( bfoto | 2010. 03. 12., p – 22:09 )

A kisebb telepuleseken levo konyvtaraknak komoly szerepe van a helyismereti, helytorteneti kutatomunkaban. Mondjuk ok fogjak osszegyujteni, feldolgozni es tarolni szervereiken (vagy valahol mashol, de konyvtari rendszeren belul) a helyi illetosegu kozintezmenyek es cegek altal eloallitott elektronikus (es publikalasra szant) dokumentumokat.
Mindenkinek biztositani kell a lehetoseget, hogy szabadon hozzaferhessen az informaciokhoz (legalabb a helybenhasznalat legyen ingyenes -bar azt tudjuk, hogy ezzel a mai konyvtarakban is vannak gondok). A "Jokai osszes" e-bookot sem fogja tudni mindenki megvenni, de ott vannak pl. a draga adatbazisok (Ebsco, Medline stb.), amit otthonra nem tud megfizetni az ember evi parmillio forintert, de bemehet a (nyilvanos szak)konyvtarakba es emberi aron (beiratkozas) hasznalhatja oket. Vagy ott a Nava, amit megint nem valoszinu, hogy otthonrol is elerhetove tesznek.
A masik, hogy a redundancia szempontjabol sem erdemes egy helyen tarolni az informaciokat (akar a konyvekrol, akar azok leiro adatairol, annotacioirol stb. beszelunk). Erre lehet mondani, hogy minden orszagban lehet egy-egy ilyen kozpont, ugyanakkor a nemzeti kulturalis vagyont erdemes helyben is tobb ponton orizni.