( kubi | 2023. 01. 16., h – 23:20 )

Az adozas az egyik legfontosabb kerdes (pl., mert kb. rogton megbosszulja magat a benazas), de egyebek is felmerulhetnek:

Mi van mondjuk a delikvens biztositasaval? Hol fizeti a ceg a nyugdijjarulekot vagy extra nyugdijmegtakaritast? Melyik kollektiv szerzodes vonatkozik ra? Hogyan nez ki egy munkahelyi (beleertve lakhely es munkavegzes helye kozti utvonalon jarast) baleset? Btw, leforrazom magam a teafozovel mikozben mondjuk a 89. napomat toltom magyarorszagon HO-ban az mi? Mi az vonatkozo munkajog mondjuk rendkivuli vagy tulmunka eseten? Kikuldetesre milyen szabalyok vonatkoznak? A munkavallalo kepzesere mely orszag tamogatasat veheted igenybe, illetve melyik orszag szabalyozasa szerint kozthetsz vele tanulmanyi szerzodest? Mi van, ha el kell bocsajtani az emberunket? Mikor mehet/kell elkuldeni nyugdijba? Mely orszag szabalyozasa alapjan adod ki a szabadsagat, ja es hany nap is az most?

Multkori pelda: reorg, ahol par embert mas organizacioba helyeztek (erosen leegyszerusitve: munkakor, fizetes, minden mas maradt, meg a szekebol se all fel, csak a fonoke fonokenek a fonoke mas). Minden erintett EU-s orszagban munkavallalo. A meetingen nem lehetett neveket emliteni, slidera feltenni stb., mert a nemet munkajog szigoruan megtiltja ezt (pl. mert meg nem volt minden 100%-ig lefutva a szakszervezetek es a HR kozott, es nem lehet garantalni, hogy ez szoban elhangzik es mindenki meg is erti ott helyben). Cserebe a meeting utan levelben megkaphatja mindenki az infot.

Hasonlo problema, hogy az eves munkavallaloi kerdoivben bizonyos kerdeseket tilos feltenni nemet munkavallaloknak. Mashonnan nezve azok teljesen artalmatlannak tunnek.

Na, fonok vagy, es van par nomadod amit fent emlitettel. Persze majd az ev vegen derul ki, hogy hol is sikerult eltolteniuk azokat a napokat... Melyik orszag munkajogi szabalyait aklamazod, es melyik szakszervezet vagy hivatal huzhatja rad a vizes lepedot, illetve milyen sorrendben, amikor tevedtel (marpedig fogsz)? A gyomrod lyukad ki elobb a stressztol vagy agyverzest kapsz? Es ez csak az EU...

Mi van, ha inkabb a Voros-tengel mellol szeretne emailezgetni az emberunk, mert megis csak jobb ott a klima? Belefutunk-e exportkontroll szabalyozsasba, vagy importtilalomba, ha epp Sziriaban, Kinaban vagy Eszak-Koreaban kivan nomadkodni, mert neki az jar?

Mindebbol annyit fog fel az egyszeri mokus, de meg az alacsonyabb szintu management is neha, hogy a ceg egy rugalmatlan, kihalasra itelt oskovulet, es kulonben is mekkora lusta egy szemet mar a HR, hogy nem engedi meg delutan kettore, amit Gipsz Jakab reggel kitalalt.

 

A masik veglet, hogy sok ceg hirdet tavmunkat, meg digitalis nomadsagot. A forumok meg a szakmai sajto (jo esellyel fizetett reklam mindketto) eljenzik oket, hogy mennyire itt a szebb jovo, es miert nem koveti oket a sok odivatu ceg. De valojaban csak a kockazatokat exportaljak ezzel a mukodesi formaval (vermerseklet szerint lasd meg a magyar kozelmultbol a kenyszervallalkozo, mocskos katas, adocsalo, palimadar stb. cimszavakat). Tisztelet a kivetelnek. A munkavallaloi oldalon meg sokan elfelejtik, hogy csak addig minden jo, amig nincs semmi baj, es vigan kiszamoljak, hogy mekkora fizetest (pro szintuek mar a nyugdijat is) tudnak kivenni a kis cegukbol. Aztan az eso komolyabb problemanal majd neznek butan. Persze, ami a Nagy Penznek tunik az valojaban kozel se fedezi a vallalkozasa kockazatait. Risk managementrol meg mar kulonbe is hallott az Gazdasagi Radioban, amikor veletlenul attekert rajta.