( Ritter | 2022. 11. 24., cs – 22:36 )

Ha elengedjük a fantáziánkat az elhúzódó ukrán-orosz háborúval legjobban Kína jár. A számukra fontos nyersanyagokkal rendelkező Oroszország eddigi partnerből egyre inkább Kínának alárendelt szerepbe csúszik át. De a great reset kapcsán emlegetett "semmid sem lesz mégis boldog leszel" is sokkal inkább kínai gondolatnak tűnik. 21. századi kommunista gondolat ez és leginkább sehogy sem illeszthető a magántulajdon védelmére és szabadverseny védelmére felesküdött amerikai, ma már klasszikus amerikai világképbe. Kínában ezt már sokkal régebben megfogalmazták. Az amerikai oligarchák, különösen a tech szektorban pedig kínai gyártópartnerekre támaszkova vívják egymással piacvezetésért folytatott végtelen harcukat már több évtizede. Az Apple nem tartana itt Kína nélkül, saját gyárai már régóta nincsenek. Azokat gyűrte maga alá, akiknek gyáraik voltak Amerikában, mint Motorola vagy Blackberry. Minél gyorsabban vitte a gyártást Kínába egy IT multi annál sikeresebb lett a versenyben. Minél tovább halogatta a drága hazai gyártás leépítését annál jobban visszaszorult. Természetesen kellett a jó termék erős marketinggel, de a Kína komponens megkerülhetetlen. A hátsó szobás kedvezmény-szívesség üzletelésben Kínának nagy tapasztalatai vannak. 

Az egykori online könyvkereskedőből IT mindenes óriássá felnővő Amazon is olcsó kínai áru-dömpinggel, majd Kínában olcsón gyártott hatalmas szerverfarmokkal lett mára az ami. 

Oroszországban a napokban veszik át a nyugati autógyártók által otthagyott gyártósorokon Mercedes, VW, Renault modellek helyét az új orosz modellek, amiket kínai autóipar alkatrészeinek felhasználásával, velük partnerségben gyártanak:

https://www.youtube.com/watch?v=V0trKn_UBSo

https://www.youtube.com/watch?v=yb7MU3oCRVs

https://www.youtube.com/watch?v=yzTVxpKogFc