( YleGreg | 2022. 11. 27., v – 15:41 )

Új a laptopom, és még nem tudom, hogy mi fog beválni. A Windowsos bootban most bejön a kényelem: Felnyitom a laptopot, ettől bekapcsol, pár másodperc múlva megérintem a bekapcsológombba rejtett ujjlenyomatolvasót, és pár másodperc múlva ott a desktop.

Mostanában sokat kell doksit olvasnom, és sajna írnom is, több lett az exceles meló is, és bár használom magán célra az Open Office Writert és Calcot is, a MS Office Word és Excel jobb sajnos, pláne ha másokkal is csereberélni kell az anyagot. Ezért ha az alig 10 másodperces boot (vagy hibernálásból ébredés) után nekem ott van a képernyőn a doksi, akkor az szuper, egy doksi miatt ne kelljen külön gépet indítanom. Bocsánat, az előző hozzászólásomban rosszul fogalmaztam, nem minden esetben dolgozok virtuális gépekbe, csak sokszor. A lemeztitkosítás természetesen alap, Linux alatt LUKS, Windows alatt a bitlocker, vagy veracrypt rendszerpartícíó titkosítás játszik.

Mg nem tudom, hogy Linux alatt mi mennyire támogatott a notin, fingerprint, sleep, hibernáció, energia módokat hol állítom, hogy easy rider, vagy normál, vagy performancia módban tekerjen-e a proci, meg a ventillátor.

WIndowstól nem félek, csak nem bízok benne, hogy amit úgy hagyok, az úgy is marad. Tele a net azzal, hogy valaki valamit beállított, aztán egy update visszatette a kapcsolót oda, ahol a MS érdekeinek megfelelőbb. Na, meg a Windows jelenleg by design teszteletlen, jó, tudom, minden szupi szuper, le van az tesztelve, csak aztán néha kiderül, hogy hátizé. Nevezzetek szemétládának, de egy fizetős cucc esetében IMHO szopjon más. Linuxért nem fizetek, ott egy szavam se lehet, bár ami azt illeti, eddig nem volt ilyen gondom vele. Még a régi laptomomon egyébként volt egy videókártya driver, ami bootloopba hajtotta a gépet, le is tiltottam ahogy kell, de a MS időnként ezt nem vette figyelembe, és felrakta ha nem vettem időben észre. Win 7 volt, és egy-egy update kivette a pipát a "ne rakd fel mert mérgező" jelölőnégyzetből, így aztán a következő update után jött a méreg. Szerencsére rég volt, de a bizalmamat nem erősítette meg. Linux alatt amit beállítok, az úgy marad, Windows alatt az Update-nél mindig van egy kis zabszem effektusom. 

Az LTSC verzió azért tetszene, mert ha tudja a gépet kezelni, meg alap, általam választott programokat futtatni, akkor tulajdonképpen meg is érkeztünk. Nincs szükségem Xbox alkalmazásokra, Cortanára, hely adatok gyűjtésére, beépített térképre, hírekre a tasbaron, Store -ra, Your Phone integrációra, és ha jól belegondolok, akkor az egyedi reklám azonosítómról is le tudok mondani. Ezek a nyavalyák csak a bajnak vannak. Enélkül a Windows akár még jó is lehet, főleg, ha az esetek 90% -ban offline használom.

Maga a Windows tele van b4szva biztonsági dolgokkal, lassan annyi security feature van benne, hogy nem marad hely az oprendszer kódjának. Pedig ennek jó része tök felesleges, ha az ember nem közvetlenül futtatja böngészőt, hanem egy sima linuxos virtuális gépben. Első beinduláskor bukok mondjuk 20-30 másodpercet, de utána nyerem a nyugit, hogy relatív kevés dög tud kimászni egy linuxos virtualbox ablakból. És ha még ki is tud mászni, át kéne mennie egy másik futó VM -be, hogy az igazán érzékeny adatokhoz, programokhoz férjen hozzá, például a levelezéshez.

Nagyon régen kezdem így használni a gépeimet, és nem bántam meg. Jó ideig Qubes-OS -t használtam, leginkább elvi okokból, de ezen a gépen visszatérek az egyszerűbb, félautomata módszerekhez. Szeretem az egyszerű dolgokat, egy OS, rajta egy böngészős VM, egy munka VM, esetleg egy vault VM és egy levelezős VM nekem elég lesz.

Az UEFI boot milyen valódi (nem marketing) benefitekkel jár Windows 10 esetén? Illetve mi nincs (mittudomén, bitlocker?), ha Legacy módban indul a gép?