( gyuri23 | 2020. 07. 16., cs – 11:19 )

Hawkins csak azért keltette fel az érdeklődésem, mert egy szakmájában elismert gyakorló pszichiáter, aki erős Istenhittel rendelkezik, ami ritka párosítás. Igazi nyugati gondolkodóként megpróbálja „kiszámolni” Istent :) Érdekes, hogy mire jut vele, ő az értékelését a „rendszerek” elvi síkján végzi és nem a gyakorlati megvalósítását nézi. A Korán is elég magas pontszámot kapott, ami a gyakorlati oldalát látva, elég bizarrnak tűnik. A legmagasabbra az Upanisadokat és a Bhagavad-gítát értékeli, viszont egyáltalán nem tartom spirituális vezetőnek.

Amit a „gurukról” írsz, azt én is vallom, általában kiráz tőlük a hideg, a hívőiktől meg méginkább. Engedj meg egy idézetet a Büün egy knüvjéből, mert ennél jobban én nem tudnám megfogalmazni:

Ne mondd soha, hogy ezt vagy azt
az Istenek így, vagy úgy akarják!
Senki sem cseresznyézett Isten-nel egy tálból.
A szellemek sugallnak de tollba nem mondanak!
Akinek pedig sugallanak, az saját lelkén szűri azt át.
A maga korának, a maga eszének
és titkos vágyainak szűrőjén ereszti át a sugallatot.
Ezért minden kinyilatkoztatás annyit ér,
mint embernek ér a táltos,
vagy Ezek-nél a próféta.

A Tradicionalizmus eléggé tág dolog, ezt kifejthetnéd kicsit részletesebben is. A Szolipszizmusról meg az gondolom, amellett, hogy az egyik legérdekesebb filozófia, hogy rettenően veszélyes. Rossz oldalról, vagy komoly alapok nélkül közelítve könnyen rossz útra visz, mondhatnám, hogy a Nihilizmus előszobája. Az az érzésem, hogy Elon Musk is behatóan tanulmányozta mielőtt megbolondult :D

A tudomány és kapitalizmus etikai, morális csődjének szerintem az állatorvosi lova, a gyógyszeripar. Vérlázító amit tettek a „vitaminháború” alatt, értem ezalatt azt, hogy a 80-as években lobizással megpróbálták elérni, hogy a vitaminokat csak ők gyárthassák, szerintem sokan nem tudják, de volt olyan tervük, hogy az 1000mg-os C-vitamin a droggal egyenértékű elbírálás alá essen. Annyira túltolták a dolgot, hogy még az általuk fizetett kutatóknak is sok volt és átálltak a másik oldalra, csak ezért voltak kénytelenek meghátrálni. Aztán ott az ezüstkolloid is. Egy család pár ezer forintból egy életen át elő tudná magának állítani. A hatása valószínűleg igen jó, de nem hajlandó egy gyógyszer cég sem áldozni rá egy fillért sem, hogy komolyabban elkezdje vizsgálni, mert nem lehet belőle haszon. Tiltani persze próbálják, aki foglalkoznak vele már annyit elértek, hogy már nem csak fertőtlenítőszernek, hanem szájöblögető szernek is lehet nevezni. A jelenlegi főellenség meg a homeopátiás készítmények. Sikerült létrehozniuk a gyógyszegyáraknak a 22-es csapdáját ezzel kapcsolatban. Ezt a listát még sokáig tudnám folytatni.

Egy jobb érzésű orvos barátom fogalmazta meg nekem, hogy a tudományból kiveszett az önkritika, beképzelt és Istennek hiszi magát. A „nem tudom” beismerése és kimondása a legfőbb bűn. Ha valami nem magyarázható a tudománnyal, akkor inkább alibi bullshit-et gyártanak róla, de beismerni, hogy vannak korlátok az tilos. Az IBS-t (Irritábilis bél szindróma) hozta fel példának. Ahogy fogalmazta, magyarul ez ennyit jelent, hogy „fogalmam sincs mi a bajod”, de ilyet nem mondhat egy orvos. Felír random gyógyszerek, hátha lesz valami, úgy hogy lövése sincs mi a baj.

Másik „kedvencem” a genetika. Gyakorlatilag fordítva ülnek a lovon. A genetika szerintem nem ok, hanem okozat. A kutatóknak hatalmas mellénye, hogy ez majd mindent megold, és olyan agyrém baromságokat képesek kimondani, hogy a genom 97%-ka ballaszt, nem hordoz információt. Csak úgy ott van :) Aztán később visszakoznak, hát lehet, hogy mégis van ott valami. Akkor meg bután néznek ki a fejükből amikor, olyan eredmények jönnek ki, hogy az életkörülmények megváltozásra a genom is megváltozik. Most akkor a genom határozza meg sorsunk, vagy ez életünk „leképeződése” a genom? Alapozás nélkül nem lehet házat építeni.

Nem a tudománnyal van a bajom, hanem a tudomány önmeghatározásával és az élethez való kapcsolatával. Igazad van, hogy teljes morális csődben van.