( Raynes | 2022. 11. 26., szo – 13:05 )

Ebben tényleg nincs igazad. Igen, kényelmetlen állandóan oldogatni, de te biztonságodat és nyugalmadat szolgálja, és simán megszokható reflexként, onnantól már kényelmetlenségnek sem fogod érezni. Nem véletlen, hogy az összes modern rendszeren van ilyen lock funkció, ami x idő után aktiválódik is. Céges policy-kba sem dísznek veszik fel. A telefonodat sem hagyod mindenhol lezáratlanul ugyebár, meg a pénztárcádat mindenkinek hozzáférhetően, hogy hadd mazsolázgassanak belőle.

Én még ebben tovább is szoktam menni, home usereket is le szoktam beszélni az autologinról, hogy ne kelljen jelszót beírni, meg sudo-nál se legyen trükközés, hogy jelszó nélküli működést állítsanak be, meg menjen mindenre a könnyelmű 666 és 777 chmod-ként. De, legyen csak jelszó, kelljen beírogatni bejelentkezéskor, felcsatoláskor, és x időnként járjon is le, kérja újra a rendszer, ne legyen lazázás. Idegesítő lesz elsőre, de ez a helyes gyakorlat. Ennek tetejében még a titkosítást is szoktam propagálni, kicsit is használható, modernebb hardveren nem lassít érezhetően, de az ember az adatait biztonságba tudja, a gép ellopása esetén is, meg nem szerelik át az adathordozóját valami másik gépbe, ahol simán hozzáférhetnek mindenéhez. Még hálózati megosztásoknál is nagyon hasznos, ha nem automatán csatolódik fel, hanem kell hozzá user/pass, nagyon sok ransomware-es tragédiát is megfogna, ha nem lennének hozzá lusták, birkák a userek, cégek.

Kivételesen ez egy olyan modern IT-s dolog, ami nem farokság, hanem még értelme is van, még egy egyszeri home user esetén is. A webes hülyeségekhez, felhőhöz, konténerizációhoz, stb.-hez ragaszkodás az valóban vitatható, de ez az elemi lockolás az pont nem. Ezt meg kell szokni, hogy komplexebb lett a világ, nőtt a hozzáférhetőség mindenhez, ma már minden netre van kötve, kellenek védelmi vonalak. Ez már nem a 80-as évek, ahol a tévére kötött C64-et bevillantod, aztán 1 mp-en belül kényelmesen READY, és már mehet is róla mindenféle low level közvetlen elérés korlátlanul. Ezt a komplexitási fokot rég átléptük. A Unixoknál már a 70-es években sztenderd volt a jogosultságkezelés, jelszavas login, stb., nem véletlenül.