( pink | 2025. 04. 29., k – 11:13 )

LiFePO4 akku nem megy tönkre öt év alatt, ez nem az az ólmos vacak, ami az UPS-ekben van.
2 kWh energiával azért már lehet áthidalni.
Nagy teljesítményű fogyasztókat nem. De a leírt esetben nem is az lesz a bajod, hogy nem megy a klíma. Komoly szerverek meg nem otthon vannak, hanem olyan helyen, ahol redundáns betáp van. A leírt use case nem ez volt.

Azért írtam le ezeket, mert bejártam ezt az utat. Ugyanígy gondoltam, aztán rájöttem, hogy a prekoncepcióim alapján mennyi mindenben tévedtem.
Buzultam az aggregátorokkal, volt nem inverteres, amivel sikerült tönkretenni egy hűtőt, és belátni, hogy érdemesebb lett volna drágábban megvenni az inverterest. Aztán lett dízel is.

Mióta a LiFePO4 Power Station megvan, egyik se volt elindítva. Mindenre annyival egyszerűbb és problémamentesebb. Veszel mellé egy összecsukható napelemet, és pótlódik a kivett energia. Borús napokon meg télen kevésbé, de azt is ki lehet bírni.

Az aggregátorral egy csomó olyan gond van, amire elsőre nem is gondolsz. Pl. nem teheted csak úgy oda a hűtő mellé, kint működhet csak, vezetgetni kell a villanyt hosszabbítókon, nyílászárókon keresztül. Hangos, zavarni fog. Zabálja a tüzelőanyagot olyankor is, amikor szinte idle-ben megy (jobb inverteres modellek lejjebb tudják venni a fordulatszámot kis load esetén, ami segít valamit). Pont egy szakaszosan működő hűtőhöz felesleges egy állandóan röfögő izé.

Most ott tartunk, hogy az aggregátorok nem emlékszem, mikor voltak utoljára beindítva. Egy hetes áramszünet gyakorlatilag nincs. Még az egy napos is nagyon ritka. A kevés kritikus fogyasztót ha jól választod meg, batteryről simán áthidalod.
És közben rájössz, hogy a power station egy csomó más dologra is jó (és praktikus), ami azelőtt eszedbe sem jutott. Így nem áll ott kihasználatlanul. Egy kompakt egység, benne van a töltő, az inverter, az MPPT, megfogod a fülénél fogva, és teszed, ahova akarod. Saját építéssel ki lehet hozni fajlagosan olcsóbbra, de kompaktrabbra, egyszerűbbre aligha.