( hajbazer | 2019. 03. 16., szo – 09:44 )

A GPT-t, UEFI-t, NVMe-t valóban nem kezeli az XP.

A GPT-t kezeli az XP. Windows XP x64 out-of-the-box kezeli. 32-bites XP-hez van Paragon GPT Loader, amivel alkalmassá válik a GPT-vel particionált meghajtók kezelésére. Külső winchester esetében bőven vannak olyan adapterek, amik címfordítást csinálnak és az oprendszer 4096 bájtos szektormérettel fogja látni a diszket, így nem kell rá GPT, mert MBR-rel is elpartícionálható egészen 16 TB-ig. UEFI-nek és NVMe-nek pedig egyáltalán nem látom értelmét kezelni. Semmi baj nincsen a BIOS MBR-rel azonkívül, hogy több mint 20 éves. Ami csak fejlődésmániáséknak probléma, és nekik sem gyakorlati, hanem elméleti, illuzionális probélma, mert nem érzik magukat menőnek™.

Egyszerűen önszopatás már használni, és cserében nem nyújt érdemi előnyt, amiért érdemes lenne bevállalni, még gyenge gépen sem.

De igen, számos előnyt nyújt. Például, az is nagy előny, hogy nem változik a frissítgetések által, mint a Windows 10, ami évente kirántja a lábad alól a talajt, átcicomázza a felhasználói felületeket, hogy újratanulhasd a használatukat, cserébe még bloat is. Tapasztalatból mondom, hogy nekem sokkal nagyobb önszopatás lenne Windows 10-et használni, mint most XP-t. Nem tökéletes az XP, vannak vele problémák, viszont sokkal gázabb rendszer egy Windows 10. Még mielőtt jönnél megint a Linuxoddal, az is gáz, pláne hogy a GTK3-at azóta még jobban elsilányították és mint a ragály terjed az alkalmazások között, mintha nem lenne holnap.

Az XP ma már csak offline retrózásra való, pl. legacy hardveren régi XP-s, Win9x-es játékok futtatására

Nem. Az XP teljesértékű tud lenni online használatra is. Ezeket a sorokat is XP-ről írom és nem érzem, hogy kevesebbet tudna, mintha Windows 10 lenne. Utóbbi jóval lassabban és magasabb CPU ventillátor-fordulat mellett működne, a kényelmeskedő bloatware-fejlesztőknek köszönhetően.

Fő gépre, napi szinten, online használatra, meg productionre komolytalan már.

Nem párkapcsolat ez, hogy el kéne engedni. Persze, tisztában vagyok vele, hogy a fejlődésmániás propaganda állandóan ezt sulykolja a move on, move forward, lépj tovább vezényszavakkal. Az IT-t divattá kívánják silányítani, hogy még többször, még gyakrabban lehessen újra meg újra megvetetni a fogyasztókkal a hardvereket és a szoftvereket. Mindennapi használatra pedig az instabil, félévente bootolhatatlanná váló, reklámokat fájlkezelőben feldobáló, állandóan hosszasan magát frissítgető, csiligány, animációbuzi Windows 10 sokkal komolytalanabb, mint egy normális, stabil, jól kifejlesztett, haladó felhasználóknak is kényelmes kezelőfelülettel rendelkező, megannyi beállítási lehetőséget biztosító Windows XP.

Egyszerűen ez már csak felesleges mánia, meg lelki nyomorékság, hogy pár ember képtelen elengedni.

Az a mánia + lelki nyomorékság, hogy minden egyes kibaszott topikban kényszeresen kampányolsz a személyem és az XP ellen úgy, hogy marhára nem is az az eredeti téma. Teszed mindezt úgy, hogy (gondolom) egy büdös vasat nem kapsz ezért a Microsofttól, vagy akár a Red Hattól, akiknek a nagyszerű "fejlesztéseit" isteníted, amikor nyomod a desktop Linux propagandát. Az a mánia + lelki nyomorékság, hogy attól érzed magad menőnek™, hogy ott a képzeletbeli plecsni a rendszereden, hogy folyamatosan frissül™, és hogy modern™, mintsem a funkcionális értéke számítana számodra. Ha a LibreOffice-t odáig silányítanák, hogy már toolbar se lenne rajta és a formázásokat is csak tapicskoló gesture-ökkel lehetne megejteni, te továbbra is arra vernéd, hogy dehát legalább friss, így a dokumentumba ágyazott kártevők ellen védett™, mellékszálon meg megindokolnád magadnak és hupuéknak, hogy jaj hát nem is volt szükség a toolbarra.