( Raynes | 2022. 10. 03., h – 19:26 )

Igaz, csak nekem tűnt soknak a 30e oldal, így utólag leosztva a 150-300 példány valóba nem sok. Jó, akkor kicsivel drágább lesz, mint nyomtatni, de még mindig ott van, amit írtam, hogy gyorsabb, jobb minőségű (a papír, a nyomás, a kötés, emiatt az egész anyag jobban reprezentálható lesz, komolyabb), szabadideje nem fog rámenni, meg az is intézve lesz, amire nem gondoltam, de írsz, ISBN, kötelező példányok, stb.. Valószínű nem is saját magának fog nyomtatni, hanem másoknak, őrájuk kell úgyis a díjat ráterhelni, az egész cechet fizettetni.

Azzal kiegészítve, hogy én már csakis e-kiadványban gondolkodnék. Ha jól tudom, a kolléga valami egyetemi helyen dolgozik, ott szépen szokják meg a jövő fiataljai, diplomásai, tudományos munkatársak, hogy nincs semmi papíron, 2022-ben senki nem fog nekik 30e oldalakat nyomtatgatni, fénymásolgatni, laminálni, fűzögetni, hogy legyen otthon kiszínezős füzetük, meg el tudják tenni a nagymama könyvtárába a polcra. Akinek ma szellemi igénye van, szellemi életet él, tudományos életben akar forogni, annak meg kell szokni, hogy ma már minden digitális, online, stb., nekik kell egyáltalán az anyagokat is beszerezni, tárolni, feldolgozni, meg ha ki akarnak adni, publikálni valamit, azt hogyan kell online megtenniük, megoldaniuk, hogy kell egyáltalán tördelni, ismerni tipográfiai, TDP-s dolgokat, formátumokat, akkor is, ha vért hugyoznak vele, nem fogja helyettük megcsinálni senki, nem fogja kinyomtatni meg lovaskocsiról teríteni, hogy az őskövületek is ki legyen szolgálva, hogy polkorrekt módon nehogy nekik is haladni kelljen a világgal és a technológiával.

Szerintem a kolléga azért fél a e-könyvtől, mert hogy jajj, ellopják. Azért írtam neki, hogy vannak DRM-es megoldások, amik gondoskodnak róla, hogy csak olyan platformokon, olyan userek nyissák meg, akik igazolhatóan fizettek érte (úgy, hogy a szerző megkapja utána a jutalékát) és ne tudják ingyen továbbadni, feltölteni, stb.. Nyilván mindig is lesznek technológiailag skillesebbek, akik kijátsszák a rendszert, ellopják, feltörik a DRM-et a fájlon, esetleg fellövik a genesis library-re, torrentre, de ők az a réteg, akik a papírkönyvért sem fizetnének úgy se, hanem valahol lefénymásoltatnák, kölcsönöznék, akár könyvtárból is kilopnák (kiviszik, vagy csak nem viszik vissza határidőre), stb..