( Csab | 2022. 08. 15., h – 17:02 )

A nürnbergi kódex tíz pontja -  „Megengedett orvosi kísérletek” című rész:

 

1. Az emberi alany önkéntes hozzájárulása feltétlenül elengedhetetlen. Ez azt jelenti, hogy az érintett személynek jogképesnek kell lennie ahhoz, hogy hozzájáruljon; olyan helyzetben kell lennie, hogy szabadon gyakorolhassa a választási jogot, bármilyen erő, csalás, csalás, kényszer, túlkapás vagy más kényszer vagy kényszer beavatkozása nélkül; és kellő ismeretekkel kell rendelkeznie az érintett tárgy elemeiről ahhoz, hogy megértő és megvilágosodott döntést tudjon hozni. Ez utóbbi elem megköveteli, hogy mielőtt a kísérleti alany elfogadja a megerősítő döntést, ismertetni kell vele a kísérlet jellegét, időtartamát és célját; az eljárás végrehajtásának módja és eszközei; ésszerűen várható minden kellemetlenség és veszély; valamint az egészségére vagy személyére gyakorolt ​​hatások, amelyek a kísérletben való részvételből származhatnak. A hozzájárulás minőségének megállapításával kapcsolatos kötelesség és felelősség minden olyan személyt terheli, aki kezdeményezi, irányítja vagy részt vesz a kísérletben. Ez személyes kötelesség és felelősség, amelyet nem lehet büntetlenül másra ruházni.

2. A kísérletnek olyannak kell lennie, hogy gyümölcsöző eredményeket hozzon a társadalom javára, más módszerekkel vagy vizsgálati eszközökkel nem igazolható, és nem véletlenszerű és szükségtelen.

3. A kísérletet úgy kell megtervezni, és az állatkísérletek eredményein, valamint a vizsgált betegség vagy más probléma természeti előzményeinek ismeretén kell alapulniuk, hogy a várt eredmények igazolják a kísérlet végrehajtását.

4. A kísérletet úgy kell lefolytatni, hogy elkerüljék minden felesleges testi és lelki szenvedést és sérülést.

5. Nem szabad kísérletet végezni, ha eleve feltételezhető, hogy halál vagy fogyatékos sérülés következik be; kivéve talán azokat a kísérleteket, ahol a kísérleti orvosok is alanyként szolgálnak.

6. A vállalandó kockázat mértéke soha nem haladhatja meg a kísérlet által megoldandó probléma humanitárius fontossága által meghatározott mértéket.

7. Megfelelő előkészületeket kell tenni, és megfelelő eszközöket kell biztosítani a kísérleti alany védelmére a sérülés, fogyatékosság vagy halál akár távoli lehetőségeivel szemben.

8. A kísérletet csak tudományosan képzett személy végezheti. A legmagasabb szintű készségeket és odafigyelést kell megkövetelni a kísérlet minden szakaszában azoknak, akik a kísérletet végzik vagy részt vesznek benne.

9. A kísérlet során az alanynak szabadon kell véget vetnie a kísérletnek, ha elérte azt a fizikai vagy mentális állapotot, ahol a kísérlet folytatása lehetetlennek tűnik.

10. A kísérlet során a felelős tudósnak fel kell készülnie a kísérlet bármely szakaszában történő befejezésére, ha valószínű oka van arra, hogy a jóhiszeműség, a kiváló képesség és a gondos megítélés gyakorlása során megköveteli, hogy a kísérlet folytatása a kísérlet valószínűleg sérülést, fogyatékosságot vagy halált eredményez a kísérleti alanynak.