( jakubovics | 2022. 10. 08., szo – 08:26 )

550km távolságon már a légkör úgy szétszórja (és az optika sem teljesen tökéletes), hogy lesz egy 10km átmérőjű nyaláb belőle, ami meg 13mW/mm2. Nem teljesen tisztázott, hogy működhet e egy ilyen eszköz, jelenleg az a tudományos álláspont hogy célzóberendezések zavarásra alkalmas.

Az igazság az hogy az USA-ban folyamatosan folynak ilyen fejlesztések most is a 60-as évek óta, és a Szovjetúnió széthullása után a több moszkvai kutatóintézet egyszerűen átvándorolt hozzájuk, gyakorlatilag megszünt a fejlesztés bő 20 évre. Nagyon nehéz elképzelni az oroszok a semmiből, a "szűkös" anyagi lehetőségeikkel, titokban áttörést tudtak volna elérni, és egyáltalán eljutottak volna egy 4-6MW-os lézer előállításáig ami ugyan még nem alkalmas önmagában egy alacsony pályán mozgó műhold elpusztítására, de még soha nem is bizonyított az eszköz.

Ez kb. egy Manhattan projekthez mérhető fejlesztési eredmény lenne. A Manhattan projekten dolgozott 500e ember az USA-ban, a németeknél kb. 1000, a japánoknál kb. 100 fő a saját nukleáris projekten. Sem a németek sem a japánok még eredmény közelébe sem jutottak el. Nem hinném hogy Oroszország gazdasága akár egy 10e főt foglalkoztató projektet összedobott egy magfúziós alapokon működő lézer kifejlesztésére, mert ezt a teljesítményt 10W-os LED-ekből összerakni lehetetlen.