( zeller | 2019. 03. 11., h – 18:27 )

"Ha van 2G-s mobiltelefonod, arról is mindent el tudsz intézni helytől függetlenül és tudsz kommunikálni bárkivel" - Élőszóban, illetve rövid szöveges üzenetben tudsz kommunikálni és ennyi. De a "mindent el tudsz intézni" az ettől igencsak messze van már - és nem csak a levelezésre meg hosszabb képes-szöveges információcserére gondolok: számlák rendezése, mérőállások beküldése, bankszámlák és kártyák kezelése, távoli munkavégzés, bármi, ami interneten intézhető az ott van a normális adatátviteli képességekkel bíró telefonon a kezem ügyében.
navigációt emlegeted meg a nyomtatott térképeket... Amiket valamikor felmértek (ha egyáltalán), valamikor a kétségesebb részeket talán helyszínen is ellenőrizték, aztán javítgatták, nyomdai előkészítették, kinyomtatták, forgalomba hozták - akár évekkel az után, hogy valaki megnézte, hogy tényleg az van-e a terepen, ami a térképen szerepel. És nem minden területről van papír alapon térkép... A telefonon nekem is van offline működő navigációs eszköz, nem is egyféle térképpel - a lényeg az, hogy nem kell két eszközt hurcolni, ráadásul a hétköznapi esetekben a telefon jóval nagyobb kijelzője (méret és felbontás) előnyként jelenik meg. Nem azt mondom, hogy egy Kinizsi 100-on a telefonomat nézegetem a Bánya-hegy felé menő balra letérés előtt a Gerecse oldalában, hanem azt, hogy egy ad-hoc kiránduláson a "telefon" (ami már inkább egy zsebszámítógép telefon funkciókkal) a GPS-t is simán ki tudja váltani - de az autóban is tökéletesen megteszi a Waze az autós navi helyett, pláne, hogy az autóban lévő eszköz kijelzőjére ki lehet rakni a képét.
A Szakadék ott van, hogy van egy jórészt csak beszédre alkalmas eszközöd (telefon), vagy van egy telefonálásra is aklamas zsebszámítógéped, aminek az adatátviteli képességei is magasan többet tudnak, mint amit a "csak telefon" eszköz tud.