tervezett avultatas
AZ. Persze, ha elolvasnál néhány adatlapot, akkor sokkal okosabb lennél. Még egy hálózati táp IC adatlapjában is találsz élettartam értéket, holott semmi köze hozzá, csak a tipikusan alkalmazott elkó és burkolat kialakítás függvényében adnak meg két adatot.
- Zárt dobozban ~20.000 óra. (2 év) (dugasztáp)
- Jól szellőző dobozban ~100.000 óra. (10 év) ("ipari" táp)
A tiipikusan alkalmazott elkó tulajdonságait a fizika határozza meg. Igaz, vannak jobb termékek is amik drágábbak - itt lehet némi spórolás.
Magyarázom az első mondatot: A literes dobozba épített dugasztáp nem lenne praktikus és nerm lenne olcsó. :-DDD Bár 15 év garanciát is vállalhatnál rá!!!
Tehát itt a mérnök urak nem mesterségesen avultatnak, hanem a piacon kapható olcsóbb alkatrészekből próbálnak az előírt élettartamra méretezni - olyat, ami még belefér. Éppen ezért nem jó ötlet a polimer kondenzátor, mert sokkal nagyobb a mérete az elkóhoz képest. Mert nagyobb a dielektrikum vastagsága -> kisebb a kapacitás és nagyobb az induktivitása a nagyobb méretek miatt. Praktikus okokból nem is gyártanak ilyet ekkora kapacitás értékkel, csak olyat, amit M6 csavarral lehet felerősíteni. ;)
Ilyen kondenzátort (330μF) lehetne helyettesíteni 6db 47μF MLCC-vel, hacsak a táp ic nem igényli a magasabb ESR-t (azon keletkezik a hibajel), mert akkor még egy soros ellenállás is kell. A primer kondenzátorokból meg nem gyártanak 400V - esetleg 450V -nál nagyobbat. Kapcsolóüzemű tápnál tipikusan 30% feszültség túlméretezés kell. MLCC esetén - mivel az olcsó, normál árú - mindig Class II anyagból készültet választanak, a mikrofónia/öregedés miatt töbszörösen túlléphetik a 30%-ot. (A Class I anyagból készült nagyobb értékű kondenzátor ára kb. 100x-os.)