( Raynes | 2024. 01. 03., sze – 04:35 )

A GUI minden OS-en problémás. Még Windowson is, inkonzisztens kaka az egész, maga a Windows beépített appjai és interface-elemei vegyesen tartalmaznak mindenféle régi appot, GUI-t a régi Windows verziókból. Plusz van jó pár saját GUI-gányolású windowsos 3rd party alkalmazás, ami saját GUI-t és témát erőltet, figyelmen kívül hagyja a rendszerbeállításokat. Illetve szokásos hiba, hogy alkalmazásokban bizonyos GUI elemek, fontok nem skálázódnak vagy homályosan, pixelesen. Arról nem is szólva, hogy különböző toolkitek vannak Windows alatt, Win32, ModernUI, .NET alkalmazások mind mást használnak.

Igen, a Linuxnak is gyenge pontja, meg az összes unixlike rendszernek, mivel azok alapvetően konzolra vannak kihegyezve (shell, CLI/TUI eszközök), a grafikus felület utángondolásként került rájuk az X formájában, de még az is többféle formában lett implementálva az egyes rendszerekre, az egyes korszakokban. Plusz mivel a Linux nem egységes OS, hanem csak egy kernel, a disztrók meg válogatások mindenféle független szoftverből, ezért ahány alkalmazás, annyifelé grafikus toolkitet használnak. Xforms, Motif, Fltk, EFL, GNUstep, wxWidgets, Gtk, Qt, ezekből ráadásul többféle verzió is lehet, ráadásul a Flutter is új játékos a mezőnyben. Saját toolkitet használnak továbbá a Java alkalmazások is. Kész káosz, de ez van, nem homogén, összefogott ökoszisztéma, a független projektek fejlesztői szabadon dönthetnek, hogy a saját alkalmazásukat milyen toolkittel írják. A Gtk a legelterjedtebb, de még az is töredezett verziók szerint, a Gtk-t és a Gtk+-t már elavultatták, Gtk2 app már kevés van, a legtöbb minden Gtk3-as, de van szép számmal Gtk4-es alkalmazás is.

A MacOS kivétel, de ott a zártság, és a centralizáció (Store) miatt könnyen csak egyféle megoldást előírni, mindenkire rákényszeríteni.