( Luckye | 2022. 12. 07., sze – 09:50 )

Köszönöm szépen az eddigi hozzászólásokat!

Több hozzászólásra is reagálnék:

"Oké, hogy nagy hagyománya meg szép hosszú története van a Firebird-nek, de azzól még kifejezetten fertelmes egy jószág..."
Erre azt tudom mondani, hogy ízlések és pofonok. Tökéletesen ellátja a feladatát, sok gigás adatbázisainkat kezeli minden gond nélkül. Nekem kifejezetten tetszik. Lényegesen jobb szerintem, mint a MySql, de ez is csak egy egyéni vélemény, nem általánosítás.

"Milyen módon tartod szinkronban a két szerveren a lofutyi.IB fájlokat? "
Sehogyan. Ugyanis nem ugyanazok az adatbázisok. Az ügyviteli rendszerünk egyszerre több üzletágat kezel, minden üzletágnak saját adatbázisa van, ezek vannak elosztva.

"Ez nem hálózat csak egy kupac gép egymás mellett..."
Ok, lehet, hogy nem fogalmaztam túl szakmaian. Arra akartam csak utalni, hogy nincs domain controller a rendszerben, tehát a Win10-es gépek egyenrangúk. Természetesen van DHCP szerver, ezt a funkciót egy Linux szerver látja el, de annak csupán az a feladata, hogy IP címet osszon.

"- windows 10 vs SERVER :)"
Igen, tudom, hogy nem szerver oprendszer, de a jelenlegi funkciójában mégiscsak szerver feladatokat lát el abban az értelemben, hogy firebird adatbázisszervert futtat. És még mielőtt ezzel jönnétek, performancia oka van annak, hogy nem Linuxon fut az FB: sebességtesztjeink alapján a Win alatti FB nagyságrendekkel volt gyorsabb, mint ugyanaz Linux alatt. (Értsd: egy kalkulációs folyamatunk Linux alatt 10 percig fut, ugyanez Win alatt 1-2 perc alatt végez! A kiindulási adatok természetesen megegyeznek.)

"- "Azt meg tudom csinálni, hogy egy gép két IP címen csücsüljön" Ez is csak valami gányolás, nem megoldás. biztosan rossz irány."
Ez átmeneti megoldás arra, hogy ha az egyik firebird-ös gép kiesik, ne kelljen 1000 helyen átkonfigurálni az adatbázisok elérhetőségét. Nyilván rendbe lesz hozva a kiesett gép és vissza lesz állítva a rendszerbe, attól kezdve a dupla IP egy gépen megoldás meg fog szűnni, hisz nem az az üzemszerű működés.

"ez olyan, mint annó amikor a nyomtatók is egy-egy desktopon lógtak, és a többiek egymás gépén keresztül nyomtatgattak... meg mindenki megosztotta a saját mappáit. KÁOSZ. no privacy, no security. Nem mellesleg igen jó recepet a teljes körű adatvesztésre."
Az ilyeneket a hálózattól függetlenül mi is kerüljük. Nyomtatók mind hálózatosak, a munkák pedig minden esetben egy Linuxos file szerveren történnek. És van jogosultságkezelés, vannak mentéseink több helyre, van törlés elleni védelmünk, stb. Nyilván lehetne ennél nagyobb biztonságot is elérni, de ahhoz már annyival több pénz kellene, ami a cég számára nem éri meg.

Az pedig, hogy ilyen a hálózatunk, csupán anyagi okai vannak, ne is menjünk el abba az irányba, hogy mit kellene másként csinálni. Azzal főzünk, amink van....

 

Gábor