( Hiena | 2023. 03. 23., cs – 22:05 )

Mert, a városok ostrom esetén az esetek többségében halálcsapdaként funkcionáltak.Ha sikerült körülzárni egy várost, akkor tipikusan jött a kiéheztetés és a biológiai hadviselés (leprások, pestisesek, patkányok, veszett kutyák reptetése és tsai.) Nem egy, sem két esetben, ha az ostromló seregeknek sikerült áttörni a város védelmét akkor nagyjából a bennlévők közül mindenkinek annyi volt. Ha nemesi származású volt az illető, és pénzes volt a familiája, akkor jöhetett a váltságdíj, de az átlag paraszt nem volt ilyen szerencsés. A másik, hogy a városok, különösen a késő középkorban egy óvárból és egy köré kinőtt gyengébb védelemmel rendelkező polgári részből álltak. Ostrom esetében, a várost rendszerint felégették az óváron kívül talált ellenállást tanusító embereket leölték.

A középkorban faluból csak úgy felmenni városban nem úgy ment mint manapság. Csakis megfelelő uti okmányokkal rendelkezők tehették meg. A városban ha szakmával rendelkezett az illető (ami a parasztokra nem volt jellemző) akkor csakis a céhekbe való betagozódással juthatot állásba az illető, ami pár évig 14-16 órás munkanapokat jelentett. Háziszolgaként, céhszolgaként hasonlóképp napi 1x óra robotolás várt rá, nagyjából a napi kajáért és minimális költőpénzért cserébe. A városban minden pénzbe került, egy-egy koszos lyukon 4-5 emberrel is osztoznia kellett, miközben a szállásadó lenyúlta a keresett pénz jelentős részét.
Magyarországon még a 1900-as évek elején is szolgálólánynak feljönni Pestre, kb. a prostitúciónál volt egy fokkal jobb, mert legalább random férfiak helyett csak az úrral vagy az úrfival kellett lefeküdni.

És akkor még nem beszéltünk azokról a városiakról, akik a frissen érkezett parasztokra vadásztak, legyen szó az egyszeri rablóktól kezdve, a toborzókon át, egészen a rabszolgakereskedőkig.

A fentiek sokszor nem voltak egyértelműek a parasztoknak, ők gyakran csak azt láttál, hogy valaki elment az éhenhalás elől a városba és pár év múlva megtollasodva jött vissza, miközben elfeledkeztek azokról, akik szintén elmentek, de soha nem jöttek vissza.