( hajbazer | 2024. 05. 29., sze – 00:38 )

A válasz pedig az, hogy nem lettek jobbak, sőt a tendencia affelé mutat, hogy még azoknál is szarabbak lettek, mint amik régebben voltak.

Nézz meg egy Facebook Web-et például. Nem csakhogy 3x-4x annyi erőforrást zabál az új JS-bloat UI, mint régen, de egy full áttekinthetetlen, tabletbuzi megjelenést kapott 2020-ban, ami sokkal áttekinthetetlenebb, butább lett. Az olyan "apróságokról" nem is beszélve, hogy egy kép betöltéséhez is pörget 2 másodpercig 100%-on egy magot, még egy sokadik generációs Intelen is. Nézz bele egyszer a forráskódjába, feleslegesebbnél feleslegesebb egymásba ágyazott <div>-halmokból épített trágyadomb 25 féle random nevű class-t ráapplikálva (generált kód), mintha direkt szándékosan lenne túlbonyolítva azért, hogy minél többet fogyasszon és minél lassabb legyen régebbi vagy kevésbé erős gépeken. A memóriahasználata 400 és 800 MB között mozog. És ezt ugyanaz a multi csinálta ilyenre, amelyik képes volt egy Facebook Lite-ot is piacra dobni, század ennyi erőforráshasználattal, csak azért, hogy a fejlődő országokban is ők legyenek a közösségiháló fősodor. Ezekben az országokban persze nem telik 2 évenkénti telefon és számítógép újravásárlásra, így kénytelenek józanul és tudatosan okostelefont vásárolni. A Meta tehát képes hatékony kódot írni és optimalizálni, amennyiben ez a cél.

Ez a rákfenéje a modern kori informatikának, hogy ha nem explicit cél a hatékony, optimalizált kód írása, akkor az a default, hogy babzsákfejlesztők kihízzák a rendelkezésre álló teret, de egy jó ideje már gyakorlatilag totál feleslegesen és kizárólag a saját kényelmük érdekében teszik, mindenféle igényességet nélkülözve. Világszerte százmilliók, milliárdok (Facebook esetében) fizetik meg ezt plusz villanyszámlával. A Meta esetében pl. egymilliárd felhasználó többletfogyasztása a bloat miatt is gigawattórákban mérhető.