( ggallo | 2022. 10. 07., p – 15:18 )

Az előttem szólók tanácia mind jók. Csak pontosítást, részletezést írnék:

Sokszor a szolgáltatói eszköz egy SSID-t használ a két frekvencia sávhoz (2.4 és 5 GHz), így a felhasználó nem tud választani, hová csatlakozik, azt az eszköze dönti el, ami 99%-ban az erősebb jelű 2.4 GHz-et választja. Namost mindenkinek a környéken ugyan ilyen van, és irtózatosan zavarják egymást, azért rossz manapság mindenkinek a szolgáltatói eszközzel a wifi élménye.
Át kell állítani a Digi dobozt, hogy külön SSID-n legyen a két frekvencia, és az 5 GHz-es sávban kell egy kevésbé terhelt csatornát választani, és azt kell használni. A 2.4 GHZ-re meg nem érdemes semmit tenni.

A másik lehetőség természetesen, hogy marad az eddigi konlett rendszered, és a Digi eszköze csak media konverter funkciót lát el, és a Te router-ed csatlakozik PPPoE módon.

A Digi eszköze GPON (passzív optikai) hálózatot használ, aminél nem oldható meg (egyszerűen), hogy ne a szolgáltató eszköze legyen az optika mindkét végén. Így azt kihagyni nem lehet. Meg nem is lenne érdemes, ha lehetne se, mert olyankor a hibabejelentés kvázi megszűnik, a szolgáltató válasza mindig az lenne, hogy a hibát biztosan a nem-Digi végponti eszköz okozza (ahogyaz az az ADSL hőskorában volt az ügyfél által beszerzett, R11-et fogadó ADSL router-ek esetében).

Mobil GSM/LTE alapú szolgáltatás sem nem lesz olyan stabil, mint egy bármilyen vezetékes, sem nem lesz alacsony a késleltetése (a rádiós átvitel korlátai miatt). Azt nem tudom, hogy az említett felhasználásnáűl ez észrevehető lenne-e, csak mászakilag mondom, hogy a vezetékes internet kapcsolat biztosan jobb, mint a rádiós (késleltetés szempontjából legalábbis).