( persicsb | 2022. 12. 07., sze – 18:36 )

"A kliens ez alá van rendelve minden esetben."

Dehogy. Az, hogy egy hálózati szegmensben ki a default gateway, az egy dolog, ez semmiféle kliens-szerver viszont nem tételez fel. Például nekem is van két olyan gépem, amik bizonyos hálózatok esetén gateway-ei egymásnak. Semmi alá-fölérendeltségi viszony nincs ott a két gép között.

A DNS esetében az alá/fölérendeltség a zónákban van meg (a névtér az, ami hierarchikus), de a DNS szerverek között ez nem feltétlenül van meg (a 13 root DNS szerver is valójában 1500+ gép, anycast használatával működik). A DNS névtér viszont csak egy adatbázis, nem maga a hálózat. Nincs semmi alá/fölé rendeltség, a DNS szervert kérdezik gépek. De például beállíthatom a hálózatomat úgy is, hogy a saját hálózatomban lévő DNS szervert használja 1-2 gép, a többi meg pl. a Google DNS szerverét. Akkor most az én gépem, ami Google DNS-t használ, hierarchiában alá van rendelve a Google hálózatának? Dehogy. A hálózatomon lévő két gép, amelyik két eltérő DNS szervert használ rekurzív névfeloldásra, más hierarchiában vannak?

"DHCP szintén, jó esetben csak egy van, és ő mondja meg kinek mi az IP címe."

Dehogy. Eleve, egy DHCP szerver több hálózati szegmenst is kiszolgálhat, de egy hálózati szegmensen is lehet több DHCP szerver, a protkoll erre fel van készítve.  Például ha van két szervered ugyanazon a szegmensen, és mindegyik a szegmensen belül egy nem átlapoló címtartományért felelnek, semmi gond nincs - mindegyik kliens kap a protokoll alapján egy címet majd attól a szervertől, amelyik által felajánlott konfigot elfogadja (DORA elv - Dicover, Offer, Request, Acknowledge).