( _Franko_ | 2022. 07. 05., k – 12:43 )

Te teljesen másról beszélsz mint erről. Nézd meg a grafikont, latod a meredekséget az előző 8 évhez viszonyítva.

Én is kezdem azt hinni, hogy teljesen másról beszélsz. Legjobb tudomásom szerint erről beszélünk: https://tradingeconomics.com/united-states/money-supply-m2

Ezen, idézem magam szó szerint: 2020 nyara és 2021 nyara között pont ugyanolyan meredekségű volt a piacra kitolt pénz, mint 2021 nyara után, egészen idén januárig, aztán alig volt infláció, sőt, majdnem deflációs veszélyek voltak. 2021 nyarán az oroszok elkezdtek baszakodni a gáz és olaj mennyiséggel, rögtön berobbant az infláció, ami november-december körül gyűrűzött át USA területére, aztán azóta csökken a piacra kitolt pénzmennyiség. Mert a deflációs veszélyeket és az inflációs veszélyeket így lehet kezelni jegybank szinten.

Amit írsz, az a szavaiddal elve: bullshit, mert a lényeg az: óriási, rövid idő alatt kinyomott pénztömeg hirtelen inflációs nyomást gerjeszt, főleg ha a kamatszint nulla körüli.

Ebben mondatban van egy darab igazság: a piacra öntött pénz inflációt okoz. Ahogy írtam is: deflációt előztek meg vele, ez egy jegybanki alapeszköz. A Covid-19 elején a piacra öntött sokkal-sokkal-sokkal több pénz miért nem okozott hirtelen nagy inflációs nyomást? Aztán egészen 2021 nyarának végéig miért nem okozott inflációs nyomást ugyanaz a pénzmennyiség? Miért pont akkor jelentkezett az inflációs nyomás, amikor az oroszok elkezdtek baszakodni a gáz és olaj szállítással, hiányt okozva egy rugalmatlan keresletű piacon, felverve az árakat többszörösére? És miért van az, hogy január óta csökken a piacra öntött pénz mennyisége, de továbbra is erős az inflációs nyomás, sőt, növekszik az infláció? Segítek: a jelenlegi inflációt a gáz és olaj árának jelentős megugrása okozza, mert minden termék árába többszörösen beépül a gáz és olaj ára, nem a jegybank által piacra öntött pénz mozgatja az inflációt, a jegybank így reagál az inflációra, ez egy szabályzása a meglévő inflációnak vagy deflációs veszélynek, hogy 2-3-5 százalékos tartományban tartsák az inflációt, éppen mi a cél.