( saxus | 2007. 04. 05., cs – 00:59 )

Válasz adarazs üzenetére

"Nem sok emberélet/pénz/idő egy kicsit? Vagy az enterspájz világban ez a normális és csak opensource szemmel ilyen fura ez az elemzés, ami azt bizonygatja, hogy mennyire rendben is van az, hogy 3 hónap volt ezt összehozni?"

Szerintem igencsak nézőpont kérdése. Az biztos, hogy egyfelől plusz anyagi ráfordítást igényel a zárt forráskód, hiszen saját tesztereket kell alkalmazni. Nyílt forráskódnál ez valamivel egyszerűbb, hiszen a felhasználók is bekapcsolódhatnak a fejlesztésbe, küldhetnek bugreportot, véleményt, vagy akár patchet. Ahogy látom, a Linux kernellel is ezt csinálják: egy-két hetente kijön egy rc, aztán tessék küldeni bugreportokat.

Másrészt szerintem a Microsoft nem is akar ilyen állandó világméretű teszteléseket végezni (bármennyire is ez a tendencia újonban, ld. nyílt béták). Open Source körökben ugyebár a program egy folyamatossan fejlődő valami. KDE4-be is sok-sok dolog folyamatossan fog csak belekerülni. Vannak ugyan időszakok, amikor kiadnak egy-egy nagyobb változtatást, de alapvetően egy folyamatossan változó valami.

Microsoftnál (meg sok más cégnél) ritkábban a kiadási időszakok (ami most a Vista késése miatt igencsak jól elnyúlt), viszont jelentősebb változások vannak. Igen, lehet, hogy benne van a marketing is, első ránézésre is újnak hasson (pl szebb legyen). OS körökben ez is kijön, ha mondjuk veszel egy 5-6 évvel ezelőtti disztot meg egy mait. Viszont egy n. ubutnu és n-1. ubuntu kiadás között nincs olyan egetverő különbség első ránézésre.

MS-nél alapelv az, hogy ha egyszer kiadnak valamit, akkor az kész van. Igen, persze sose tökéletes, mindig vannak hibák, ki is javítják azokat úgy időnként, de attól még a cél az, hogy alapból minden működjön.

OS körökben meg gyakran előfordul az, hogy valami az n. verzióban nem működik mindenhol, n+1. verzióra viszont már javítják, viszont ott meg más újdonság nem tökéletes, amit persze az n+2-ben javítják. stb.

A három hónap meg tényleg eléggé soknak tűnik. De úgy néz ki ez az ára annak, hogy ennyien használják ezt a platformot. Viszont sok Windows 95-re, vagy akár régebbi Windowsra írt program is elfut még ma XP-n, vagy akár Vistan is. Nem azt mondom, hogy mind, mert én is szívok néhány régebbi programmal, de azért sok.

És hogy meddig tartható fenn ez? Jó kérdés. Viszont ami tetszik, az az, hogy az MS végez kutatásokat előre (Windows Nextgen), más kérdés, hogy nagyon be tudnak velük cumizni (Windows Longhorn első verziói, 4-5 Ghz-s procikról vízionáltak a gyártók 2003-4 környékére, csak azok elmaradtak, így a Longhorn is. Legalábbis ezt olvastam valahol -- talán itt a hupon írta valaki).

---
A Linux nem Windows, de a Windows se Linux.