( azbest | 2022. 11. 28., h – 18:15 )

Aki nem találkozott újabb gépes efivel, hanem a korábbi átmeneti időszakból ismeri, az jogosan szidja.
A boothoz a nvram/pram-ba is ment értékeket és sok gépnél nincs mód ennek kezelésére és oprendszer alatt futó program sem nagyon terjedt el, ami felhasználóbarátan kezelné. A thinkpad t430-asomnál volt, hogy több os intall után kiírta, hogy nincs több hely a pramban. De törlési lehetőség nincs beépítve. Talán efi konzolból vagy valami nagyon barbár módon sikerült törölni / full resetelni a gépet. Modern notimon simán biosban törölhetőek a már nem kellő uefi boot opciók.

Az oprendszerek sem feltétlen értelmesek. Win van akkora paraszt, hogy másik diszk efi particiójára írja fel a boot cuccát. Ezért a 3 diszkes gépnél úgy tudtam független multibootot, hogy ki kellett vennem a többi diszket, amíg telepítettem, hogy ne nyúljon a másik diszken lévő efi particióhoz. Linuxoknál már azt hiszem van amelyik telepítőjében ez értelmesebben kiválasztható. 

Nekem sem teljesen tiszta, hogy mi az efi előnye, de amivel már találkoztam, hogy más lehet az erőforráskezelés. Videokártyáknál például egpu simán ment tiszta uefi módban, mert a gép biosa és a kártya biosa úgy tudta az erőforrásokat átkonfigurálni jól. A legacy módban csak nagyon gány módú használat ment volna (elindítás után rádugott monitor pl). Ezen kívül apple irányból emlékszem arra, hogy elvielg az efi tudhatna olyat, hogy a drivert is tartalmazza a hardver betölti automatice az os - de ezt nem nagyon használják ki.