( ricsip | 2022. 11. 17., cs – 15:12 )

Intelnél már 1 jó ideje az van, hogy új CPU család - új foglalat --> új alaplapi chipset --> új alaplap kell hozzá. Tehát adott alaplapba csak a neki megfelelő CPU megy bele. Se régebbi, se újabb. Így az alaplapnál nem sok gondolkoznivaló van, milyen CPU-k supportját tegyék belea BIOS-ba. Egyet kell, ezt megcsinálják megjelenéskor, és nincs gond.

Ezzel szemben AMD-nél a Ryzen kijött 2017-ben. Ahhoz AM4 foglalat tartozott. Ez az AM4 viszont felölel 4 generációnyi Ryzent: Ryzen1000,2000,3000,5000, plussz még a közé ékelt APU generációk. Rohadt sok processzor. Az AM4 foglalathoz való chipset volt 300-400-500, visszafelé elég sokáig kompatibilisek. Van olyan 500-as, ami Ryzen 2000-et is támogat. És itt jön egy kis sumákság is: fillérbaszók az alaplapgyártók, mert a lehető legkisebb flash IC-t rakják a lapra. Abban meg nem fér el minden processzor mikrokódja. Ebből alakult ki a szopó szituáció, amikor az alaplap tudNÁ az új processzort is papíron, de csak BIOS-mikrokód frissítéssel. A jelenlegi BIOS csak a régebbi processzort ismeri fel, az új processzorral nem indul el. A frissítést így csak olyan processzorral tudod elvégezni, amit még éppen felismer. Az újabb BIOS-ból meg lehet h. kigyomlálták a nagyon régi processzorcsalád supportját, mert ugye a flash IC-ben nem fér el mind.

A kellemetlenségekért cserébe régi processzort át tudsz menekíteni újabb AM4 chipset-es alaplapba (akkor viszont ne apdételj észnélkül BIOS-t, mert lehet h. a te régi processzorod generációja pont kikerül az updatelt BIOS image-ből!). Illetve fordítva, régi alaplapba rakhatsz új 5000-es ryzent is (ilyenkor kell a BIOS updatet lefuttatni a régi processzorral, aztán restart-kor CPU csere és már elindul benne az új CPU), nem kell érte új alaplapot venni.

De nem kell félni, kijött a ryzen 7000, lett új foglalat (AM5), eltörték a visszamenőleges AM4-átjárhatóságot, azaz indul 0-ról a történet. Cserébe az AMD megígérte, h. az AM5 is több generációs foglalat lesz, azaz az átjárhatóság  témája hasonlóan fel fog bukkanni Ryzen8000 vagy Ryzen 9000 környékén. Remélhetőleg a flash IC-ből az alaplapgyártók végre nagyobbat raktak a 600-as chipsetes alaplapokra, különben megismétlődik a probléma.