( Dhat | 2022. 07. 03., v – 12:04 )

Értékelem az önkritikádat, de egy helyen kifejtettem pontosan:

Utolso próba: 2021. Évi búza termelés cca 350e Ft/ha költség, árbevétele ha közepesen adott el pl 6 to/ha termést 120e Ft/ to áron az 720e Ft/ha bevétel.
 

Sőt feljebb elmondtam, hogy a mezőgazdaság egy speciális dolog, a mérlegből nem olvasható ki a szántóföldi növénytermesztés haszna, annak elszámolása, időbeli elhúzódása, adókedvezmények, legális adóelkerülési technikák miatt.

 

A gazdasági mérleg beszámolókkal se fáraszd magad, ugyanis a mezőgazdasági év nem egyezik meg a naptári évvel. Pl előfordulhat, hogy a 2021. évi termékhez az inputot 2019 év végén veszi meg valaki, de biztosan 2020-ban, pl komplexet, aztán 2020 őszén adja ki, majd a 2021 júliusban lejáratott terményt 2022 márciusban adja el. Tehát egy adott termő év költségeit korábban jelentkeznek és a lényeg korábban is számolják el! És azért van annyi beruházás, mert így nem adózzak le a nyereséget a gazdák,  akik egyszerre lehetnek cégek, őstermelők, családi gazdálkodók …. Stb.

A mérleg szerinti eredmény az más, ott a 100% haszon természetesen nem mutatható ki, többek között mivel a Mg nagy álló eszköz igényű, és az amortizáció már agyoncsapja a sztorit. Egy Zrt vagy Nyrt esetén egyértelműbb a kep, de egy olyan termelő esetén aki egyszerre őstermelő családi gazdálkodó, és kft is ott az adooptimalizaciora megy minden.

Latszik, hogy Google-bán jó vagy, azt kellene megnézni, hogy ossz magyar szinten a mezőgazdasági beruházások hogyan emelkedtek pl az 1200 ha alatti gazdaságoknál. Nem lepődnék meg ha óriási emelkedés lenne, ugyanis a beruházás elszámolása segíti az adóelkerülést.