( VaZso | 2022. 08. 19., p – 17:55 )

Egy normálistan beállított és működő napkollektoros rendszernek semmi baja nem lesz attól, ha nem használod.
Ha nem működik jól (pl. nem működik a szivattyú vagy pl. áramszünet miatt nincs keringtetés), akkor túl tud melegedni a kollektorban a folyadék, és ilyenkor elvileg nyit egy túlnyomásszelep és kiengedi a gőzt - tehát elméletben van neki egyfajta önvédelme, igaz, nem jó erre bízni a működést és nyilván nem használ ez a kollektornak sem.

Lesz persze egy leggyengébb láncszem, és valahol, valamilyen formában távozni fog a túlnyomás.

A napelemes vezérlőegységnek illik tudnia lefedni ezeket az eseteket, vagyis
- A tartályt nem szabad felforralnia (meg kell védenie)
- Lehetőleg a kollektort nem szabad hagynia túlmelegedni (felforrni, de 100 fok felett van a forráspont)
Emiatt lehet olyan beállítás, hogy X fokig melegítse a tartályt, de Y fokos kollektorhőmérséklet felett melegítheti Z fokig is...
...ehhez tartozóan, amikor lehetősége van rá (pl. éjszaka), el tudja indítani a szivattyút és le tudja adni a tartályban lévő fölösleges hőt, előkészülve a másnapi működésre.
Ezt a funkciót (tartályhűtés) soha nem láttam még éles működés közben, csak beállítottam.
- A napkollektorban (adott esetben) fagyálló van, ennek pedig fagyáspontja... ha télen a kollektor hőmérséklete ezt kezdi megközelíteni, el tudja indítani a keringtetést, hogy a fagyást megelőzze (ilyenkor a tartály hőjét tudja felhasználni a kollektor fűtésére, vagyis a tartályt hűteni fogja).
- A tartályt nem szabad megfagyasztania, vagyis a kollektorfűtés is csak korlátozott feltételekkel üzemelhet

Nálunk két síkkollektort raktak fel kb. tíz éve, ami egy 300 literes tartályra dolgozik.
Sok baj nem volt eddig vele, de azért azt hozzáteszem, hogy hozzáértés nélküli felhasználóként meg lettünk volna lőve.

Egyrészt a vezérlőegység funkcióit én néztem át és állítottam be, mert a telepítők csak az alapműködést állították (van más üzemmódja is a vezérlőnek).
Alapvetően ez egyfajta szett volt, és folytonos vezetékkel van behúzva (nincsenek csatlakozási pontok, csak a tetőn és a tartály körül) - nem tudom, ez a kivitelező ötlete volt-e vagy a szett része, de sok bosszúságot megspórolt.

A szett részeként érkezett szivattyú csak 6 méter emelőmagasságot tudott, bár egy darabig ez is elvitte a rendszert - ezt később cserélni kellett, ekkor egy jobb (bár nehezen beszerezhető) szivattyú került helyére, fizikailag is kicsit nagyobb méretben.
Egyszer túlságosan lecsökkent a nyomás a rendszerben, mert a tartály melletti csövezésen elkezdett ereszteni az rendszer - alig találtunk embert, aki vállalja, hogy felmegy a tetőre légteleníteni, és szerszáma is van a rendszer feltöltéséhez... végül vettem hozzá egy erre a célra használható pumpát, amivel megoldható, és így már egyszerűbb volt embert is találni hozzá.
Tavaly észrevettem a rendszeren teljesítménycsökkenést, gyakorlatilag a szivattyú adott fokozata nem volt képes már rendesen megforgatni a rendszert - vettem egy tartalék szivattyút, de nagyobb teljesítményre kapcsolva még működik a régi szivattyú is.
Eddig egyszer cseréltünk benne fagyállót (amikor az illesztésnél elszivárgott), lassacskán megint ideje lesz.

