( madar | 2022. 10. 07., p – 09:18 )

Sziasztok!

Hasonló cipőben járok mint a topic indítója. Végigolvastam a hozzászólásokat illetve nézelődtem más oldalakon is, végül a Nav info vonalat (1819) felhívtam és ott is kértem tanácsot. Meglepően kedves és korrekt ügyintézőhöz kerültem, aki elmondta a lehetőségeket. Mivel a KATA már nem játszik, ezért a következő lehetőségek vannak:

Ha az éves bevétel nem haladja meg a minimálbér tízszeresét (most 24M/év), akkor lehet átalányadózó, ha mégis túllépnéd akkor az egész évet visszamenőlegesen is a tételes elszámolás szabályai szerint kell elszámolni és adózni.

Ha 24M fölött leszel, akkor a vállalkozói SZJA szerinti elszámolás marad csak: Itt csak számla alapján lehet költséget elszámolni, ami nem túl sok szerintem egy remote meló esetén (egyszer egy laptop vétel, internet számla, telefonszámla,...). Ha ezt a pénzt fizetésként akarod kivenni, akkor azt vállalkozói kivétként költségként kell elszámolni, ebből lejön az szja, tb, szochó mire nettóként a tied. Ha marad a vállalkozásodban a pénz, akkor az év végi bevallásnál a nyereség után vállalkozói szja-t, TB-t, szochót kell fizetni. Ha ezt később akarod kivenni, akkor osztalék adót kell fizetni (szja-vszja különbözet).

ÁFA, alanyi adómentesség: Az alanyi adómentesség határába nem számít bele a külföldi címre kiállított számla, de itt azért van egy kis bonyolítás:

Ha külföldi magánszemélynek állítassz ki számlát, akkor a teljesítés helye a te székhelyed és alanyi adomentes lesz,
ha viszont EU-s cégnek, akkor a teljesítés helye a cég telephelye lesz és ÁFA törvény hatályán kívüli besorolást kell választani a számlázó programba. Ebben az esetleg kell EU-s adószámot is igényelni és havi áfa bevallást tenni, de az ÁFA hatályán kívüli számlákat nem kell benne megadni (ez a rész kicsit azért zavaros nekem, hogy minek így nullás bevallásokat csinálni, meg tényleg alanyi adómentesnek kell-e így lenni)

Ne tekintsétek ezt sem hivatalos tájékoztatónak, ha valaki tud pontosítani azt is megköszönöm.

Laci