( mazursky | 2008. 06. 12., cs – 10:59 )

Szervusz!

Nekem egy HP VL400 (Vectra) vasam van, 1100MHz P3 procival, és 384MB SDRAM-al, valamint beleraktam egy 250GB WesternDigital HDD-t, ami IDE-s (Csak azért ekkorát, mert ennyire volt anyagi keret). De akkor egy kicsit bemutatom, hogy ez mire "elég":

Zaj (illetve anni hiánya):

A procihűtóborda jó nagy, gyárilag passzív, de azért kapott egy alacsony fordulatú kis ventit.
A HDD-t nem szereltem be, hanem a gépház alján egy (az alaplapok díszdobozából származó) szivacslapon pihen, így nem rezonál.

Patch-eltem a tápegységet, nevezetesen leszabályoztam a venti fordulatszámát egy 47ohm -os ellenállással, így szinte alig hallhatóan susog: éjszaka csukott ablaknál és ajtónál 2-3 méterre a szervertől alig hallatszik.

Raktam bele egy rossz tápegységből kiberhelt 8cm-es ventit LED-el leszabályozva, ami a házból fújja ki a langyos levegőt (1 nap után is inkább langyosnak tűnt, mint melegnek). A leszabályzás után szintén alig van hangja.

És ha már szinte zajtalan a gép:
Egy kollégám ki akarta dobni az Epson LX-300 típusú 9-tűs nyomtatóját, de megmentettem, és most ez log-olja a Rtorentes letöltéseket leporellóra. (ez még nem teljesen megoldott, de hamarosan az lesz)

Ez így vidám!

----------

Ezen az alábbi szolgáltatások futnak:

NFS szerver - ez exportál egy megosztást, amit a kliensek boot-időben felcsattintanak, és a két gépem közös adatterülete. (110GB a partíció)

FTP szerver - amit zártkörűen üzemeltetek, és jópáran elérik innen-onnan az országból. Mivel nemrég indult, így most 8 júzer van regelve rá. (44GB a partíció)

SSH szerver - hogy tudjam adminolni, akár távolról is.

NO-IP : a szolgáltató, akinél igyenesen regisztráltam, és a noip2 démon 10 percenként frissíti az (egyébként dinamikus) WAN_IP címem DNS rekordját világszerte, így elegendő a könnyen megjegyezhető linuxsucks.no-ip.org címet használnom.

RTorrent - néha jó letölteni videókat, és mivel nagyjából 0-24-ben megy a gép, így belefél, hogy lecsöpögjön a film akár napokon keresztül is.
(Az FTP szerver partícióját használja)

---------

Rendszer: FreeBSD (15GB partíció)
Tűzfal: IPFW - a rendszer része
FTP: Proftpd - ezt telepíteni kellett, és megírni a conf-ot
SSHD: a rendszer része
RTorrent: Libtorrent alapú letöltő
NFS szerver: eleve így telepítettem (telepítés esetén megadható opció), és utána/közben csak egy exports fájlt kell megírni.
Egyéb telepítet dolgok: bash, mc, wget, portupgrade, cvsup-without-gui, (ezek a fontosabbak)

Backup rendszer: Mandriva Linux UFS támogatással (10GB)
Backup partíció: 60 GB - az összes itthoni rendszerem backup partíciója, mert sosem lehet tudni.

------------

Sebesség: LAN-ban az NFS legnagyobb sebessége 4.2MB/sec körül volt, ez elfogadhatóan gyors, házon belül az FTP is ennyire gyors. Tehát nézegetni képeket, videót, vagy zenét hallgatni bőven jó.
Házon kívülről az FTP pedig az 1024/128-as interenetem miatt olyan hogy 14kbit/sec-el "hasít", és feltölteni a Te feltöltési sebességeddl tudsz, de a felső határ a 119kbit/sec körül van - nálam ennyi volt a max letöltési sebesség.

Szóval itt igazából nem az 1100MHz proci a szűk keresztmetszet, hanem a LAN (ami nem Wifi, hanem az a több mint 50m UTP-kábel a lakásban).

----------

Szóval, ha már réginek érzed valamelyik otthoni gépet, akkor inkább érdemes egy újat beállítani asztalinak és a régi otthoni gép is tökéletesen elég háziszerverre.

/mazursky