A fenti hibák fordultak elő összesen valamivel több mint tíz év alatt - nem volt egyik sem különösebben bonyolult vagy hosszadalmas dolog, de tartok tőle, egy átlagfelhasználónál már a rendszer végét jelentette volna, mert eléggé eltűntek a napkollektorokkal foglalkozó emberek, emiatt kellett szerszámot is vennem a feltöltéshez, mert volt, aki szívesen megcsinálta volna, csak neki sem volt hozzá eszköze - mivel nem kifejezetten ezzel foglalkozik.
Az jól jött az évek során, hogy csináltam hozzá monitorozó rendszert, így hamar fény tudott derülni arra, ha valami nincs rendjén, ill. a hibakeresés sem tartott sokáig.

Emellett azóta is meg tudja termelni a fürdéshez szükséges hőmennyiséget, és télen is elő tudja melegíteni a HMV tartályt.
Én nem szedetném le a tetőről, nagyon is jól teljesít ahhoz.

Van a vezérlőjének vakáció üzemmódja is egyébként, amikor kifejezetten csak azon ügyködik, hogy a kollektor fölösleges hőjét el tudja raktározni, és éjszaka le tudja hűteni a tartályt, hogy másnapra újra legyen hová letárolni.
Ez az ún. vakáció üzemmód, de soha nem volt erre szükségem, és az üzemi működéshez beállítható határértékekkel is működne amúgy a tartályhűtés (tehát baj nem lenne belőle úgy sem, csak vakációnál nem mindenáron kell hőt letárolni sem).

Ha elmennék hosszabb időre, akkor persze beállítanám a vakáció üzemmódot, hogy ne legyen fölöslegesen túl meleg a tartály, de üzemeljen a napkollektor (legyen hűtése).
Nem tudom, mennyire okoz problémát, de talán a víz leengedése a kollektorból még járható út lehet - de amennyire keveset fogyaszt a szivattyú, valószínűleg nem foglalkoznék ezzel, csak szimplán beraknám vakáció üzemmódba, hogy ne működjön fölöslegesen és intézze el a fölösleges hőtermelést.

Ez a két síkkollektor és 300 literes tartály bőven elég nekünk, hogy legyen mindenkinek fürdővize és pár rosszabb napot is kibírjon - nincs túltervezve, épeszű vezérlője van, és gyakorlatilag nem kell különösebb gondot fordítani rá.

Az viszont elég nagy baj, hogy az embereknek nincs tudomása arról, mit üzemeltetnek, talán szakember sem igen van, aki elmondja nekik, nem is feltétlen van mindenkinél megfelelő vezérlőrendszer hozzá, de, ha van is, jó eséllyel nincs megfelelően beállítva - ahogy fent is írod, lehet olyan, aki szükségtelenül akár több kádnyi forróvizet leereszt a rendszerből, pedig, ha egyébként értelmes vezérlő van jól beállítva hozzá, meg persze nem őrült módjára lett "megtervezve" a rendszer, akkor erre semmi szükség.

A mai termelésről feltettem egy képet ide.
Tegnapi nap vége azért piros, mert valamivel 60 fok fölé került a tartály alja és ezt jelzi az ábrán.
A "tartály fent" érzékelő kb. a 240 literes ponthoz van téve a kazán hőmérőjével együtt, valószínűleg nem a legjobb a hőátadás felé.
A "tartály lent" a tartály alja, közel a vízhálózat betáplálási pontjához, a "tartály közepe" pedig valahol a fenti két pont között van.
A "Kollektor" a napkollektoroknál lévő hőmérséklet szenzor, a "szivattyú" pedig a szivattyú megvezéreltségi állapota százalékban.

A keringtetés vezérléséhez a "kollektor" és "tarály lent" hőmérsékleteket használja a rendszer.

Nem rossz dolog ez a napkollektor, csak legyen rendesen beállítva és nem baj, ha "üzemelteti is valaki".