( hajbazer | 2024. 01. 13., szo – 22:35 )

Abban egyetértek veled, hogy régebben jobbat tett a fejlődésnek, hogy csak 3-4 évenként tolták ki az új gent, nem évente.

Most is jobbat tenne.

De ettől még áll az, amit írtam, hogy akkoriban a 0-ról könnyebb volt nagyokat fejlődni.

8086-tól kezdve nem mondhatjuk, hogy 0-ról kellett kezdeni. 80386-tól kezdve meg pláne nem.

Azt nem tudom mikor jön el, de lesz egy pont, hogy ha nem lesz más fejlesztési irány, meglépik.

Helyesen: Ha nem lesz elegendő léptékű az újravásárlási hullám, meglépik. Értelme semmi, átlagfelhasználás terén. Még a 64-bit is megkérdőjelezhető a mai napig, hogy szükséges volt-e ilyen széles körben elterjeszteni. Igen, tudom, hogy 32-bit-ellenes vagy. Én viszont nem és nem vagyok biztos benne, hogy jót tett a szoftverinnovációknak a 64-bit, ami alapból egy memóriaéhesebb platform. Nem beszélve arról, hogy a fordítók igen lassan követték le (10 év), hogy ki tudják használni az előnyeit az architektúrának. Az meg végképp szégyenteljes, hogy a 32-bites platformok elavultatását felgyorsította.

Esetleg csatolóknál még a HDMI tud elavulni, és még előfordul elavult verziós HDMI új notebookokon is, ezt pont egy HUP-os kolléga írta egy olyan inteles gép kapcsán, amivel szívott.

Nem igazán. HDMI egy átjárható csatolófelület. HDMI, DVI és DP kompatíbilis egymással. Lehet kapni egyik végén egyik, másik végén másik kábeleket.

Az üzleti Dell-ekre nem tudom mit mondani, szarokat mindig is fognak gyártani.

Igen. Ebben az esetben viszont az újabb semmiképpen sem lesz jobb. A régebbi lesz a jobb.

A kulcsszó itt a Dell meg az üzleti, egymagukban elmondanak mindent.

Nem feltétlenül. 4. generációig minden rendben volt vele. Sőt, 2-3. generáció körül a legrobusztusabb, legelpusztíthatatlanabb, fémvázas laptopokat gyártotta. 5. generációtól kezdték erőltetetten elvékonyítani a gépeiket, de még azt mondom, az 5. generáció is rendben volt a mostaniakhoz képest, sőt hozott sok innovációt, pl. nagyon szép színvilágú IPS kijelzőt és növelt akkuidőt (4 óra vs 8 óra).

1) eleve SSD-kre kitalált protokoll, nem a HDD-kre kigondolt technológia (ATA, AHCI, SATA) tovább foltozása, így pl. nem okoz problémát a TRIM, meg pl. az újabb NVMe-k tudják a rendszer RAM-ot DRAM cache-nek használni

Egyrészt, attól még, hogy más a protokoll, az 500 MB/s-t át fogja vinni a SATA3 is, ami meg bőven elég egy átlagfelhasználáshoz. Pláne, hogy az SSD-k nagy része, hacsak nem a legmagasabb grade enterprise szériások, nem fogják tudni kimaxolni. Másrészt, máshol sem okoz problémát a TRIM, ha jól van használva. Még Windows XP-n is lehet jól használni.

2) ott van a prociba integrálva a PCIe vezérlő, az elég neki, a gyártóknak nem kell drágáért licencelt Intel SATA vezérlőt integrálniuk, plusz egyel kevesebb chip, ami meghibásodhat.

Nem hiszek a költségek áthárításában a felhasználóra. Minden újravásárlásra ösztönző, inkompatíbilis változtatgatásnál pluszköltséget okozunk a piacnak és a felhasználónak.

Szerintem ami nagyon nehezen fog procikból elavulni, az az Intel 8. generáció

A Microsoft tollvonással avultat el generációkat.

A korábbi genek is csak azért tudnak elavulni, mert az Intel mesterségesen sokáig 2-4 magon rekesztett mindenkit (kivétel Xeonok, de azok emiatt sokkal nehezebben is avulnak), hogy több nem kell

Azért tud elavulni, mert szoftveresen elavultatják. Az Intel nem ad hozzá drivert. A Microsoft meg kidobja a támogatást, mert nem elég 8. generációs. Konkrétan adminisztratív akadályai vannak, hogy ne avuljon el, termékmenedzsment és extraprofit-éhséggel megtámogatva.