( KaTT | 2022. 10. 02., v – 18:13 )

off

Fáj a fájl, fájós fajitas, fájásrenyheség. Fájdalomenyhítő fájvirág, fájó fájlattribútum.

on

fajitas: idézet innen:

 

"A hozzáférési jogosultságok kezelése, mivel az inode rekordban törtnik, biztosítja azt is, hogy egy állomány hozzáférési jogait csak a tulajdonos tudja állítani, még abban az esetben is, ha maga az állomány mások számára is írható.

Tulajdonos- és csoportváltás: chown, chgrp

Lehetőségünk van arra, hogy az általunk birtokolt állomány tulajdonosát és csoportját megváltoztassuk. Ez a chown, illetve a chgrp paranccsal történik.

 

$ chgrp staff file1

$ ls -l file1

-rw-r-xr-x 1 demo staff 18 Aug 23 20:42 file1

$ chown janos file1

$ ls -l file1

-rw-r-xr-x 1 janos staff 18 Aug 23 20:42 file1

$

E két parancs használatakor egyet ne felejtsünk: ha egy állomány tulajdonosi jogait átadtuk, akkor a továbbiakban azt mi nem vehetjük vissza, csak az új tulajdonos dönthet így.

Másodlagos csoportok

A UNIX újabb verziói lehetőséget biztosítanak arra is, hogy egy felhasználó több csoportba is tartozhasson. E másodlagos csoportokat a rendszergazdának kell beírnia a megfelelő konfigurációs fájlba (/etc/group). Amikor csoportot szeretnénk váltani, a newgrp newgroupname parancsot kell kiadnunk. Ha newgroupname számunkra engedélyezett csoport, akkor a következő newgrp parancs kiadásáig az új csoportban leszünk, az annak megfelelő hozzáférési jogokkal, s az újonnan létrehozott fájljaink is ebbe a csoportba fognak tartozni. A paraméter nélkül kiadott newgrp parancs visszahelyez minket az elsődleges csoportunkba.

A másodlagos csoportok a csoportmunkák támogatásánál előnyösek. Így lehetőség nyílik arra, hogy valaki elsődlegesen a saját csoportjába tartozzék, de minden egyes projekt, amelyben résztvesz, külön másodlagos csoportként szerepeljen, s az e projekthez tartozó fájlokhoz csak az e másodlagos csoporthoz tartozók férjenek hozzá.

"