( answ | 2020. 07. 01., sze – 17:12 )

Egyébként marha egyszerű az ügy. Minden kormány, állami entitás ez csinálja.

Kiírok valamit, amire jönnek ajánlatok. Megvan persze kinek kell nyernie, ezért három eset lehetséges:
1. Úgy írom ki a pályázatot, hogy csak 1-2 cég feleljen meg rá Magyarországon. Ha 2 cég is megfelel, akkor egyik a másik alvállalkozója lesz a kivitelezéskor. Ezt már sokan ismerik, kevésbé alkalmazzák ma már.
2. Nagyon rövid határidőt adok a pályázatra, haver már jó előre tud mindent, meg van írva a beadandó és már akár ünnepnap(!) beadja. Ez is nagyon átlátszó már, rengeteg cikk volt róla.
3. A legolcsóbb pályázat biztosan a haveré lesz, így ő nyeri. Ezt sok módon érik el:
a) Legpancserebb mód: irreálisan alacsony árat ad
b) Közepesen rafinált mód: átadják havernak a többiek ajánlatát, ő pedig éppen alá megy. Jól hangzik, de technikailag nem mindig lehetséges megcsinálni.
c) Nagyon rafinált mód: más-más dokumentációt kapnak haver és a többiek. Például haver sokkal részletesebb dokumentációt kap a körülményekről, így az árral jobban tud kalkulálni, míg a többieknek jól meg kell húzni a ceruzát, mert gyakorlatilag egy black box-ot vállalnak be.
És most jön a lényeg! Teljesen mindegy mennyiért vállalja be a haver, mert utána úgyis megnövelik a keretét, akár triplájára is..

Na most megmondták előző ciklusban, hogy ennyiért meg lehet csinálni. Egészen biztos, hogy lett volna (haver) aki ennyiért el is vállalja, hiszen tudja hogy úgyis korlátlan pénz áll rendelkezésére, ha túlfut ezen. Azonban most váltás volt: Tarlós -> Karácsony. Karácsony hiába keres ennyiért bárkit, nem fog találni. Hiszen jól tudják, hogy ez esetben nem mehetnek a költségek a tervezett fölé, mert most nem baloldali kormány van hatalmon, miközben a megrendelő baloldali. Ha túlmegy a bevállalt kereten, akkor kormány nem fogja kisegíteni.

Ráadásul az sem megoldás, ha Karácsony megkérdezi, hogy mégis melyik havernak kellene nyernie és nekiadná a munkát. Ugyanis a Fidesznek ez az állapot politikailag jó.

Ezért nem szerencsés ha a polgármester más oldalon van, mint az éppen kormányzó párt.