( gyuri23 | 2023. 02. 01., sze – 07:39 )

Nem mondtam, hogy egyedi, csak nem szokványos, nem mainstream. Vannak még páran akik máshogy gondolkodnak a kutyákról például ez egy érdekes beszélgetés:

Kalibakutyák / Archaikus kutyatartás! Beszélgetés Czéher Györggyel és Balog Péterrel

Nem értem a falka mint foglom problémád. Valahogy nevezni kell a megfigyelésed. Ezzel kapcsolatban láttam egy igen érdekes videót, igaz macskákkal. Egy német állatorvosi egyetem kitalálta, hogy utánajár, a macska magányos állat-e, mint a közhiedelem tartja. Érdekes, hogy annyira közel él hozzánk, hogy eddig eszébe sem jutott vizsgálni ezt senkinek. Vettek egy tanyát, bekamerázták és odaraktak egy csomó macskát. Ember nem ment a közelükbe és elkezdték figyelni, mi lesz. Hát a macskák, legnagyobb meglepetésükre pont úgy szervezték meg maguk mint az oroszlánok. Nőstények nagyobb csoportja élt együtt egy kén kandúrral. Úgy is éltek, a vezér kandúr például megölte a nem tőle származó szaporulatot. Szóval a macska baromira nem magányos állat.

Nézd meg a kóbor kutyákat, azonnal csoportba, falkába szerveződnek, nevezd ahogy akarod. Ha békén hagyod őket akkor látod, hogy mit tennének maguktól.

Én úgy fogalmaztam meg magamnak, hogy minden állatot a jelleme szerint tartok. Az alap, hogy a lehetőségeimhez képest a legszabadabban. A csirkék például szabadon vannak, még a gátra is kimehetnek. Ők úgy élnek, hogy van egy vezér kakas, vele vannak a csirkék. Van még pár kakas akik együtt "bandáznak" és néha elkapnak, ha tudnak egy-egy csirkét "romantikázni" Aztán van (volt) pár csóró gyenge kakas, akit konkrétan megölt a többi. A tyúkok között is van rangsor. Ez is nagyon hasonló az oroszlánok szerveződéséhez.

Nálam a kutyák falkában lesznek amit most szervezek. A terveim szerint a Duhaj (akit a videón láttál) lesz a mag, a vezető, feltéve, hogy alkalmas lesz rá. Én nem akarok uralkodni rajtuk, hanem együtt akarok élni velük. Az állat énképe igen érdekes téma én kicsit máshogy gondlom de erre talán érdemes lenne külön szál.

A munkát lehet, hogy rosszul fogalmaztam, megpróbálom máshogy. Kölcsönös hasznon alapuló együttélés. Ez a tervem a kutyákkal, nem az uralkodás felettük.

Igen érdekes téma a kinológiában a vele született és az épített tulajdonságok közötti különbség. Ez szerintem a kulcs a lényeg és az viszi félre az egész tenyésztést. Csinálja magától, saját akaratából, "ösztönösen" és nem kondicionált tréning miatt. Egy saját tapasztalt, ha sétálunk nincs rajtuk póráz. Hogy nem legyen gond, mert rengeteg a vad a környéken, van nálam távcső és figyelem, hogy merre vannak őzek, szarvasok, nyulak, hogy ne akadjunk össze velük. Azt vettem észre, ahogy megállok és elkezdem távcsővel pásztázni a környéket, a két kutya néma csöndben lefekszik mellém és meredten néznek arra amerre én. Soha nem tanítottam erre őket. Hogy ez miért csinálják arra van egy nagyon "unortodox" magyarázom, de az itt kiverné a biztosítékot a többségnél :)

Minden kutyát úgy választok, hogy lehetőleg ilyen legyen. Ha jó a tenyésztő és van egy kis szerencsém, beválik. A pásztorkutyáknál kifejezetten ellenjavallt a kutyaiskola, csak rontani fog rajtuk. A szelindeknél is az a cél, hogy magától tegye a "dolgát".