( hege | 2007. 04. 12., cs – 18:39 )

Adobe, Google, Microsoft mind-mind profitorientált cégek...

Egy apró különbség biztos van, ami miatt a Microsoft alacsonyabb népszerűségnek örvend a F/OSS rajongók körében: a Microsoft alapvetően szabadalmakkal és a vetélytársaktól távoltartott technológiával próbálja elérni a monopolhelyzetet, zárt forrással. A Google pedig támogat rengeteg Open Source projektet (lásd pl. Summer of Code-ot), és nem mellesleg a nyílt szabványok felé mozdul, ebben akad is támogatója - többek között pl. Sun, és ez a konkurencia egy részét is a nyílt forrás irányába mozdítja (IBM - Eclipse Foundation, Novell, de már az Oracle is). Ettől még lehet hogy 2,5,10 év múlva a Google lesz a nagy közellenség... De az nekik sem biztos hogy jó lenne, ha átérzik a Microsoft példáját.

Két külön dolog a GNU/Linux hardvertámogatása és a Vista hardvertámogatása. Amíg a gyártók nem adnak ki specifikációt, nehéz írni nyílt forrású drivert, és ha sikerül is eléggé kétséges lesz a licenszelése. De ez még mindíg nem ordító probléma, a legtöbb Linux felhasználó maga választ konfigurációt... Vista problémákkal nem találkoztam személyesen, cikket olvastam komoly hardvergyártó problémáiról és a DRM körüli hercehurcáról, de személyesen nem érint.

És végül: ugyan hadd használjon mindenki neki szimpatikus rendszert. Ha valakit nem igazán érdekel a belső működése a rendszerének és csak az irodai munka / multimédia / játék a szüksége akkor nem fog Openbsd konferenciákra járni, de még lehet hogy egy dualbootos Ubuntut sem kockáztat meg a Windows mellett.

A képmutatásról pedig: kár felhúznod magad ennyire. Ajánlok inkább egy üveg sört... :) Ritka hogy az ember olyan dolgokért áll ki amik magasztos célt szolgálnak de neki közvetlenül nem hoznak hasznot. De ebben valamennyire egyetértünk, azért nem rossz reklám egy OLPC szintű projekt...

üdv
hege