( zwei | 2023. 02. 06., h – 18:06 )

pontosan így, ahogy írod.

20 éve még nem volt ennyi minden tool, ott konkrétan úgy működött a dolog hogy az EMC storage-nak volt egy BCV nevű funkciója, amivel dinamikusan tükrözni tudtál köteteket. A mentést operátor indította, több lépésben. Először hozzácsapta a 3. tükröt az adatbázishoz, aztán ha szinkronizált, akkor 1-2 másodpercre megállította az adatbázist, és bontotta a tükröt - így azon konzisztens állapot volt.
A lecsatolt tükör példányról elindult a mentés. Mentésekből rendszeresen volt visszaállításos teszt, egyszer nem volt inkonzisztens az adatbázis.
Oké, nem volt full online mentés, de egy több10 GB-s adatbázis (20 évvel ezelőttről van szó!) mentése 2 másodperc offline idővel még belefért.

Egyébként meg jó pár éve minden valamire való adatbázis engine tud olyat, hogy konzisztensen tartja az adatokat akármennyi ideig. (mondjuk addig amíg a storage megcsinálja a snapshotot)

Oracle-nél pl. már tizenX évvel ezelőtt működött az "alter database begin backup".

Az in-band management sem megoldhatatlan már egy ideje - vagyis nem feltétlen kell direkt hálózati kapcsolat a mentett és a mentő szerver között. Snapshot triggerelhető FC vagy iscsi protkollon is.

Egyébként meg DMZ-ben a webszerveren mit keres adatbázis? :) A DMZben levő webszervereket egy szeparált hálózaton levő adatbázis rendszerrel illik párosítani. :)