.

UK (EU) -> Mo - Mo -> UK (EU) migráció kapcsán érdemes kiemelni a nyelvtudást. Míg a hazai népesség leginkább magyarul, angolul, németül, spanyolul-olaszul-franciául tud (csökkenő sorrendben), ezért ez az EU-n belüli migrációt nagyban meghatározza.

Ezzel szemben pl. egy UK-ban született állampolgár általában franciául, spanyolul, esetleg németül tanult (hogy tud-e, az kérdéses); a magyar amúgyis idegen, és (ugyan baromi logikus, de az indo-europai nyelvek beszélőinek) nehezebben tanulható nyelv, így a migráció kérdése nem egy dimenziós.

Ahhoz, hogy valaki Magyarországra migráljon EU-n belül, elég nagy elhatározás szükséges. Nem tud támaszkodni az indo-europai nyelvek közt meglévő hasonlóságokra, gyakorlatilag egy teljesen új és idegen nyelven kell megtanulnia. Ez nyilván hátráltatja az otthoni letelepedést, bár angolul is elég jól el lehet boldogulni, legalábbis Budapesten.

Amúgy én is egyike vagyok annak a 101,700-nak; engem nem a "rendszer üldözött el", hanem "cukrászdát akartam nyitni Bécsben". Az EU-beli migráció jó. Új emberek, nézőpontok megismerése mindig jó. A Vasfüggöny felhúzásáig természetes volt, hogy a(z) (tanultabb) emberek utazgattak, "migráltak" különböző európai országok között. A nemesek az utódaikat rendre külföldi nemesi udvarokba küldték inasoskodni - tapasztalatot gyűjteni, kapcsolatokat építeni.
 

Nyitottabbá teszi az embert.

Ha te még nem "menekültél el" otthonról, javaslom próbáld ki, akár csak 1-2 évre. Meglepő tapasztalatokat gyűjthetsz az emberekről, és magadról is.

És a nyelvtudásodnak is nagyon jót tesz.